X5 sayaçlar hakkında yardım istiyorum.

yelhan

Üye
Tarımsal sulama aboneliğimiz var, yan tarla komşusu ile ortak kullanıyoruz. Haliyle 1 adet sayaç var. Bizde kendi panolarımıza x5 sayaç taktırdık ki kim ne kadar kullanmış onu takip edebilelim. Fakat kendi panomuza taktırdığımız sayaç ile ana panodaki medaş sayacı birbirini tutmuyor. Kendi sayacımız saatte 1kwk atıyorsa ana sayaç 2,5 kwk atıyor. Durum böyle olunca taktığımız saatlerin hiç bir anlamı olmadı. Bunun sebebi nedir veya bir çözümü varmıdır. ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tarımsal sulama aboneliğimiz var, yan tarla komşusu ile ortak kullanıyoruz. Haliyle 1 adet sayaç var. Bizde kendi panolarımıza x5 sayaç taktırdık ki kim ne kadar kullanmış onu takip edebilelim. Fakat kendi panomuza taktırdığımız sayaç ile ana panodaki medaş sayacı birbirini tutmuyor. Kendi sayacımız saatte 1kwk atıyorsa ana sayaç 2,5 kwk atıyor. Durum böyle olunca taktığımız saatlerin hiç bir anlamı olmadı. Bunun sebebi nedir veya bir çözümü varmıdır. ?
Evet bunun sebebi sayaçlar farklı noktalarda ise toplam kW lar tutarlı olmaz iletkendeki güç kaybi nedeniyle. Çözüm olarak sayaçları yan yana alırsanız problem çözülmüş olur.

Son düzenleme:
Zeybek beyin dediği gibi, x5 sayaçlar akım trafoları ile çalışırlar. Sizin sayaçların akım trafo oranları nedir. Okuduğunuz değeri ATO ile çarparak gerçek değeri bulacaksınız.

Zeybek beyin dediği gibi, x5 sayaçlar akım trafoları ile çalışırlar. Sizin sayaçların akım trafo oranları nedir. Okuduğunuz değeri ATO ile çarparak gerçek değeri bulacaksınız.
akım trafoları 100/5 bunu nasıl hesaplayacağız, ana saattle benim taktığım saat arasında 125 metre mesafe var kablo yer altından 3x16 kablo ile geliyor, aradaki mesafe bunu çok etkilermi. Bugün bir ölçüm yaptım, 60 hp dalgıç 1 saatte 0,625 kwk atarken, ana saatte 1,2 kwk attı.

Link verdiğim konuda anlatmıştık. Farklı akım trafolu sayaçların nasıl hesaplandığını ve yukarıdaki mesajımda söylediğim mesafe olayına dikkat ederseniz problemin ne oldupu ortaya çıkar. Bir çok meslaktaşımız bu olayın teknik boyutunu anlayamadığı için farklı yorumlar yapmaktadır. Olayın özeti budur. Yüklediğim resimi incelerseniz durumu anlarsınız.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/x5-sayac-fatura-hesaplama.113418/

Ekli dosyalar

• SÜZME.jpg
    SÜZME.jpg
    103.8 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
Sn.yelhan, her iki sayacında akım tr oranları 100/5 midir. Eğer öyle ise ;ana sayaçta başka yük olmadan sadece sizin dalgıç çalıştığında hemen hemen aynı sonucun çıkması gerekirdi. Çok küçük farklar çıksada bunlar dikkate değer olmaz. Verdiğiniz ölçüm sonuçlarına bakılırsa süzme sayaç 100/5 ise sanki ana sayaç akım tr ları 50/5 gibi geliyor bana. Eğer bunu teyit ederseniz. Sonuçlar aynı çıkmış olur. çarpan:100/5=20
çarpan 50/5=10

Sn.yelhan, her iki sayacında akım tr oranları 100/5 midir. Eğer öyle ise ;ana sayaçta başka yük olmadan sadece sizin dalgıç çalıştığında hemen hemen aynı sonucun çıkması gerekirdi. Çok küçük farklar çıksada bunlar dikkate değer olmaz. Verdiğiniz ölçüm sonuçlarına bakılırsa süzme sayaç 100/5 ise sanki ana sayaç akım tr ları 50/5 gibi geliyor bana. Eğer bunu teyit ederseniz. Sonuçlar aynı çıkmış olur. çarpan:100/5=20
çarpan 50/5=10
Evet iki saatinde akım trafoları 100/5 bugün tekrar ölçüm yaptım 1 saatlik kullanımdan sonra T1 yani 1.8.0 değerleri aşağıdaki gibi
Ana saat 1.8.0 değeri Diğer saat 1.8.0 değeri
Başlama : 4081,320 -- 40,719
Bitiş : 4083,361 -- 42,236
Kullanım: 2,041 kwk -- 1,517 kwk

1 saat sonunda bu şekilde bir sonuç çıktı. aradaki 0,5 kwk lık kullanım nereye gitti. Daha öncede yazdım iki saat arası mesafe 125 metre ve aradaki kablo 3x16 bakır kablo. Bu durumu tam netleştirmek için diğer saatin akım trafosunumu değiştirmem gerekli, öyleyse kaçlık takmalıyım. yada başka bir öneriniz varmı ? Kendi saatimde akım trafosunu 125/10 yapsam aradaki fark kapanırmı ? veya 3 adet akım trafosunu farklı şekillerde takmakla sorun çözülürmü, mesela 30/5 , 100/5 , 150/5 yapsam ne olur ?

Son düzenleme:
Sn.yelhan, sayaçlardan birinin bağlantılarında hata var yada sayaçlardan biri hatalı ölçme yapıyor. Gücünü bildiğiniz bir alıcı ile 1 saatlik bir test yapın. Hangisi doğru onu anlayalım.

Evet iki saatinde akım trafoları 100/5 bugün tekrar ölçüm yaptım 1 saatlik kullanımdan sonra T1 yani 1.8.0 değerleri aşağıdaki gibi
Ana saat 1.8.0 değeri Diğer saat 1.8.0 değeri
Başlama : 4081,320 -- 40,719
Bitiş : 4083,361 -- 42,236
Kullanım: 2,041 kwk -- 1,517 kwk

1 saat sonunda bu şekilde bir sonuç çıktı. aradaki 0,5 kwk lık kullanım nereye gitti. Daha öncede yazdım iki saat arası mesafe 125 metre ve aradaki kablo 3x16 bakır kablo. Bu durumu tam netleştirmek için diğer saatin akım trafosunumu değiştirmem gerekli, öyleyse kaçlık takmalıyım. yada başka bir öneriniz varmı ? Kendi saatimde akım trafosunu 125/10 yapsam aradaki fark kapanırmı ?

Ne yaparsan yap, hangi akım trafosunu takarsan tak sonuç değişmez söylediğim noktaya gelirsin yine. Tüketimlerin eşit olması iki yolla mümkün ya sayaçlar yan yana olacak yada süper iletken kablo ile kayıpsız bir şekilde enerji sağlayacaksın ki buda mümkün değildir. Bunun akım trafosu ile alakası yok Sn. @teknisyen arkadaşı yanlış yönlendirmeyin bu konu güç kaybı ile alakalıdır. Akım trafosu sayaç v.s ile akalı değildir. Konuyu açan arkadaş onursal üyeliğinize bakarak çırpınıyor cevap arıyor ama çözüm bu değil.

Çözüm olarak yapabileceği iki şey var ya sayaçları yan yana koyacak bu fark minimum düzeye inecek yada sıfırlanacak ,yada aynen tüketime devam edecek bu şekilde ay sonu hesaba aradaki fark az kullanana az çok kullanana çok şeklinde hesap edilerek adalet sağlanmış olacak.

Dağıtım şirketleri zaten bu tür kullanımları usulsüz enerji kullanımı olarak tanımlıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri