x/1A akım trafoları nerelerde kullanılır?

Sorunun son kısmına verdiğiniz cevabın tamamına katılamayacağım çünkü 100 amperlik akımın 80'i aktif 20 'si reaktif ken tamamını aktif'den kaynaklı güç kaybı yazar yani watt cinsinden yazar derseniz reaktifin aktife dönüşmesi gibi bir durum oluşur.Ve ek olarak iletkenden kaynaklı güç kaybını aktif yazarken yükten kaynaklı reaktifi niye reaktif hanesine yazsın veya sayaç bu ayrımı nasıl yapacak ne kadarının iletkenden ne kadarının yükten kaynaklı olduğunu nereden bilecek ki motor çalışırken aktif ve reaktifi ayıracak her ikisinide hanelerine yazacak sonra iletkenden kaynaklı olanı tamamını aktife yazacak.

Herhalde uygulamasını yapmadan içim rahat etmeyecek ilginiz için teşekkürler.
Emrullah Bey Merhabalar;
Dediğiniz gibi bir sistemden 100 amperlik bir yükün 80 amperi aktif 20 si reaktif iken sayacın bu yükün tamamını aktife yazması gibi bir durum mümkün değildir,sayaç her faz için akım ve gerilim bilgisinin birim zamanda açılarına bakar ve aynı faz için akım ile gerilim arasındaki açıyı dikkate alarak aktif'e,reaktif'e hatta kapasitif'e ne yazacağını bilir. O nedenle sayaçlarda akım trafoları ile gerilim trafoları aynı faz da olmaları gerek,yani akımı R fazından gerilim S fazından alınmaz sıraya uymak gerek.
Sayaç akım ile gerilim arasındaki açıyı bulduktan sonra bu açının cosinüs bileşenini akım ve gerilim ile çarparak aktif gücü yazar,yine bu açının sinüs bileşenini akım ve gerilim ile çarparak rekatif hanesine yazar,eğer sinüs negatif ise kapasitif hanesine yazar. Cos ve sinüs nerden geliyor derseniz AC devrede empadans üçgeni.
Sonuç olarak iletkenin direncinden olan kayıplar cosünüs açısını, yükün indüktüf yada kapasitif olması sinüs bileşenini etkilediği için ayrı bölgelere yazacağını sayaç anlayabiliyor.
Umarım anlatabilmişimdir.
Kolay Gelsin

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hat başındaki sayfalarda 80 amper aktife 20 amper reaktife yazılıyor zaten.

Kabloda harcanan güç ilave olarak 100 amper üzerinden Aktife yazılıyor.

Merhaba
Guzel bir soru bende sizlere sormaktayim; bu soruyu :)) siz bize sormussunuz olmadi.. Yinede cevap vermeye calisayim ; esasinda dikkat li dusununce cevabi basit. Biliyorsunuz 3 tur guc degerimiz var aktif- rekatif -gorunur guc , bu 3` u kendileri arasinda birbir dik ucgen ile birbirine baglidir. Her ucunu birbiri cinsinden ifade edebiliriz.
P=U.I.cosq = S.cosq (W)
Q=U.I. sinq= S.sinq (VAr)
S=U.I (V.A)

Konuyu trafolarda güç değeri niye VA olarak yazar sorusunun cevabında araya biliriz.

Bir guc trafosuna baglanacak yuklerin buyuk cogunlugu Aktif guc olup. bu guclerin yapisindan dolayi cesitli guc katsayilarina sahiptirler (cosq), bu sebebden; her guc degeri ve guc katsayisi icin cesitli akimlar olusacagindan vede bu bilinemiyeceginden trafo gucu kesin tespit edilemiyecektir yani cekecegimiz akimi bilmek zorunda olmaliyiz ki gucu olusturalim bu sebebden trafolarda gorunur guc kabul edilir guc degeri..
Belki yazi ile tam anlatamamis olabilirim sayisal bir ornek vermek gerkirse ;
1000 watlik bir yuk dusunun , fakat farkli guc katsayilari olsun..
1- cosq= 0.6 ise yukun ; P=U.I.cosq = 220.I.0.6=1000 akimi; I= 7.56 A
2- cosq=0.8 ise yukun P=U.I.cosq = 22. I. .0.8 = 1000 akimi; I= 5.68 A
3- cosq=0.99 ise yukun; P=U.I.cosq = 220.I.0.99= 1000 akimi; I= 4.55 A
her guc katsayisi icin farkli farkli akimlar ortaya cikmakta fakat hepsinin gucu 1000 W,

Bu radaki kritik soru sistemin cosq değeridir. Bu değer bilinmediğinden sonucun VA olarak yazılması gerektiğini düşünmekteyim.

Sizlerin yorumunuzu da öğrenmek isterim.

Merhaba
Guzel bir soru bende sizlere sormaktayim; bu soruyu :)) siz bize sormussunuz olmadi.. Yinede cevap vermeye calisayim ; esasinda dikkat li dusununce cevabi basit. Biliyorsunuz 3 tur guc degerimiz var aktif- rekatif -gorunur guc , bu 3` u kendileri arasinda birbir dik ucgen ile birbirine baglidir. Her ucunu birbiri cinsinden ifade edebiliriz.
P=U.I.cosq = S.cosq (W)
Q=U.I. sinq= S.sinq (VAr)
S=U.I (V.A)

Konuyu trafolarda güç değeri niye VA olarak yazar sorusunun cevabında araya biliriz.

Bir guc trafosuna baglanacak yuklerin buyuk cogunlugu Aktif guc olup. bu guclerin yapisindan dolayi cesitli guc katsayilarina sahiptirler (cosq), bu sebebden; her guc degeri ve guc katsayisi icin cesitli akimlar olusacagindan vede bu bilinemiyeceginden trafo gucu kesin tespit edilemiyecektir yani cekecegimiz akimi bilmek zorunda olmaliyiz ki gucu olusturalim bu sebebden trafolarda gorunur guc kabul edilir guc degeri..
Belki yazi ile tam anlatamamis olabilirim sayisal bir ornek vermek gerkirse ;
1000 watlik bir yuk dusunun , fakat farkli guc katsayilari olsun..
1- cosq= 0.6 ise yukun ; P=U.I.cosq = 220.I.0.6=1000 akimi; I= 7.56 A
2- cosq=0.8 ise yukun P=U.I.cosq = 22. I. .0.8 = 1000 akimi; I= 5.68 A
3- cosq=0.99 ise yukun; P=U.I.cosq = 220.I.0.99= 1000 akimi; I= 4.55 A
her guc katsayisi icin farkli farkli akimlar ortaya cikmakta fakat hepsinin gucu 1000 W,

Bu radaki kritik soru sistemin cosq değeridir. Bu değer bilinmediğinden sonucun VA olarak yazılması gerektiğini düşünmekteyim.

Sizlerin yorumunuzu da öğrenmek isterim.

Söylediklerinizde hemfikiriz sıkıntı yok.Benim sorumla alakalı kısmını anlayamadım.İletkendeki güç kaybını sayaç nasıl yazar 100 amperin 80 amperi aktif 20 amperi reaktif ise yoksa güç kaybının tamamını aktif mi yazar ?

Guzel bir soru bende sizlere sormaktayim; bu soruyu :)) siz bize sormussunuz olmadi

Ne olmadı onuda anlamadım bir kabahat mi işledik olayı niye farklı noktalara çekiyorsunuz sadece merak ettiğim bir konuda ne dusundugunuzu öğrenmek istedim

Son düzenleme:
Sn. emodiyator

Sayaçlar sistemde bulunan yüklerin ayrımını yapmaz. Sistemde bulunan toplam gücün aktif kısmını aktif hanesine, reaktif kısmını reaktif hanesine yazar. Yüklerin büyüklükleri ile ilgilenmez. Örneğin.motorun aktif ve reaktif gücü fazla bunu kaydedeyim. Kablodaki aktif ve reaktif güç tüketimi çok küçük bunu kayıt etmeye gerek yok demez.

Sayaçların şu özelliğinide atlamayalım. Örneğin:3x5-100A sayaçtaki 5'in anlamı ilgili sayacın 5A den büyük güçleri 100% yakın doğrulukla kayıt altına alabildiği, 5A den küçük güçlerdeki algılayamadığı dolayısı ile küçük güçlerde kayıt yapamadığı anlamına gelmektedir.

Buradan yola çıkarak, tesiste hiç bir yük devrede değil ise yanlızca kabloların kayıpları var ise, sayaç bu güçleri çok küçük olmalarından dolayı kayıt edemeyecektir. Ne zanman ki devreye yük girmesi ile beraber güç değeri büyüyeceğinden o zaman kablo kayıplarını da devreye alınan yükün üzerine ilave ederek aktif kısmını aktife, reaktif kısmını reaktife yazacaktır.

Not:Bir önceki cevabımda.

C.ÇALIK' Alıntı:
Guzel bir soru bende sizlere sormaktayim; bu soruyu :)) siz bize sormussunuz olmadi.

Bu sözlerime alındığınızı anladım. Burada bir art niyetim yoktu. Latife yapmak istedim. Yanlış anlaşılmamdan dolayı tarafınızdan özür dilerim.

Sn. emodiyator

Sayaçlar sistemde bulunan yüklerin ayrımını yapmaz. Sistemde bulunan toplam gücün aktif kısmını aktif hanesine, reaktif kısmını reaktif hanesine yazar. Yüklerin büyüklükleri ile ilgilenmez. Örneğin.motorun aktif ve reaktif gücü fazla bunu kaydedeyim. Kablodaki aktif ve reaktif güç tüketimi çok küçük bunu kayıt etmeye gerek yok demez.

Sayaçların şu özelliğinide atlamayalım. Örneğin:3x5-100A sayaçtaki 5'in anlamı ilgili sayacın 5A den büyük güçleri 100% yakın doğrulukla kayıt altına alabildiği, 5A den küçük güçlerdeki algılayamadığı dolayısı ile küçük güçlerde kayıt yapamadığı anlamına gelmektedir.

Buradan yola çıkarak, tesiste hiç bir yük devrede değil ise yanlızca kabloların kayıpları var ise, sayaç bu güçleri çok küçük olmalarından dolayı kayıt edemeyecektir. Ne zaman ki devreye yük girmesi ile beraber güç değeri büyüyeceğinden o zaman kablo kayıplarını da devreye alınan yükün üzerine ilave ederek aktif kısmını aktife, reaktif kısmını reaktife yazacaktır.

Not:Bir önceki cevabımda.

C.ÇALIK' Alıntı:
Guzel bir soru bende sizlere sormaktayim; bu soruyu :)) siz bize sormussunuz olmadi.

Bu sözlerime alındığınızı anladım. Burada bir art niyetim yoktu. Latife yapmak istedim. Yanlış anlaşılmamdan dolayı tarafınızdan özür dilerim.

Şimdi herhalde ben anlatmak istediğimi tam olarak anlatamadım yada farklı anlaşıldı.Şimdi sayaçların faz açısının hesaplayarak reaktifi reaktif hanesine aktifi aktif hanesine yazıyor.İletkendeki aktif güç kaybı da doğal olarak aktif hanesine yazılıyor.Buraya kadar sıkıntı yok sayaçların belli bir hata payı ile çalıştığını da biliyoruz.Vektörel yani reaktif ve aktif akım I kare x R nin tamamı aktif akım olarak yazılıyorsa kablodaki güç kaybı için şöyle denilmesi gerekmez miydi aktif akımın karesi +reaktif akımın karesi= watt gibi. Herhalde ben bunu Şebeke analizörü ile tespit etmezsem içim rahat etmeyecek.

Tesiste yük yok ise zaten güç kaybı ya yok denecek kadar azdır yada hiç yoktur.Burada sıkıntı yok yüklenme meydana geldiğinde ise hiçte azımsanmayacak kadar büyük değerlere ulaşıyor.Size ölçümünü aldığım 1600 kva trafonun 24 saatlik tüketiminin sonuçlarını yazayım.Ana panoda ki sayaç değerini aldım panodan 5 farklı noktaya enerji verilmekteydi.Her enerji alan noktanın giriş kısmında da sayaç vardı.Bir günlük endeks okumanın sonucunda toplam 2500 kw enerji tüketildi.İletkendeki güç kaybı sayaç verilene göre 390 kw oldu.Yani 5 noktanın sayaç endekslerini topladığımızda 2110 civarı kw bulduk kalan kısım iletken direncinden kaynaklı güç kaybı oldu.

Estağfurullah latifenizi ben yanlış anladım ve sitem ettiğinizi düşündüm. Asıl siz kusura bakmayın.Paylaşımlarınızı ve araştırmalarınız beğeniyle takip ediyorum

Son düzenleme:
Sn. @emodiyator

Vermiş olduğunuz örnekle ilgili enerji izleme sistemi yapan arkadaşlar ile görüştüm. Bu tip tesislerde ana sayaç ile lokal noktalardaki diğer sayaçların toplamı arasındaki farkların yaklaşık %2 olduğu bilgisini verdiler. Sizin sisteminizdeki fark %18.

1-Sisteminizdeki sayaçlar yanlış ölçme yapıyor olabilir.
2-Atlamış olabileceğiniz ölçülmeyen bir yük olabilir.

Sn. @emodiyator

Vermiş olduğunuz örnekle ilgili enerji izleme sistemi yapan arkadaşlar ile görüştüm. Bu tip tesislerde ana sayaç ile lokal noktalardaki diğer sayaçların toplamı arasındaki farkların yaklaşık %2 olduğu bilgisini verdiler. Sizin sisteminizdeki fark %18.

1-Sisteminizdeki sayaçlar yanlış ölçme yapıyor olabilir.
2-Atlamış olabileceğiniz ölçülmeyen bir yük olabilir.

Ölçümde yanlışlık yok sayaçlarda da sadece kurallara uyulmamış.Trafo gücü 1600 kva 4 x240 kablo ile ana panoya bağlantı yapılmış yaklaşık 15 metre trafo tam yük akımı 2310 amper 4 x240'lık kablo 1900 amper akım taşıyabiliyor yaklaşık olarak ve bu bağlantı sadece trafo ana pano arası olan kesit.Beş farklı noktaya enerji verilirken kesit daha da düşürülmüş 95 ve 150 lik kesitlere ve daha kötü olanı bir noktanın mesafesi 200 metreden fazla buda kayıpları artırmış.Bunlara ek olarak sokak aydınlatmalarını ölçemedim bunları da eklesem kayıp daha fazla çıkar

Arkadaşlar şebeke analizörü ile yapmış olduğum uygulamada reaktif akımın da aktif güç kaybı oluşturduğunu gözlemledim.Yani hattın başındaki ve sonundaki güç değerleri incelendiğinde aktif akımın hat başında yüksek olduğu yüke yakın noktada düştüğü reaktif gücünde hat başı ve hat sonunda aynı değerlerde kaldığını gözlemledim.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri