hkazalci

Üye
Meslek Liselerinde açılan Yüksek Gerilim Dalı ile ilgili eğitim ve malzeme problemlerini görüşmek istiyorum. Gerekirse bu konuda ortak bir proje çalışması yapmayı düşünüyorum. YÜKSEK GERİLİM Dalı açık olan ve dersine giren arkadaşlar lütfen cevap yazsın.
Sağlıkla kalın.

Yüksek gerilimle ilgili olarak, bulunduğunuz ilin TEDAŞ ve TEİAŞ müdürlüklerinden bilgi ve dökümantasyon toplamanız mümkündür. Girişimci ruhunuzu kabartarak görüşmeye gidiniz derim.

Babam Elektrik bölümünde tekniköğretmen olduğu için meslek liselerindeki gelişmeleri yakından görme imkanına sahip oluyorum.
Sadece yüksek gerilim dalında değil meslek liselerinde verilen kaynakların yetersizliğinden teknolojinin gerisinde kalındığını gözlemliyorum çoğu meslek lisesine bir kompanzasyon panosu yok yeni çıkan şalt malzemeden öğrencilerin haberi yok, kompakt şalteri, açtırma bobini ,toroidi görmeden mezun olan meslek liseliler var bunlar gerçekten üzüntü verici. Bazı Öğretmenlerimiz ellerinden gelen gayreti göstererek büyük firmalarla diyaloğa geçerek yardım talebinde bulunuyorlar bazı talepler gerçekleşiyor bazıları cevapsız kalıyor. Eğitimde verilen teorik bilginin görsel bilgi ve uygulamalarla pekiştirilerek verilmesi gerektiğini savunan bir teknik elemanım.
Gelelim arkadaşın konusuna Modüler hücre üreten firmalarla görüşülüp talepte bulunulabilinir. Y.G. laboratuvar şansı olmasada öğrenci manevrayı nasıl yapacağını görsel olarak görebilmeli,kesicinin açma-kapama sesini duymalı, yanımda meslek lisesi stajı yapan elemanın kesiciyi açtırmam esnasında korkudan hücre odasından kaçtığınada şahit oldum. Koruyucu malzemeler neler nasıl kullanılır v.s görsel ve uygulamaya yönelik bilgi her zaman akılda kalıcıdır ve en faydalı olan bilgidir. Teorik bilgi ve döküman kolay elde edilir.

Babam Elektrik bölümünde tekniköğretmen olduğu için meslek liselerindeki gelişmeleri yakından görme imkanına sahip oluyorum.
Sadece yüksek gerilim dalında değil meslek liselerinde verilen kaynakların yetersizliğinden teknolojinin gerisinde kalındığını gözlemliyorum çoğu meslek lisesine bir kompanzasyon panosu yok yeni çıkan şalt malzemeden öğrencilerin haberi yok, kompakt şalteri, açtırma bobini ,toroidi görmeden mezun olan meslek liseliler var bunlar gerçekten üzüntü verici. Bazı Öğretmenlerimiz ellerinden gelen gayreti göstererek büyük firmalarla diyaloğa geçerek yardım talebinde bulunuyorlar bazı talepler gerçekleşiyor bazıları cevapsız kalıyor. Eğitimde verilen teorik bilginin görsel bilgi ve uygulamalarla pekiştirilerek verilmesi gerektiğini savunan bir teknik elemanım.
Gelelim arkadaşın konusuna Modüler hücre üreten firmalarla görüşülüp talepte bulunulabilinir. Y.G. laboratuvar şansı olmasada öğrenci manevrayı nasıl yapacağını görsel olarak görebilmeli,kesicinin açma-kapama sesini duymalı, yanımda meslek lisesi stajı yapan elemanın kesiciyi açtırmam esnasında korkudan hücre odasından kaçtığınada şahit oldum. Koruyucu malzemeler neler nasıl kullanılır v.s görsel ve uygulamaya yönelik bilgi her zaman akılda kalıcıdır ve en faydalı olan bilgidir. Teorik bilgi ve döküman kolay elde edilir.

Sırf meslek liseleri değil,mühendislik fakültelerinde de aynı sorun var.Fakülte mezunlarının e.k.a.t. zorunluluğu olmayabilir ama okulda sadece test gerilimlerinde röle ile kesiciyi 1 kere açtırarak bu iş olmaz.En azından manevra yapılacağı zamanlarda bölgedeki tedaş yetkilileriyle koordineli olarak uygulama dahilinde işlemler yapılabilir(özel trafo merkezlerinde de olabilir,hem daha rahat olur.).En azından ayırıcı kolu açtırılıp-kapatılabilir :),küçümsenecek birşey gibi görülebilir ama çok önemli bir ayrıntıdır.Daha nice örnekler sayabiliriz.Saygılar

Mrhb hkazalcı,
Kardeşim yüksek gerilim bölümünde okuyo, bende TEDAŞ ta Eğitim ve İş Güvenliği Biriminde görev yapıyorum.yapmak istediğiniz proje çalışmasını merak ettim açıkçası...

tedaşın bazı bölgelerinde kendi eğitimlerini sürdürdüğü eğitim seminerleri var buralardan temin edebilirsin
şu an bildiğim ankara tedaş
erzurum tedaş
bilgi alabilirsin

Meslek Liselerinde açılan Yüksek Gerilim Dalı ile ilgili eğitim ve malzeme problemlerini görüşmek istiyorum. Gerekirse bu konuda ortak bir proje çalışması yapmayı düşünüyorum. YÜKSEK GERİLİM Dalı açık olan ve dersine giren arkadaşlar lütfen cevap yazsın.
Sağlıkla kalın.

Okulunuzda YG bölümü mü var? Hangi ilde ? Hiç malzemeniz yok mu? Örneüin OG trafo ,ayırıcı ,kesici vs...

arkadaşım ben tedaş gölbaşı eğitim merkezinde çalışıyorum... burada yüksek gerilim ve dağıtım sistemleri ile iggili ekat bünyesinde kurs veriyoruz imkanınız varsa temasa geçin bizle ankaraya gelebilirseniz teknik gezi düzenleye blirsiniz. eğitim merkezimize tedaşta bulunan bütün sistemleri burda görme imkanınız olur...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri