Wireless kart voltaj ölçümü nasıl yapılır

DostaSelam

Üye
Merhaba

Arkadaşlar anakart üzerinde takılı wireless kartı bilgisayar görmüyor,aygıt yöneticisinde Wireless kart yok

Wireless kart son sürücü yazılımını (Win10) indirdim ""Donanım takılı degil"" diye uyarı alıyorum

Ben anakart üzerinde wireless karta voltaj gitmediğini düşünüyorum YA KARTTA YADA ANAKARTTA BIR SORUN VAR GİBİ

Elimde bir tane kaliteli multimetre var

Sizden tek ricam wireless kartın anakart üzerinden gerekli voltaji alıp almadığını bulmam konusunda yardım etmenizdir

Yani donanım sağlam mi ilk önce bunu bulalım

DONANIM YAZILIMI SON SÜRÜM YÜKLENEMİYOR ÇÜNKÜ BILGISAYAR DONANIMI GÖRMÜYOR ( aygıt yoneticisinde yok )

MODEL : Acer aspire E1 572G
ANAKART : V5WE2 LA-9531P (REV 1A)

Screenshot_2021-05-10-15-59-39~2.png

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 20210325_093549.jpg
    20210325_093549.jpg
    161.2 KB · Görüntüleme: 12
  • 20210509_012557.jpg
    20210509_012557.jpg
    129.8 KB · Görüntüleme: 12
Ölçü aletinin eksi(siyah renkli) probunu cihazın şasesine (genelde metal kısımlar şasedir), artı(kırmızı renkli) ucunu da wireless modulün takıldığı soketin pinlerine sırasıyla değdirip, verdiğiniz şemaya göre 3.3V ve 1.5 V değerleri okumanız gerekiyor. Ancak bu voltajları okumanız, modülün çalıştığı anlamına gelmeyebilir. Modülün kendisi arızalı da olabilir voltaj okunsa da. Yada modül dışında başka yerlerde bir sorun olabilir. Bana kalırsa bu işin uzmanı birlerinden teknik destek isteyin.

Ölçü aletinin eksi(siyah renkli) probunu cihazın şasesine (genelde metal kısımlar şasedir), artı(kırmızı renkli) ucunu da wireless modulün takıldığı soketin pinlerine sırasıyla değdirip, verdiğiniz şemaya göre 3.3V ve 1.5 V değerleri okumanız gerekiyor. Ancak bu voltajları okumanız, modülün çalıştığı anlamına gelmeyebilir. Modülün kendisi arızalı da olabilir voltaj okunsa da. Yada modül dışında başka yerlerde bir sorun olabilir. Bana kalırsa bu işin uzmanı birlerinden teknik destek isteyin.
Usta öncelikle cevap için teşekkür ederim, hep duyuyorum avrupada bu gibi işlerde makina direk çöpe atiliyor, abi biz türkler zor kazandığımız için kolay kaybetmek istemiyoruz, avrupa insanı için bir bilgisayar ne ki alışmış adamlar sömürgecilikten sırta binmekten para kazanmaya, onlar için tamir diye bişey yok, adam alın teri emek vermemiski malının kıymetini bilsin, benim malım kıymetli tamirini yapabildiğim kadar yapacağım olmadı zaten gideceği yer belli.(servis)

Usta wireless in ilgili ayaklarına bakma yeteneğim yok, nasıl ölçümü yapılır bilmiyorum, hangi ayak kac voltaj onuda anlamam, tek bildiğim wireless kartın anten takılan yerinde voltaj yok "0" bu karta voltaj gelmiyor, ben ilgili şemayı buraya koydum ki konu biraz daha kolay ilerlesin.

Bu donanıma veya donanımın soketine voltaj gelip gelmediğini başka nasil anlayabiliriz, kartın anten takılan yerinde voltaj yok "0"

Cevaplar için teşekkür ederim

"..hep duyuyorum avrupada bu gibi işlerde makina direk çöpe atiliyor, abi biz türkler zor kazandığımız için kolay kaybetmek istemiyoruz, avrupa insanı için bir bilgisayar ne ki alışmış adamlar sömürgecilikten sırta binmekten para kazanmaya, onlar için tamir diye bişey yok, adam alın teri emek vermemiski malının kıymetini bilsin,"

Öncelikle yurtdışında yaşayan biri olarak söylemeliyim ki bu kanı doğru değil. Dünyanın her yerinde insanlar parayı kolay kazanmıyor ve olabildiğince bir cihazdan vaya eşyadan maksimum verim almaya çalışıyorlar. Tamir ve servis her yerde var.

"Usta wireless in ilgili ayaklarına bakma yeteneğim yok, nasıl ölçümü yapılır bilmiyorum, hangi ayak kac voltaj onuda anlamam, tek bildiğim wireless kartın anten takılan yerinde voltaj yok "0" bu karta voltaj gelmiyor.."

Hem ölçüm yapmayı bilmediğini söyleyip hem de burada voltaj yok nasıl diyorsun anlamadım. Ama ilginç bir şekilde dediğin doğrudur çünkü anten girişinde voltaj olmaz :) Bunu "attım-tuttu" olarak var sayıyorum. Ancak anten soketinde voltaj olamaması demek karta voltaj gelmiyor demek değildir. Bu yargıya varabilmek için ilk cavabımda elimden geldiğince açık anlattığım üzere ölçü aletinle ölçüm yapman gerekir. Ancak bunuda yapmayı bilmediğini ifade ettiğine göre sana naçizane tavsiyem şudur :

WIRELESS KARTI HARİCİNDE, CİHAZIN BAŞKA YERLERİNE ZARAR VERMEDEN BİR TEKNİSYEN ARKADAŞA DANIŞ.

Son düzenleme:
Laptoplarda anahtarla veya klavyenin fonksiyon tuşuyla beraber basılması gereken kombinasyonla wifi açıp kapatılıyor, kontrol ettiniz mi?
Cevap için teşekkür ederim ilgili tuslarla wi-fi aktif olmuyor bilgisayar hiç tepki vermiyor, aygıt yoneticisinde DONANIM takılı olmasına rağmen görülmüyor...ya anakart YADA donanımda SORUN var
"..hep duyuyorum avrupada bu gibi işlerde makina direk çöpe atiliyor, abi biz türkler zor kazandığımız için kolay kaybetmek istemiyoruz, avrupa insanı için bir bilgisayar ne ki alışmış adamlar sömürgecilikten sırta binmekten para kazanmaya, onlar için tamir diye bişey yok, adam alın teri emek vermemiski malının kıymetini bilsin,"

Öncelikle yurtdışında yaşayan biri olarak söylemeliyim ki bu kanı doğru değil. Dünyanın her yerinde insanlar parayı kolay kazanmıyor ve olabildiğince bir cihazdan vaya eşyadan maksimum verim almaya çalışıyorlar. Tamir ve servis her yerde var.

"Usta wireless in ilgili ayaklarına bakma yeteneğim yok, nasıl ölçümü yapılır bilmiyorum, hangi ayak kac voltaj onuda anlamam, tek bildiğim wireless kartın anten takılan yerinde voltaj yok "0" bu karta voltaj gelmiyor.."

Hem ölçüm yapmayı bilmediğini söyleyip hem de burada voltaj yok nasıl diyorsun anlamadım. Ama ilginç bir şekilde dediğin doğrudur çünkü anten girişinde voltaj olmaz :) Bunu "attım-tuttu" olarak var sayıyorum. Ancak anten soketinde voltaj olamaması demek karta voltaj gelmiyor demek değildir. Bu yargıya varabilmek için ilk cavabımda elimden geldiğince açık anlattığım üzere ölçü aletinle ölçüm yapman gerekir. Ancak bunuda yapmayı bilmediğini ifade ettiğine göre sana naçizane tavsiyem şudur :

WIRELESS KARTI HARİCİNDE, CİHAZIN BAŞKA YERLERİNE ZARAR VERMEDEN BİR TEKNİSYEN ARKADAŞA DANIŞ.
Usta avrupa ve avrupa insanı için duyduklarimi yazdim, arabasında çizik var diye tamir ettirmeyip satan, altı üstü bir boya yapılacak neyse usta dediğim gibi duydugumu yazdim dogru mu bilmiyorum.

Usta şemada 54 tane pin görülüyor ama sanırım senin dediğim soketin hemen yanındaki pinler yani wireless kartın pin sayısı kadar olan yerin voltajlarina bakmami istedin zaten o 54 pine bakmam imkansız gibi birşey mikroskop altında servislerde bakılabilir ölçülebilir

Senin dedigin yere baktım...3V veya 1.5V gibi değer yok "0" şunu anladım sokete de voltaj gelmiyor...buraya kadar birseyleride bulmak bilmekde büyük başarıdır...toplasanız 1 saat harcamadim bunu bulmaya...yani ufukta bir ışık var gibi biraz destek alabilsem bozuk elemanı bulabilsem gerisi an meselesi olacak.

Ekli dosyalar

• 20210510_195415.jpg
    20210510_195415.jpg
    161.4 KB · Görüntüleme: 6
  • 20210511_050758.jpg
    20210511_050758.jpg
    318.3 KB · Görüntüleme: 6
  • 20210511_051217.jpg
    20210511_051217.jpg
    252.9 KB · Görüntüleme: 6
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri