Xiaomi powerbank şişti

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.

Xiomi 20000 mah 2c powerbankım var. 3.5 yıl önce n11 den almıştım. Bundan birkac ay önce kasasinda kabarma olduğunu gördüm ve söktüm. Romozz marka olanindan var elimde 7-8 yıldir performansi da iyi, çalışıyor. Bu ya şans ya da malzeme kalitesi ile alakali bilmiyorum. Her ne kadar xiaomi bozulmus olsa da icinde en azından ısı kontrolü için ntc oldugunu gormek sevindirdi.

Xiaomi nin içerisinde 2 adet 10000 er mah yassi lityum (veya lipo) pillerden var. Bir tanesi şişmiş ve kabarma ondan olmuş. Neyse şişeni söküp digerini bıraktım. Dün de durumu nedir diye bakayim diyerek içini açtım.o da şişmiş. Sonra sarj edip voltaja baktim. Bir de ne göreyim. Tam dolma esnasinda 4.41 volt veriyor. Lityum da olsa lipo da olsa bu voltaj zararli ve tehlikeli.

Pillerin üzerinde max şarj voltaji 4.4 volt gosteriyor olsa da bana güven vermedi. Sırf hizli sarj edebilmek amaciyla voltaji yüksek tutmuslar.

Powerbank icerisindeki devre gayet kaliteli ve hızlı şarj özelliği de iyi çalışıyordu. Buna 18650 pillerden takacağım ama şu 4.40 v meselesini nasil hallederim diye düşünmekteyim. Fikirlere açığım. Aklimda birkac fikir var deneyeceğim. Olmazsa da son care şarj icin tp4056 kullanip o sekilde kullanacağım.Teşekkürler.

Powerbank bu https://www.hepsiburada.com/xiaomi-...hizli-sarj-cihazi-p-HBV000009KB2J?magaza=MARİ

Pilin gorseli de bu sekilde
20201006_020804.jpg

Son düzenleme:
Silindi. Bunu da kimse öğrenmesin bir şey olmaz yani. :)

Son düzenleme:
Bu pillere high voltage lithium battery diye geçiyor. Kimyası farklimi degilmi bilmiyorum. Standart 18650 piller sorun yaratabilir düşüncesindeyim.

https://www.grepow.com/page/high-voltage-battery.html

Bazi cep telefonlarında da gördüm bunu. Bu şekilde olmaz zaten. 18650 lerde sorun çıkar hocam haklısınız. Ya o pillerden bulacağım ya da tp4056 ile sarj edip powerbankin devresiyle normal kullanacagim

Ben gerekli yorumu yaptım. Gerisi size kalmış diyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri