X5 reaktof değerleri

ssektorss

Üye
Merhaba arkadaslar trafosu 50 kva lık bir şantiyeden çektiğim sayaç fotolari reaktif role markasi entes role sistemde 1-1 kvarlik iki adet kondansatoru hemen devreye aliyor sizce sorun baglanti hatasimi
20190202_120115.jpeg
20190202_120106.jpeg
20190202_120054.jpeg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hata olduğuna nasıl kanaat getirdiniz.Role ihtiyacı halinde devreye alır ihtiyaç durumu geçerse çıkartır sürekli ihtiyaç oluşursa sürekli devrede tutar.Role ekranında reaktif değerleri gösterir buradan kıyaslama yapınız ve her fazin cosinus değerlerini kiyaslayin

Aktif e gore reaktif cok yuksek ama

Bu tür durumlarda genelde inceleyen kişiler bir arıza durumu yanlış bağlantı gibi şeyler arıyorlar nedense.Bu söylediğinizin birden çok nedeni olabilir.Zamanla reaktif güç artmış olabilir.Kademeleriniz düzensiz olabilir reaktif yükünüz düzensiz olabilir kondansatör ler kapasite kaybetmiş olabilir sigorta atmış olabilir v.s daha birçok nedenden dolayı reaktif olabilir.Önceki mesajimda size röle ekranından kontrol edin demiştim cevap vermediniz.Kompanzasyon konusunu birçok kişi hafife alır sorunla karsilastiginda içinden çıkamaz.Bu konu birden çok verinin incelenip değerlendirilmesi ile çözülecek bir konudur.Sparisle yemek tarifi gibi tariflerle olacak iş değildir.Teknik bilginiz iyi ise birkaç soru cevap dan sonra büyük ihtimalle sorununuz için çözüm bulunur.Öncelikle su sorulara cevap veriniz çözüm bulmak adına

Kulanilan role ve akim trafosu marka ve çarpan

Ölçüm ag. mı yoksa og.mi

Role ekraninda görülen reaktifler ne kadar her faz için

Her fazin cosfi değeri nedir

En küçük ve en büyük kademe değeri nedir ve sisteminiz için kaç kademe kurulmuş

Son düzenleme:
Sistem ag tarafindan okuyor akim trafolari 100/5 kademe 8 tane role entes yarin santiyede daha ayrintili olarak bilgi verecem

Reaktif değeriniz %22.9 civarında bunu 24 saatlik değer olarak kabul edersek ve çarpanı göz önünde bulundurursak 0,247 lik değeri çarpanınızla çarparsak 0,247 x 20 =4,94 kvarlık değere tekabül eder.Yani ortalama 5 kvarlık bir eksik kompanze söz konusu bunuda 24 saate ortalama alırsak 0,208 vara tekabül eder faz başına tabi bu değer ortalama değerdir bu değer bir fazda yüklü diğer fazlarda hiç olmayabilir.Israrla röle akım cosinüs ve reaktif değerlerini vermekten kaçınıyorsunuz yada bu işten anlamıyorsunuz.Size tavsiyem bu işten anlamıyorsanız anlayan birilerine bu işi bırakın.Yoksa mevcut ayarlarıda bozar daha sıkıntılı durumlara düşersiniz.

Bunlara ek olarak entes rg3 12 c rölesi kullanıyorsanız röle algılama değeri olan 50 ma akım trafo eşik değeri olan 0,5 amper den dolayı 1,5 amperin altındaki reaktifi algılaması sıkıntılı olacaktır muhtemelen algılayamayacaktır.Bu nedenle bulduğumuz ortalama değer 200 var civarı reaktif dengeli ve sürekli olarak var ise bu röle çözüm üretmeniz zor olacaktır.Verdiğiniz bilgilerden ancak bu kadar yorum yapılabilir.

Şimdi kısa ve öz bir sorum olacak sayın emodiyator 24 saat içerisinde 1.8.0 aktif ortalama 9 kwh ilerlemiş 5.8.0 neredeyse yerinde saymış 8.8.0 da 1 k var ilerlemiş ben buraya ilk resimleri attiktan sonra kompanzasyonu iptal ettim yani kapattim ve digerki gun aldigim degerleri sizlede paylaştim yani demek istediģim burada kapasitif yuklenmeden dolayi bir onceki ay bu şantiye ceza yemiş ama kompanzasyonu kapatınca değerler normale geldi zaten şantiyede 30 kw i geçecek yük yok ama nedense rgk rolesi sisteme devamlı kapasitif yuk veriyor ben bunu anlamadim.

Şimdi kısa ve öz bir sorum olacak sayın emodiyator 24 saat içerisinde 1.8.0 aktif ortalama 9 kwh ilerlemiş 5.8.0 neredeyse yerinde saymış 8.8.0 da 1 k var ilerlemiş ben buraya ilk resimleri attiktan sonra kompanzasyonu iptal ettim yani kapattim ve digerki gun aldigim degerleri sizlede paylaştim yani demek istediģim burada kapasitif yuklenmeden dolayi bir onceki ay bu şantiye ceza yemiş ama kompanzasyonu kapatınca değerler normale geldi zaten şantiyede 30 kw i geçecek yük yok ama nedense rgk rolesi sisteme devamlı kapasitif yuk veriyor ben bunu anlamadim.

Burada şunu belirtmek te fayda var eğer kapasitif değer panonuzda ki bir sorundan kaynaklanmiyorsa kontaktor yapışması ihtiyaç tan daha büyük kademe gibi yuklerinizden kaynakli bir kapasitif varsa bu röle kapasitif yükü kompanze edemez.Ama pano kaynaklı bir sorun ise kontrol edilerek bulunabilir.

Kontaktor yapışması değil eğerki yapışık olsaydi roleyi devreden cikardigim gunden bi sonraki gune dek kapasitif yazardi.ama degerler sizinde gordugunuz gibi normal sınırlarda geriye şantiyedeki kapasitif yukler deseniz 3 bilgisayar modemler 10 adet tv olur bunlarin ceza sebebi olacağini sanmiyorum ücüncu şık olarak kondansator dizilimi kalıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri