X5 sayaçlar hakkında yardım istiyorum.

Ne yaparsan yap, hangi akım trafosunu takarsan tak sonuç değişmez söylediğim noktaya gelirsin yine. Tüketimlerin eşit olması iki yolla mümkün ya sayaçlar yan yana olacak yada süper iletken kablo ile kayıpsız bir şekilde enerji sağlayacaksın ki buda mümkün değildir. Bunun akım trafosu ile alakası yok Sn. @teknisyen arkadaşı yanlış yönlendirmeyin bu konu güç kaybı ile alakalıdır. Akım trafosu sayaç v.s ile akalı değildir. Konuyu açan arkadaş onursal üyeliğinize bakarak çırpınıyor cevap arıyor ama çözüm bu değil.

Çözüm olarak yapabileceği iki şey var ya sayaçları yan yana koyacak bu fark minimum düzeye inecek yada sıfırlanacak ,yada aynen tüketime devam edecek bu şekilde ay sonu hesaba aradaki fark az kullanana az çok kullanana çok şeklinde hesap edilerek adalet sağlanmış olacak.

Dağıtım şirketleri zaten bu tür kullanımları usulsüz enerji kullanımı olarak tanımlıyor.
akım trafoları çeşit çeşit farklı, bunun sebebi nedir peki ? 100/5 125/5 500 e kadar akım trafosu var hepsi aynı akımı ölçüyorsa neden farklı ölçüleri var ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
akım trafoları çeşit çeşit farklı, bunun sebebi nedir peki ? 100/5 125/5 500 e kadar akım trafosu var hepsi aynı akımı ölçüyorsa neden farklı ölçüleri var ?

Akım trafosu görünür güce göre seçilir. Çekeceğiniz maksimum akım ne kadarsa ona göre akım trafosu seçilir. Buna göre seçilmezse örneğin yükünüz 100 amper siz 50/5 akım trafosu taktınız o zaman akım trafonuzun patlama ve yangın riski oluşur. Eğer akım trafosu tam yük akımınızdan çok büyük seçilirse mesela 100 amper akımınız var ama siz 1000/5 akım trafosu taktınız bu defa ölçümde hataya neden olur. Genelde akım trafosu hata oranı 0,5 dir. Yani 100/5 ile 1000/5 akım trafosunun hata oranı aynı değildir. Çünkü 100/5 de 0,5 amper iken 1000/5 de 5 amperdir. Bu nedenle akım trafosu kurulu güce göre seçilir keyfiyete göre değil.

Sadece pompa çalışırken ana sayacın çıkışından ölçülen akımı ve pompa motorunun cos fi değerini yazabilir misiniz?

Sn.emodiyatör, paylaştığınız resimdeki hesaplamalarınız doğru değildir. 2,5 mm2 kablo 50 m mesafede 720 w güç kaybına yol açar ifadeniz yanlıştır. Tabiki kablo mesafesinden kaynaklı ölçüm farklılığı olacaktır. 125 m mesafede 3x16 kablo ve 1 kw civarı bir yükte kablodan kaynaklı fark bu kadar olamaz görüşündeyim. Onursal üyeliğimi konu etmenizi de hiç şık bulmadım.

Sn.emodiyatör, paylaştığınız resimdeki hesaplamalarınız doğru değildir. 2,5 mm2 kablo 50 m mesafede 720 w güç kaybına yol açar ifadeniz yanlıştır. Tabiki kablo mesafesinden kaynaklı ölçüm farklılığı olacaktır. 125 m mesafede 3x16 kablo ve 1 kw civarı bir yükte kablodan kaynaklı fark bu kadar olamaz görüşündeyim. Onursal üyeliğimi konu etmenizi de hiç şık bulmadım.

Kaynakları araştırdığınızda güç kaybı hesabının örnekte anlattığım gibi olduğunu göreceksiniz. Her iddia ispatla yükümlüdür. Hesaplamalarımın yanlış olduğunu çürütün o zaman (kaynak göstererek) ben verdiğim örnekte olduğu gibi hesaplandığı iddiasındayım. Hatta ifademi açayım monofaze yüklerde 2 x I kare x R dir 3 fazlı yüklerde ise 3 x I kare x R dir. Bu kadar olamaz görüşündeyim demekle olmaz bu işler kaldı ki bu formül benim icadım yada benim bulduğum bir formülde değildir. Gerek EMO kaynaklarında gerekse de uluslararası kaynaklarda bunun böyle olduğunu ispat için onlarca döküman gösterebilirim. Bence yanlışınızdan dönün herkes her şeyi bilemeyebilir, gözden kaçmış olabilir ben sizin mesajlarınızı okuyorum çoğu zaman çoğu konuda yorumlarınızı beğeniyorum da. Bizim meslekte en büyük hata bildiğini zannetmek hastalığı bu biraz hepimizde var sanırım. Kesin hükümlü olamamak lazım görüşündeyim.

Gelelim onursal üyelik mevzusuna sizin onursal üyeliğinizle ilgili bir sorunum yok burada verilen ünvanların da çok bir önemi yok aslında çünkü lafım size değil bir çok onursal üyenin çok basit lise düzeyindeki konularda bile saçmaladığına çok şahit oldum elimden geldiğince kırmadan düzeltmeye çalıştım. Sizin mevzuda konuyu açan arkadaş açısından baktığınızda sizi onursal üye olarak gördüğünde verdiğiniz bilgilerin çok büyük ihtimalle doğru olduğunu kabul ediyor. Buda teknik konuları çıkmaza sokuyor. Burada sizin ordinalyus profesör unvanıyla da bir şeyler yazsanız da söyledikleriniz tutarlı, bilime ,matematiğe ve sahada ki uygulamalara uymadıktan sonra bir kıymeti yoktur.

Onursal üyelik mevzusunun kime göre neye göre belirlendiği muamma. Burada diploma sahibi ama bilgisiz bir çok mühendis de yazı yazmakta diğer yandan ilkokul mezunu kendini yetiştirmiş 3-5 mühendisi cebinden çıkaracak arkadaşlar da mevcut. Diploma sahibi çok kaliteli arkadaşlar da mevcut tabi ki. Bazı onursal üyelerin (iyilerini tenzih ediyorum) bu ünvanı hak etmedikleri görüşündeyim. Çok ta önemli bir mevzu değil benim açımdan ama hakkaniyet açısından bunun bir kriteri olması lazım. Bunu site sahibi ve yöneticilerinin düşünüp düzenlemesi gerektiği kanaatindeyim.

Son düzenleme:
akım trafoları 100/5 bunu nasıl hesaplayacağız, ana saattle benim taktığım saat arasında 125 metre mesafe var kablo yer altından 3x16 kablo ile geliyor, aradaki mesafe bunu çok etkilermi. Bugün bir ölçüm yaptım, 60 hp dalgıç 1 saatte 0,625 kwk atarken, ana saatte 1,2 kwk attı.
60Hp motor 45Kw yapar. 1 saatte 0,625 kwh harcamasi -Boşta %1,5 kadar guç çekmesi -ilginç değilmi?

Ölçmuşluğum yok ama benim bildiğim %10 altinda olmayacaği.
6 Hp mi acaba?

Ekleme:
16 mm2 kablo kullanildiğina göre 60 Hp doğru değer, bu durumda ölçumler hatali gibi.

akım trafoları 100/5 bunu nasıl hesaplayacağız, ana saattle benim taktığım saat arasında 125 metre mesafe var kablo yer altından 3x16 kablo ile geliyor, aradaki mesafe bunu çok etkilermi. Bugün bir ölçüm yaptım, 60 hp dalgıç 1 saatte 0,625 kwk atarken, ana saatte 1,2 kwk attı.

Yararlı olabilir.

Ekli dosyalar

• ÜST BÖLÜM.jpg
    ÜST BÖLÜM.jpg
    65.5 KB · Görüntüleme: 8
  • ALT BÖLÜM.jpg
    ALT BÖLÜM.jpg
    61.1 KB · Görüntüleme: 8
  • BAŞKA HESAP.jpg
    BAŞKA HESAP.jpg
    74.9 KB · Görüntüleme: 8
Sadece pompa çalışırken ana sayacın çıkışından ölçülen akımı ve pompa motorunun cos fi değerini yazabilir misiniz?
Elektirik hakkında bilgim yok çevremdeki elektirikçilerin çoğuda daha akım trafosu ne işe yarar bilmiyor sadece ezbere gelip bağlıyorlar. Size şu bilgiyi verebilirim. Dalgıç 60 hp 80 metrede olduğu için tam ölçüleri veremiyorum yanlız çalışırken 68 amper yük çekiyor. her iki saatin olduğu panolardada amper saati var ikiside 68 amper gösteriyor çalışırken

Her ıkı saatın akım trafoları farklı olabilir. Sız, sadece endeksde yazana degıl. Akım trafosu carpım oranı ıle endeks farklarını carparak sonuca bakın.
Bence , ana panodai iki motor oldugunda oradakı akım trafosu degerı sızınkınden daha buyuk olmalı.

Belkide olamayacak bişey soruyorum ama konuyu burdan başka çözecek bir yer bulamadım.

Ekli dosyalar

• TRAFO.png
    TRAFO.png
    207 KB · Görüntüleme: 20

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular