x y z kordinatları ?

EmreAKTAS

Üye
abilerim kardeşlerim bildiğiniz üzere bende bir cnc yapıyorum fakat boş vaktim oldukça ilgilenebiliyorum akllıma bir soru akıldı ben cnc de bir kart delmek istesem 100 tane delik oldugunu düşünelim fakat deliceğim kart çokgen kartı tezgaha koyarken yanlış koyma şansım çok yüksek çünkü yamuk da olabilir elips de olabilir bunu nasıl aşabilirim delikler yanlış yerden delinebilir 4 noktadan kordinat gösterme şansım varmı ?

2. sorum
corelde çizilmiş 2 boyurlu bir çizimin x ve ye kordinatlarına çevirebilirmiyiz başka bi açıdan sorucak olursam g kodları x,y,z kordinatlarımıdır ?

Bağlantı konusunda aklıma gelen, eğer her zaman bu şekilde,aynı ölçülerde bir karta işlem yapacaksan, taşlanmış gönyeli bir yataklama kalıbı yapıp, kalıbın içine kartı oturtmam ve tablaya bağlaman olabilir. Veya işlenecek kartın 2 noktasına referans deliği delmen, ve buna göre tablaya bağlaman. Yani buna kartı görmeden birşeyler söylemek sağlıklı olmayabilir.

CorelDraw bronş, isimlik, kuyumcu kalıpcılığı vb.. gibi işler yapanların vazgeçilmez programıdır. Program vektörel olarak çalıştığı için Cad programlarına export edilmesi çok kolaydır, ben bu maksatla geçmişte çok kullanmıştım. Yanlız Export ederken "Convert to Curve" komutuyla mevcut cizimleri eğriye çevirmelisin, yoksa sağlıklı Export yapamıyorsun. Bundan sonra direk DXF, DWG olarak export edebilirsin.

Söylediğin gibi G kodları direk olarak X,Y,Z,U,W... kodlarını ifade eder. G00, G01, G02 vb.. kodlar satırın başında ne tür ilerlerme yapılacağını ifade ederken peşinden gelen değerler, sırasıyla X,Y,Z... değerlerini gönderir.

abilerim kardeşlerim bildiğiniz üzere bende bir cnc yapıyorum fakat boş vaktim oldukça ilgilenebiliyorum akllıma bir soru akıldı ben cnc de bir kart delmek istesem 100 tane delik oldugunu düşünelim fakat deliceğim kart çokgen kartı tezgaha koyarken yanlış koyma şansım çok yüksek çünkü yamuk da olabilir elips de olabilir bunu nasıl aşabilirim delikler yanlış yerden delinebilir 4 noktadan kordinat gösterme şansım varmı ?

2. sorum
corelde çizilmiş 2 boyurlu bir çizimin x ve ye kordinatlarına çevirebilirmiyiz başka bi açıdan sorucak olursam g kodları x,y,z kordinatlarımıdır ?

Cam yaparken merkez noktasını parçanın merkezi olarak belirt. CNC ye bağladığın parçanın da merkezini bulup eksenleri sıfırla.

Corel de x ve y koordinatları tamam fakat Z koordinatını bir cam programında alabilirsin.

iCNC bölümünde saçma sapan sorular ve saçma sapan cevapları arasında dahi yeni başlayanların işine yarayabilecek bilgiler olabilir.
Üşenme ve oku.
Verilen linklere bak , adı geçen programları incele arşivle.
Burada yardımcı olmaya çalışıyoruz ama günde 10 kişi aynı soruyu sorunca kimse dönüp bakmaz.

Cnc yapmak bugünün imkanları ile çocuk oyuncağı iştir.
Asıl marifet onu kullancak bilgilere sahip olmaktır.
Üşenme temel bilgileri edin.
Pek kolay değildir , ders çalışır gibi düzenli çalışman gerekir.
Bunlarla ilgili bilgilere de rastlayacağın kesin.

İşi biraz öğrenince image capture ile ilgili çalışmalar yapabilirsin.
Mach3 forumlarında bir eklenti görümüş ve denemiştim zevkli bir şeydi ama hepsi o kadar.

Öğrenince , çizimde orijin noktası seçmenin önemini , pilot deliklerin ne işe yaradığını, makinelere neden zero point (referans)noktası için çoook hassas ve pahalı sensörler takıldığını ... falan filan... hepsini göreceksin.

O zamana kadar parçayı doğru bağlamaya çalış.
O da önemli bir şeydir !
Ciddi biçimde geometri bllgisi gerekebilir.

Az gıcıklık yapayım ve videolar vereyim.

teşeküür ederim yardımlarınız için allah razı olsun kordinatları anladım fakat delmek için işleyeceğim kart sürekli faklı olabilir bi tabla yapmam çok mantıklı değil, parçanın merkezini bulmakta zorluk çekmezmiyim tam tutturamassam ? veya skysea hocamın dediği gibi 4 tarafından delik deleiblirim fakat bu işlemi nasıl yaparım ?

Selamun Aleyküm
Sayın EmreAktaş konunun uzmanı olmayarak müsadenizle eklemeler yapiyim.
Ne işlemek istediğinizi, çeşitlerini yazarsanız daha rahat takip edilirsiniz. Mesela yeri belirli olan delikleri evvela manuel delip sonra bu deliklerde gerekli çakı ile yer sabitlemesini alet pozisyonlanması ile yapabilirsiniz. Bunun yanında ölçüyü az kaçırıyorsanız, uygun görmediğiniz yerleri tekrar makine düzeltebilir. Mesela çokgenden bahsediyorsunuz, çokgen geometrisini vermeden kartı takıp, delikleri halledip sonra da kenarlardan çokgen geometrisinde işleterek tüm işi alet hassasiyetiyle bitirebilirsiniz.

Bunların yanında, önceki mesajda anlatılmak istendi mi bilmiyorum, kamera ile pozisyonlandırmanın kullanıldığı makineler var. CNC öğrenildiği gibi bu da öğrenilirse çok farklı makineler yapılmış olunur. Tabi bu tip gelişmeleri tanıtmanız da bir yandan gelişime hizmet veirir.
Başarılar dileriz.

[video=youtube;s9nTdEEFgyA]http://www.youtube.com/watch?v=s9nTdEEFgyA[/video]

Bakır levhaya bağlı olan kablo nereye gidiyor :) nasıl bir sıfırlama oluyor bu. Detaylı bilgi alabilir miyiz ?

Diğer arkadaşa söylediğim şeyler aynen senin içinde geçerli.
Eski diye rağbet etmediğiniz şeyleri dikkatlice incelerseniz , hem cnc ler hakkında bilginiz artar hemde mach3 programını öğrenmiş olursunuz.
En azından mac3 pdf lerini inceleyin.
Belki "probing" ile ilgili bir şeyler bulabilirsiniz.
Hatta 3D şekillerin nokta bulutunu çıkarabilirsiniz.

Bu tip konular daha önce anlatılmamış olsaydı anlatırdım.
Ama her merak edene yeniden anlatmaya , kendimi memur hissetmiyorum.

Gıcıklık yapmaya devam.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri