xlpe pens ampermetre

3elibrahim

Paylaşımcı üye
arkadaslar pens ampermetre ile mesala 1*25 xlpe bir kabloya akımı olçmeye çalışsak tabiki baslık vs uzak durarak acaba akımı olçebilirmiyiz kafama takıldı

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Elinize pensampermetre alıp,kıskacı açıp her kablodan geçen akımı görmek(A.G.'de) kolay tabii,fakat bazen de kullanım kılavuzlarına bir baksak sanırım fena olmayacak.Veya biraz da ilerletebilirsek,pensampermetrelerdeki akım ölçme yapısının ne olduğuna bakmakta fayda var.Zaten kullanım kılavuzlarında ne kadar max. gerilimde bu cihazlarla ölçüm yapabileceğiniz görülmekte.Y.G.sistemlerde amperaj ölçümü ,y.g. akım trafoları üzerinden yapılabilir.Saygılar..

kuçuk bir not scheinedir in hucrelerinde sekonder koruma için kullandıgı toroid akım trafoların çalışma gerilimi 0,72/3 kv ama içinden 31,,5 kv geçiyor

Kabloda,topraklama zırhı bulunduğundan,akım ölçümü yapılamaz.Schneiderin kullandığı to-
roid de,zaten zırhtan geçen kaçak akımı değerlendirmek üzere kullanılmaktadır.Eğer,zırhlı
bölümü sıyırabilir iseniz ( böyle bir uygulama ile ölçüme,ben sıcak bakmıyorum ),ölçüm
yapabilirsiniz.

hayır sekomder koruma rolesi için kullanıyor

Koruma iletkenini , akım trafosundan önce ayırmak ve kablo üzerindeki iletken tabakayı ka-
zımak şartiyle,toroidal tip akım trafosu kullanılabilmesi gerekir ( hiç böyle bir uygulama
yapmadım ve neden gerektiğini de anlamadım ).Kablo izolasyonu,30/1,73 kv a göre yapıl-
dığı için,0,72/3 kv izolasyon seviyeli akım trafosu kullanılmasında da sakınca bulunmamak-
tadır.

simdi size soyle anlatayım bir abone var 400 kva 31,5/400 trafo 2 tanede 31,5/900 ve 31,5/460 tarfosu var reaktif sorun var tesiste akım bilgisini giriş ogden alcam moduler hucre bundan dolayı normal orta gerilim tarfosu kullanamıyorum guvenlık mesafesini korumuyor sebebi bu

Reaktif sorununuzun,OG kablolardan kaynaklandığını sanıyorum.Bu sorunu,trafo sekonder-
lerine şönt reaktör bağlayarak çözebilmeniz gerekir.Akım bilgisini OG den almanız,reaktif
sorununun çözümü için çokda ihtiyaç değil.Zira,aldığınız referans,kapasitif karakteristikli ol-
duğ için,sizin,devreye yine reaktör alma ihtiyacınız çıkacak.Biz,5 adet trafo ( 5130 kva ),
7,5 km kablo tesisli işletmeyi,trafo sekonderlerine şönt reaktörler bağlayarak çözdük.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri