WinTr Scada

WinTr Scada Programı Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşınız.

 • Çok Güzel

  Kullanılan: 5 23.8%
 • Güzel

  Kullanılan: 10 47.6%
 • İdare eder

  Kullanılan: 4 19.0%
 • Kötü

  Kullanılan: 2 9.5%

 • Kullanılan toplam oy
  21
 • Anket kapatılmış .

kirpit

Üye
Katılım
4 Eyl 2009
Mesajlar
25
Puanları
3
Yeni versiyon hayırlı olsun. Ah şuda olsa dediklerimiz eklenmiş elinize sağlık. Hmdy. Test devam ediyor..
 

dolphin29

Üye
Katılım
9 Mar 2010
Mesajlar
90
Puanları
3
Konum
Erzincan
Allah yolunuzu açık etsin. Kurtarın bizi ithal ürün bağımlılığından...
 

ceyhan_erd

Üye
Katılım
6 Eyl 2010
Mesajlar
113
Puanları
3
Bu tip çalışmalar çok mutluluk ve heyecan verici :)
İlgili arkadaşları kutluyorum.
 
Konu Sah
fultek_salih

fultek_salih

Fultek Temsilcisi
Katılım
2 Nis 2008
Mesajlar
315
Puanları
8
Yaş
48
WinTr scada'yı azıcık geliştirdik. Daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Göstertiğiniz destekden ötürü hepinize teşekkür ederim. Sayenizde WinTr scada erişilmesi güç seviyelere ulaştı. İnşallah bir gün Speed plc'de aynı seviyeye ulaşır.

WinTr scada versiyon 5.0.0 özellikleri:

 1. Scada’nın tüm fonksiyonları yenilendi, test edildi ve performansı artırıldı. Scada’nın bir çok özelliği limitsiz olarak güncellendi.
 2. Shutdown komutu eklendi. Bu komut ile operatörler development sayfası gözükmeden scadayı tamamen kapatabilir.
 3. Büyük ekranlar için oluşturulan projeler, küçük ekranlı bilgisayarlarda çalışması sağlandı.
 4. Aynı anda bir çok sayfa üzerinde çalışılmasını mümkün kılan çoklu Screen Designer eklendi.
 5. Screen Designer performansı artırıldı. Kopyala yapıştır olayları iyileştirildi. Nesne taşıma işlemleri hızlandırıldı.
 6. Runtime çalışırken development’a devam edilebilmesi için farklı zamanda çalışan ikinci bir runtime fonksiyonu eklendi.
 7. Chart ve Gauge’lerin tüm fonksiyonlarına erişim için Properties penceresi eklendi.
 8. Runtime zamanında seri ekleme ve çıkartma özelliği eklendi.
 9. Grafik seri çizgileri üzerine mouse getirildiğinde serinin değeri gösterme fonksiyonu eklendi.
 10. Operatör olay listesi eklendi. Runtime’de operatörlerin tüm işlemleri bu fonksiyon ile kaydediliyor. Sonrasında rapor modülü veya Eventview nesnesi ile kayıtlar getirilebilir.Eventview nesnesi lokal veya remote olarak iki farklı çalışma şekline sahiptir. Remote olduğunda başka bir scada projesinin olaylarını gösterecektir. Sayfa objelerinde Tooltip’e yazılan açıklamalar ile kayıtları daha anlaşılabilir yapabilirsiniz.
 11. Görünmez buton fonksiyonu eklendi. Drawing’lerin içersinde Invisible buton olarak bu nesneleri kullanarak görünmeyen butonlar oluşturabilirsiniz.
 12. ActiveX ve .Net component fonksiyonu eklendi. Bu fonksiyon ile üçüncü parti yazılımları scada içersinde kullanabilirsiniz. Son derece önemli bir fonksiyon’dur. Scada nesneleri yeterli gelmediğinde kendi nesnenizi oluşturup scada içersinde kullanabilirsiniz. Nesnelerin tüm Event, Property ve Metod’larını taglara bağlayıp bunlara bağlı olarak çalışacak scriptler yazabilirsiniz. Müşterilerimiz adına nesne geliştirme yapıyoruz. Özel nesneleriniz için teklif alınız. Yakında scada nesne satışı yapılan yeni bir site kuracağız.
 13. Reçete ve Alarm nesnelerinin kolon isimleri değiştirilebilir hale getirildi.
 14. Alarm’lar database’e eklendi. Tüm alarm olayları database’e kaydediliyor. Dilerseniz rapor modülü ile alarm verilerine erişebilirsiniz. Alarmview’e database’de arama ve getirme fonksiyonları eklendi.
 15. Alarmlar tag değerlerinin sabit sayılar ile karşılaştırılmasının yanı sıra başka bir tagın değerine göre oluşturulmasına izin verildi.
 16. Ses kayıt fonksiyonu eklendi. Kaydedilen sesler veya ses dosyaları fonksiyon olarak çağrılabiliyor. Alarmlar oluştuğunda veya gittiğinde bu ses dosyaları sesli ikaz olarak operatörlere dinletiliyor.
 17. Alarm yazıcı fonksiyonu eklendi. Bu fonksiyon ile alarm oluştuğunda ve gittiğinde seçime bağlı olarak satır satır veya belirli satırda bir yazdırılabilir.
 18. Alarm Acknowledge fonksiyonu tarih saat verisi ile çalışır hale getirildi. Böylece alarm’ın görüldüğü saat kaydediliyor.
 19. Runtime performansı artırıldı. Sayfa geçişleri hızlandırıldı ve cpu kullanımı azaltıldı.
 20. Rapor modülü geliştirildi. Asenkron çalışarak büyük raporlarda scada’nın çalışmasını yavaşlatmıyor.
 21. Açık olmayan sayfadan rapor oluşturulması mümkün kılındı.
 22. Bilgisayarda excel yüklü olmasa bile tüm fonksiyonlar için excel dosyası oluşturulması sağlandı.
 23. Tag listesinde çoklu seçim fonksiyonu eklendi.
 24. Tag listesini excel’e aktarma ve excel’den geri getirme fonksiyonu eklendi. Bu fonksiyon ile büyük scada projelerinde daha hızlı tag oluşturabilir. Scada’da oluşturduğunuz taglar için açıklama yazabileceğiniz dosyalar oluşturabilirsiniz.
 25. Tag kalibrasyon fonksiyonu eklendi. Bu fonksiyon ile ana Tag’ın skala edilmiş bir çok kopyasını oluşturabilirsiniz. Her birinin skala değeri farklı olabilir. Skala edilmiş halinde değer değiştirildiğinde ana Tag’ın değeri de değişir.
 26. Opc client modülü yeniden yazıldı. Şimdi tüm opc server versiyonları ile bağlantı kurabilirsiniz.
 27. Database Timeout süresi seçilebilir hale getirildi.
 28. Database default Server adı, kullanıcı ismi ve şifresi değiştirilebilir oldu.
 29. Database sınırsız tablo kullanım fonksiyonu eklendi. Böylece dilediğiniz Tag’ı dilediğiniz tabloya kaydedebilirsiniz.
 30. Server Client performansı artırıldı. Öyle ki normal bir bilgisayar 10 client’a her saniye 10000 Tag değerini gönderebilir hale geldi. Server’a bağlanabilecek client sayısı limitsizdir. Bir client ise 1000 farklı server’a bağlanabilir.
 31. Servera bağlanacak clientler için izin verilen ip adres listesi eklendi. Bu listede bulunmayan ip adresleri servera bağlanamaz. Veya tüm ip adreslerine izin verebilirsiniz.
 32. Seçime bağlı olarak çalışan client olay listesi eklendi. Bu fonksiyon ile server üzerinde bir Tag değerini değiştiren client verileri database’e kaydedilir. Böylece değerin hangi client tarafından ne zaman değiştirildiği kayıt altına alındı.
 33. Webserver kullanıcı adı ve şifre ile koruma altına alındı. Ayrıca performansı kat kat artırıldı.
 34. Webserver ve popup screen’lerin sayısı limitsiz olarak artırıldı. Bilgisayar performansı tek sınırlayıcı faktördür.
 35. İki yeni sms gönderim metodu eklendi. Skype ve Script ile sms gönderebilirsiniz. Script ile gönderimde server üzerinden sms gönderen firmalardan üyelik edinmeniz gereklidir.
 36. Scrip Writer geliştirildi. Tag tanımlamak için sağda açılan menüden seçip eklemek yeterli olacaktır.
 37. Aynı anda bir çok script üzerinde çalışabilirsiniz. Bunun için yeni bir script writer başlatmanız yeterlidir.
 38. Script’ler senkron olarak çalışıyordu. Şimdi asenkron çalışma şeklide eklendi. Asenkron çalışma farklı zamanda çalışacağı için büyük işlemler veya başka program, donanım sebebi ile bekleme yapacak scriptler rahatlıkla yazılabilir.
 39. Script içersinde Tag’lara erişebilmek için iki dizi eklendi. TagNameTable, TagValueTable bu diziler Tag’ın adını ve Tag’ın değerini getirir. TagValueTable dizisine yazdığınız değer ise Tag değerine yazılır.
 40. Script’ler den birbirlerine nesne taşınabilmesi için 10 adet obje eklendi. WinTrScadaObject_1-- WinTrScadaObject_10. Bu nesneler ile scriptleri bir birlerine bağlayabilirsiniz. Örneğin script 1’de açtığınız bir seri port’u script 2’ye götürüp değerlerini okuyup değiştirebilirsiniz. Nesne sayısı 10 adet ile sınırlı olmakla birlikte aslında sınırsızdır. ArrayList fonksiyonu ile her bir nesne içersinde milyonlarca nesne barındırabilirsiniz. Bu ve ActiveX fonksiyonları beraber kullanılarak büyük avantajlar elde edilebilir. Öyle ki script ile oluşturulan obje, form gibi tüm nesneler scada sayfalarına runtime zamanında yerleştirilebilir.
 41. Script içersinde plc haberleşme nesnelerinin grup değerlerine erişim sağlandı. Böylece runtime’da plc’ler ile haberleşme devam ederken grup değerleri değiştirilebilir. Örneğin bir çok enerji analizörüne bağlı bir sistemde her analizörden anlık akım,gerilim bilgilerini hızlı diğer bilgileri ise her saat başı okuyabiliriz. Bir analizör seçildiğinde ise o analizörün tüm değerlerini hızlı diğer analizör’lerin değerlerini yavaş okuyabiliriz. Böylece seçili scada sayfasına bağlı olarak Tag erişim hızlarına müdehale etmiş oluruz.
 42. Modbus RTU/TCP-IP Master modülünde, ilk değeri okunamayan istasyonun diğer değerlerini okumadan atlanması seçime bağlı olarak sağlandı. Böylece kapalı istasyonlar network hızını azaltmayacaktır.
 

10es

Üye
Katılım
22 Şub 2013
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
26
merhaba arkadaşlar ben bu wintr yi ilkdefa kullancam ve proje ödevim var ama hiç bir proje bulamaadım video olarak bana yarım ederseniz sevinirm aciiilll :(
 

lirikal

Üye
Katılım
21 Ara 2010
Mesajlar
10
Puanları
1
Yaş
26
Programın anlaşılabilirliği çok iyi, Türk malı olması daha da iyi.
 

ironic57

Üye
Katılım
3 Mar 2011
Mesajlar
4
Puanları
1
10es acil diye yazmışsın muhtemelen geç olacak cevap ama yine de yazmak istedim. Eğitim vidyoları firmanın sitesinde youtube da heryerde var. hatta örnek projelerde hazırlanmış.
 
Katılım
27 Eyl 2013
Mesajlar
39
Puanları
1
merhaba Salih Bey ben wintr indirdim kurdum ama kullanımı hakkında bişe bilmiyorum nasıl ögrenebilirim yardımcı olabilirmisiniz böyle birşey yapmak istiyorum.wintr_4k.jpgb
 

Ekli dosyalar

Konu Sah
fultek_salih

fultek_salih

Fultek Temsilcisi
Katılım
2 Nis 2008
Mesajlar
315
Puanları
8
Yaş
48
Sitemizde eğitim videoları var, izleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca wintrscada isimli bir sitemiz daha var. Bu site yalnız scada eğitimi için hazırlanmıştır.
Kolay gelsin
 

ckrmustafa

Üye
Katılım
17 Kas 2006
Mesajlar
10
Puanları
1
Yaş
35
Salih Bey merhaba, ben SCADA'ya yeni başlayacak olan biriyim. İnternet üzerinde yaptığım bir araştırmadan size ulaştım. Sizden ricam Win-tr SCADA yazılımını nereden temin edebileceğimi ve eğitim videolarına ait bir link varsa paylaşmanızı rica ediyorum. İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla...
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,938
Mesajlar
753,772
Kullanıcılar
397,236
Son üye
ugurcan62

Yeni konular

Üst