Yük asansör Şema, 3 kontanktör

1 2 seçenek doğru aynen öyle şimdi 3.butuna basildiğinda 1. Ve 2. Butonlarda basildiğinda tek motoru çalıştıracak yukari yada aşağı farketmiyor

IMG_3569.JPG

Kumandayi çizdim oldu gibi , dikkatini çeken arkadaşlar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Birinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor ileri yönde hareket eder. İkinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor geri yönde hareket eder. Üçüncü butona basılırsa ikinci motor hiç bir zaman ileri ya da geri dönmez fakat diğer motor işlevini yerine getirmeye devam eder.

3buton_3kontaktor.png

Teşekkürler dostum ama dikkat edersen 1. Düğmeye bastiğim da iki motor ayni yönde (yukarı) 2. Düğmeye Bastiğimda iki motor ayni anda aşaği
3. E bastiğimda ise sadece bir motor çalişacak ( yukari aşağı farketme) şeklinde olacak diyordum.
Senın yaptığın tek motor çalişiyor
Ve asansörün hem sağinda hem solunda motor var tek motor çalişsa asansör dikey kalkacak ve adam üstün de nasil çalişsin öyle [emoji85]
Benim çizdiğim Kuman’da şeması doğru sanirim güç devresini de yapamadım daha geç oldu diye

Senaryoyu anlamadım ozaman ben. Üçüncüye birinciyle beraber basınca ne olacak? Üçüncüyle ikinciyle beraber basınca ne olacak net bir şekilde yazın ki anlaşılsın. Sahadaki sistemi görmeden üstündeki adam nasıl çalışır ben anlamam.

Senaryoyu anlamadım ozaman ben. Üçüncüye birinciyle beraber basınca ne olacak? Üçüncüyle ikinciyle beraber basınca ne olacak net bir şekilde yazın ki anlaşılsın. Sahadaki sistemi görmeden üstündeki adam nasıl çalışır ben anlamam.
Butonlar motorlar hep karıştı ustam :)

Sahayi bende görmedim dinledim sadece, şimdi inşaatçıların diş cephelerde içine girdiği boya Siva yaptığı 5,6 mt uzun bir iskele var bu iskelenın sağında ve solunda motorlara bağli halatlarla iskeleyi yukarı ve aşağı indiriyor şimdi 1. Butona basili tuttuğumuz surece iki motor aynı anda yukari gidecek adam istediği kata gelince parmağinj kaldirinca orda duracak
2. Düğmeye basildiğin iki motor aynı anda çalişip aşağı inecek parmağımizi kaldirdiğimizda oda duracak
Ve 3. Düğmeye bastiğimizda yukari yada aşaği farketmez sadece bir motor çalışacak oda asansörun bi tarafi eğik olursa bi tarafi aşaği yada yukarda kalmişsa bu düğme bı kaç saniye çaliştirip düzeltecek ince ayar İçindir 3. Düğme

Zaten şemasını verdiğim devrede 1. butona basınca her iki motor da yukarı çekiyor. 2. butona basınca her iki motor aşağıya çekiyor. 3. butona basılırsa motorlardan biri devreden çıkıyor ve 3. buton basılı kaldığı sürece devreden çıkan motor bir daha dönmüyor. 3. buton basılıyken yani motorlardan biri dönmediği zaman 1. ve 2. butonlar diğer motoru ileri ve geri çalıştırabiliyor. Eksik olan ne anlamadım. Anlayan varsa yazsın başkası yazarsa anlayabilirim belki.

Doğru sanırım senınki daha sade kontrol edeyim yine bi

Dostum senın güç devresinde Mono kontakları kapalı kontak, kapalı güç kontakları Yok ki kontaktörde normalde Açik değiller mi

Dostum senın güç devresinde Mono kontakları kapalı kontak, kapalı güç kontakları Yok ki kontaktörde normalde Açik değiller mi
Doğrudur. 3 tane normalde kapalı kontağı kontağı bulunan kontaktör kullanmanız gerekir. Bulamazsanız 3 tane normalde açık kontağı bulunan kontaktörle de yapailirsiniz. Bu durumda 3. butonu normalde kapalı tip (stop butonu) kullanmalısınız. Şöyle ki;

3buton-2motor.png

Dostum kağit üzerinde çizdiğimi bu şekle aktarabilirmisin güç devresınıde kaba taslak çizdim ama faz yönleri ne kadar doğru çikaramadim
IMG_3569.JPG
IMG_3570.JPG

Senın çizdiğinde güzel ama 3 kapali güç kontaği bulmak mesele başka kontaktörde maliyet. 3 kontaktörle yapılmış daha önce ,

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri