x y z kordinatları ?

Sayın kazım uğur takip ettiğiniz ve cevap yazıdıgınız için çok teşekkür ederim fakat cewaplarınız iğneleyici olmasada daha çok sevinirdim mach 3 hakkında çok fazla bir bilgim yok sebebi türkçe kaynak bulamadıgım için bu konuda uzman olsaydım zaten soru sormazdım amacınız yardımcı olmaksa başımın üstünde yeriniz var boynum kıldan ince saygısızlık etmeden boynumu eğerek sizi dinlerim fakat amacınız bilginizle bizi aşşalamaksa lütfen açtıgım konulara buyur etmeyiniz ben allah rızası için yardım istiyorum.

Üşenmeyin okuyun.. (Kazım UĞUR)
Üniversite yıllarımda yazılım öğnirken çok fazla zorlanmıştım çünkü yanlızdım yarımcı kimsem yoktu o kadar geniş bir dünyaki yazılım, sorucağım soruyu bile bilmiyodum 4 yılımı verdim sabah 9 gece 3 e kadar ama şuan bu konuda UZMAN oldugumu söylerler ve o zmanlar bir aht etmiştim yazılımda takılan sorusu olan bir kişi dahi olsa en ince ayrıtısına kadar yardımcı olucam diye ki ben burdurdan (üniversiteyi orda okumuştum) 1 soru sormak için istanbula gittiğim günleri hatırlıyorum ve şuan o konuda biri birşey sorsa daha önceden bi yerde yazılmasını bırakın ben dahi anlatmışsam tekrar anlatırım, insanlara doğru bilgi vermek sünnetir.
Bilgi Paylaşıldıkça güzelleşir !

Selamun Aleyküm
Sayın EmreAktaş konunun uzmanı olmayarak müsadenizle eklemeler yapiyim.
Ne işlemek istediğinizi, çeşitlerini yazarsanız daha rahat takip edilirsiniz. Mesela yeri belirli olan delikleri evvela manuel delip sonra bu deliklerde gerekli çakı ile yer sabitlemesini alet pozisyonlanması ile yapabilirsiniz. Bunun yanında ölçüyü az kaçırıyorsanız, uygun görmediğiniz yerleri tekrar makine düzeltebilir. Mesela çokgenden bahsediyorsunuz, çokgen geometrisini vermeden kartı takıp, delikleri halledip sonra da kenarlardan çokgen geometrisinde işleterek tüm işi alet hassasiyetiyle bitirebilirsiniz.

Bunların yanında, önceki mesajda anlatılmak istendi mi bilmiyorum, kamera ile pozisyonlandırmanın kullanıldığı makineler var. CNC öğrenildiği gibi bu da öğrenilirse çok farklı makineler yapılmış olunur. Tabi bu tip gelişmeleri tanıtmanız da bir yandan gelişime hizmet veirir.
Başarılar dileriz.

Aleyküm Selam
Sayın abicim yapmak istediğim elektronikçi bir abim var bu abimize post makinesi yaptırdım ve şirketimiz yazılım üzerine oldugu için bu tarz ihtiyaçlarımız olmuyor değil ve kartlarımızın her defasında şekli faklı olabiliyor adetlerimiz 150 kar 300 kart 500 kart gibi yüksek her birini teker teker delmek zor oluyor bazen yeri geliyo büyük bir kart oluyo 60*40 gibi bunların baskı devresi yapıldıktan sonra deliklerini deldirmek ve kartların şekillleri farklı oldugu için böyle bir derdirdimiz var çok hassas olmalı
işin 2. boyutuna gelelim
bu elektronikçi abim üniversitedeki elektonik hocam aynı zmanda elektronik üzerine bir şirketi var geçen ziyaretinde cncmi gördü bu soruları yöneltti kartlarımızı bununla delelim diye hatta xyz kordinatlarını alabiliyorsan ben USB KART yapıyım Motor Sürücülerini de yapıyım onları kullan sende yazılımını yaparsın bilmediğin programla kendini yorma adam akıllı ben bi kart yapıyım sende programını yaz öyle çalışalım dedi bu teklif bana cazip geldi çünkü mach3 de usb haberleşmenin ne kadar zor oldugunu biliyoruz eski makine bulmamız gerek böyle bir kart çalışması yapıcaz önümüzdeki hafta ama yine de bilgi bilgidir nasıl yapabileceğim hakkında bilgi sahibi olmak istedim. İlginiz için çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun.

... türkçe kaynak bulamadıgım ...

Allah dan kork be arkadaşım.
Bu formda olupda TR kaynak bulamadım demek için ya kör olman lazım ya da yalancı.

ArtSoft Mach Serisi

İnsanlar üşenmeyip 80 küsur sayfa yazmışlar.
Az mı ?
Diğer başlıklarda da bir çok bilgi var.

Konuyu takip eden diğer eski arkadaşlarda durumun farkında.
Önceden değinilmemiş konularda elimizden gelen açıklamayı her zaman yapıyoruz.
Ama öyle anlatılmış konularda aramadan okumadan sorayım hele yazan çıkar kabilinden yaklaşımla " İstanbul a gitmenin " alakası yok.

Yukarıda verdiğim videoları araştırmak yerine kelimelere takıldığın için teessüflerimi sunuyorum.
Ben olsam hımm demek ki anlatılmış , arayayım hele bir derdim.

İnternet ortamında tam bir iletişim olmadığından yanlış anlaşılmaya uygun bazı durumlar olabiliyor, bunlara müsade etmemek, yanlış anlaşılmayı ve hatayı yok etmek gerekir.
Size evvela başarılar dileriz.
Bu deliklerin ve pozisyonlarının durumuna göre şunu ifade edelim ki, manuel bir sistem daha rahat işinizi görebilir. Ama daha önce bahsedilen aparat da diyebildiğimiz kartın pozisyonunu sabitleyen bir ekleme ile aynı pozisyona koymanızı sağlayabilirsiniz. Tabi uygun delikleri önce metal bir parçada ayarlarsanız, bu metal prototipinizi kartınızın üstüne koyup delme işlemi yaparsınız. Cnc de bu işi yaparsanız hava çeliği vb alaşımlı matkap kullanarak makinedeki veya sistemdeki ufak hassasiyet problemlerini aşabilirsiniz. Makina prototip metaldeki deliğe tam hizalı duramasa da(onda bir vb) hava çeliği o deliğe göre bir miktar(çok az) eğilip çalışabilir. Hava çeliğinin bariz eğilerek çalıştığı da bilinir ama burda fark edilemez derece az bir eğilme.

Makinanızın, işinizin hassasiyetinin bilinmesi vb bilgiler size daha uygun çözümler sunulmasına yarayabilir. Tabi gerekli işlemin anlaşılması için resimler ekleyebilirsiniz.

Bu arada kameralı sistemin üstünlüğü açık ama kurması zor olabilir. Siz yine de araştırabilirsiniz.
Hayırlı günler dilerim..

Allah dan kork be arkadaşım.
Bu formda olupda TR kaynak bulamadım demek için ya kör olman lazım ya da yalancı.

ArtSoft Mach Serisi

İnsanlar üşenmeyip 80 küsur sayfa yazmışlar.
Az mı ?
Diğer başlıklarda da bir çok bilgi var.

Konuyu takip eden diğer eski arkadaşlarda durumun farkında.
Önceden değinilmemiş konularda elimizden gelen açıklamayı her zaman yapıyoruz.
Ama öyle anlatılmış konularda aramadan okumadan sorayım hele yazan çıkar kabilinden yaklaşımla " İstanbul a gitmenin " alakası yok.

Yukarıda verdiğim videoları araştırmak yerine kelimelere takıldığın için teessüflerimi sunuyorum.
Ben olsam hımm demek ki anlatılmış , arayayım hele bir derdim.

Abicim öncelikle yazdıklarımı yanlış anlamdıgın için teşekkür ederim. ben forumun sadece cnc-and-torna böümünü takip ediyorum. diğer bölümleri de araştırıyım öncelikle şunuda bilmenizi isterimki benim işlerim bir hayli yoğun bildiğiniz üzere turizm kentinde yaşıyorum ve sabah 9 gece 1 çalışıyoruz şu sıralar araştırmaya fazla vaktim olmuyo pazar günlerim o günümüde cnc mekaniği gibi elektronik yazılımı (pic programlama) gibi şeylerle vakit geçiriyorum daha önce kontrolkaleminin o böümünü görmemiştim.

İnternet ortamında tam bir iletişim olmadığından yanlış anlaşılmaya uygun bazı durumlar olabiliyor, bunlara müsade etmemek, yanlış anlaşılmayı ve hatayı yok etmek gerekir.
Size evvela başarılar dileriz.
Bu deliklerin ve pozisyonlarının durumuna göre şunu ifade edelim ki, manuel bir sistem daha rahat işinizi görebilir. Ama daha önce bahsedilen aparat da diyebildiğimiz kartın pozisyonunu sabitleyen bir ekleme ile aynı pozisyona koymanızı sağlayabilirsiniz. Tabi uygun delikleri önce metal bir parçada ayarlarsanız, bu metal prototipinizi kartınızın üstüne koyup delme işlemi yaparsınız. Cnc de bu işi yaparsanız hava çeliği vb alaşımlı matkap kullanarak makinedeki veya sistemdeki ufak hassasiyet problemlerini aşabilirsiniz. Makina prototip metaldeki deliğe tam hizalı duramasa da(onda bir vb) hava çeliği o deliğe göre bir miktar(çok az) eğilip çalışabilir. Hava çeliğinin bariz eğilerek çalıştığı da bilinir ama burda fark edilemez derece az bir eğilme.

Makinanızın, işinizin hassasiyetinin bilinmesi vb bilgiler size daha uygun çözümler sunulmasına yarayabilir. Tabi gerekli işlemin anlaşılması için resimler ekleyebilirsiniz.

Bu arada kameralı sistemin üstünlüğü açık ama kurması zor olabilir. Siz yine de araştırabilirsiniz.
Hayırlı günler dilerim..
Abicim bildilerini paylaştıgın için çok teşekkür ederim geçen gün akşam iş dolayısıyla biraz sitresliydim KAZIM UĞUR hocam yanlış anladıysa kalbini kırdıysam herkzin huzurunda ÖZÜR DİLERİM 2 aydır forumdayım kimsenin kalbini kırmak istemem burda herkez gibi biraz bilgi edinmek istiyorum ve bilgisi benden az olan abilerime kardeşlerime bilgimi sunmak istiyorum bu arada burdaki arkadaşların pek işi olacağını düşünmem ama Yazılım, web programlama, database diagramı, ticari yazılımlar gibi alanlarda sorusu olucak olursa seve seve yantlıyabilirim. herkezden allah razı olsun.

Kelimelere takılma.
Özür dileyecek bir şey yok , üzülme.
Teknik konular-tartışmalar böyledir.
Adam yerine koymasaydım yazmazdım.,
Takma ....

Şekillerin çok karmaşıkda olsa ilk çizimden sadece dış şeklini al.
Sonra sertce malzemeden sert strafor ince mdf filan ve " içten kodlarla " onu oy.
Şekli içine oturt.
Şimdi mastarın hazır.
Siensisi olan için 5 dakikalık iş , madem sayı çok...

Sayfaları gezdikçe göreceksin ki pcb nasıl işlenir nasıl delinir hangi programlar kullanışlıdır ...
Hocalarına da öğretirsin.
Hele az tırmalasınlar , mach3 benzeri yazmaya sonra kalkışsınlar.
Mach3 programı fanuc siemens gibi sistemlerle kolayca aşık atar.
Öğrendikçe anlarsın dediklerimi.
Hatta hocalarına bu yazdıklarımı aynen ilet.
Madem " hoca "dırlar yazıp göstersinler.
Buralardayız bekleriz.
@bulzaf ın kulakları çınlasın...

Bu arada bir taş da @cncarastirma ya atayım.
Hem cnc kullanacağız hem de delikler için kılavuz kullanacağız , ayıp olmuyor mu ?
Belli ki pcb de işliyor.
Delikler 0.2 0.3 0.5 , hss yemez cam kısa sürede körler , karbür uç şart , az eğ de göreyim.

Webcam 15 TL laser pointer 3TL...

Sayın Emre Aktaş
Bu sorununuzun da çözümünü anlatırsanız izleyenler de katkı görmüş olur.
Yalnız bu forumda yazılım, web programlama... pek işi olacağını zannetmemişsiniz? Özellikle elektronik ve bilgisayar mühendisliklerinin bulunulması beklenilen bir yerde, ve daha birçok zeka tartışması yapmak isteyen insan beklenilen bir yerde bu konular çok faydalı olur düşüncesindeyim.
Türk tarihinde yakın birkaç yüzyıllık dönemde ilimsel ve bilimsel ilerleyişin veya zeka sistematiğinin popüler ortamdan çıkarılmasından bahsetmiştik. İnsanlar arası iletişimin bir anlamda belki de koparılmasıyla bu duraklamaya meyil arttırılmış oldu. Siz yazılım deyince, bir de mühendislik ismi geçince, üstüne bir de zeka demişsek; daha Aselsan demedik ama daha bilinmeyenleriyle, az çok bilinenleriyle neler yaşanmıştır ALLAH (c.c.) bilir.
Yazılım konusunda dünyanın en iyisini buralarda tartışmak zorunda değiliz, ama en iyi için sadece hamle yapmamız gerekiordur belki de.
Zekanın önemli yazılımların stratejilerindeki yeri, kritik noktalarda yazılımdan beklenilenler ve alternatifleri gibi evvela önemli kısımlar otaya atılırsa, bilgisi olanların bilgisiyle, direk bilgisi olmayanların da zekasal yaklaşımlarıyla, ve herkesin fikirleriyle bazı eksikler giderilip gizlilikten fayda sağlayarak zarar verenlerin belki de önüne geçilir.

Zekice yapılan gelişimlerden zarar geleceğini düşünmüyoruzdur umarım...

Bu arada yazılım bazlı kontrol sistematiklerinin de temel yapılarının incelenmesi bunlarla alakalı çok temel teknolojilerin temelinin belki de buralardan atılmasını sağlar. Mesela yazılımın elektronik sistematiği, ardından mekanik ile irtibatı ve değerlendirilmesi, ve daha nice otomatik sistem kontrolü ele alınabilir. Bu işlere tam olarak hakim olunmayabilir. Zira bir bilgisayar sistemini de üreticinin herhangi bir mühendisinin tek başına yapabildiğini zannetmiyorum. Doğru bilgileri ayırt edip toparlarsak, bilimsel kümülativizm önümüze ufuklar açabilir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/türk-enteljansiyası.66851/
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/mekanik-zeka.66576/

başlıklarına da tüm arkadaşları davet eder, eğer bu tip zeka yollarında bir başlık açarlarsa daİ gerek başlığıyla ve gerek güncel olarak diğerlerini davet etmelerini rica ederim.

Başarılar dileriz.

Sayın Kazımugur
Mesajınızı yeni gördüm. Bahsettikleriniz beni ifade etmiyor.
Cnc kullanılması hassasiyetinin ölçülmemesi veya garanti altına alınmaması için sebep olmasa gerek... Cnc lerde de birçok el yapımı sistem gördüğümüzden zaten 0.1...1 mm arası boşlukları olanlar oluyor. Malum ki ; Cnc sadece bir kontrol sistemi.
Klavuz dediğiniz malzemeyi de zaten çakılar ve takımlar işliyor? Arkadaşımızın ne işlemesi gerektğini de bilmiyoruz ama Pvc tip kart akla gelebiliyor veya elektronik kart. Metal aparatı da düşünerek ön girişi yapmalı. Bu aparat hem router ın hem de çakının hizalanmasını sağlar.
Hava çeliği çakının belki5 mm den fazla burkularak dönüp de kırılmadığı vakidir. Yalnız elmasın burkularak dönmesi çok azdır ama çok düşük hassasiyet eksikliği için bu sistemde zararı olmaz. Özellikle elektronik veya benzeri kart deliminde bu sistem gayet rahat uygulanır. Hatta her tip çakının bu sisteme adaptasyonu için uygun bilenmesi vardır ama onları ele almadım.
Başarılar dileriz.

... 0.1...1 mm arası boşlukları ...
Bu bölümleri izleyenlerden en aceminin yaptığı makine bile o ölçülerden iyidir.
En ucuz kart TB6560 , 1/16 micro step , 5mm vida ile 5/(200*16)=0,0015625...
Ucuzundan boşluksuz somun yapmasını öğrenmekde bedava.

Aşağıdaki gariban işidir ama senin sandığından hassastır.

cnc2l.jpg

Bu bölümlerdeki yazıları incele .
Yüzde değil binde hatta onbinde... ölçülerinde cnc yapmanın sanılandan daha kolay olabileceğini görürsün.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri