Xlpe Kabloların Topraklanması

mylasa arkadasında bahsettigi gibi tek taraflı topraklamalarda topraklanmayan kısım tehlikeli olabilmektedir.diger taraftan iki taraflı topraklamalarda mesafe kısa ise kablo şiltinden bir akım dolasımı meydana geleceginden ısınmalar meydana gelecektir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kapasitif etkiyi yok etmek icin kablo 2 uctan topraklanmaz transpozisyon yapılır belli mesafelerde kablolar caprazlanır
kablo tek taraftan topraklanır cift taraftan topraklanma sonucu kablonun dıs zırhından bir akım akar

o dediginiz işlem 154 ve 380kV kablolarda yapılan islemlerdir. OG kablolarda yapılmaz

xlpe kablolarda kapasaitif enerjiyi yok etsin diye florasan lamba bağlanıyormuş bununla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa ve paylaşırsa memnun olurum

xlpe kablolarda kapasaitif enerjiyi yok etsin diye florasan lamba bağlanıyormuş bununla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa ve paylaşırsa memnun olurum

Birisi,sizi imtihan etmeye çalışmış anlaşılan.Deneyerek,göstermesini isteyin!

Arkadaşlar merhaba
Bir Fabrikanın kendine ait trafosu var fakat hiç aktif yük tüketmiyor, bu yüzden cezaya giriyor.
Ben kendisine bunu OG kablosundan dolayı olduğunu hesapla anlatmaya çalışacam yanlışım olursa düzeltmenizi bekliyorum.(10 m için)
(katologtan 1x95 lik OG kablo 0,16uF yazıyor)

Ic=((Ux 2 x pi x f xC)/(kök3))xL
Ic=((34500x2x50x3,14x0,16x10-6)/(kök3))x0,01
Ic=0,0100 A/m

Qc=kök3x34500x0,0100 =597.98 VAr

buldum aylık için bu değeri 30 ile mi çarpmak mı lazım.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba
Bir Fabrikanın kendine ait trafosu var fakat hiç aktif yük tüketmiyor, bu yüzden cezaya giriyor.
Ben kendisine bunu OG kablosundan dolayı olduğunu hesapla anlatmaya çalışacam yanlışım olursa düzeltmenizi bekliyorum.(10 m için)
(katologtan 1x95 lik OG kablo 0,16uF yazıyor)

Ic=((Ux 2 x pi x f xC)/(kök3))xL
Ic=((34500x2x50x3,14x0,16x10-6)/(kök3))x0,01
Ic=0,0100 A/m

Qc=kök3x34500x0,0100 =597.98 VAr

buldum aylık için bu değeri 30 ile mi çarpmak mı lazım.

Kolay gelsin; Bence bir analizör ile ölçmek lazım derim.
Trafo boştayken OG kablo sistemden ne kadar reaktif çekiyor bakın birde kablo uzunluğu ve kablo topraklamalarına bakın eğer iki taraftan topraklı ise kablo enerji tüketir.

24 saat x 30 gün ile çarpmanız
gerekecek.Cezaya kapasitiften giriyorsa.
Trafonun endüktif kayıplarını bu değerden
düşmeniz gerekir.En sağlıklısı,kapasitiften
cezaya giriyor iseniz,sayacın 8.8.0 değeri-
ni 24 saat gözleyip,bunu 24 e böldüğünüz
de çıkan değer,koymanız gereken reaktör
değeridir.Öncelikle,cezanın adını koyup,çö
zümü ona göre düşünmelisiniz.10 mt. için,
kapasitifle ilgili bir sorun olmaması gerekir.

Son düzenleme:
Üçgen sistemde kabloda oluşan arızada sistemin hata akımları.
Bu şekli inceleyerek neden kablolar tek taraflı topraklanır anlarsınız.

Ekli dosyalar

• delta toprak.png
    delta toprak.png
    1.8 MB · Görüntüleme: 114

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular