Wincc Scadaya Excel ile Tag import ve export İslemi

bekirkaan

Üye
Arkadaslar bende bu yöntemin nasıl yapıldıgı cok arastırdım sonunda oldu.Bu sayede tek tek tag oluşturmaktan ve bu taglere adreslerini tek tek girmekten kurtulmus oldum.İslem söyle
Wincc setup kurulumu yaparken packet ınstalldan degıl user defınıtıondan kurulumu secin ve burada excel,excel workbook seceneklerını işaretleyip kurulumu yapın.İşlem bittikten sonra bilgisayarı restart edin.Exceli acın ve adds in kısmını tıklayın burada otomatik olarak wincc archıves,wincc baslıkları gelmıs olmalı(wincc v7.0 ve office 2007 kullanıyorum).
Wincc-Create project folder secin karsınınıza 3 secenek gelecek
1-No connection
2-Establish Connection to new project(yeni proje olusturup baglnatı kurar)
3-Establish Connection to exiting project(varolan proje ile baglnatı kurar)
Ben 3.cu secenegı sectim ve projeyi sectim daha sonra continue dedim excel otomatık olarak wincc ile ortak bi yapı ousturuyor burada sectıgınız tüm baglantılar,structure tagler,normal tagler görünüyor.İstediginiz gibi yeni tagleri excelde sürükle bırak yöntemi ile olusturuyorsunuz.İşlem bitince yeni olutrudugunuz tagleri secip sag tıklayıp wincc write selection dediginizde excel yeni olusturmus oldugunuz tüm tagleri wincc tag management içine otomatik olarak yazıyor.Hepsi bu kadar.Tesekkur yerine +pop veriniz.
Saygılar sevgiler umarım işinize yarar.:)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selam,

İlk önce paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim...

Sektör değişikliğinden dolayı otomasyon işlerine adım atmış bulunmaktayım sanırım uzun bir yol beni bekliyor :)

Soruma gelirsek, şimdi excelde tag oluşturmak dedin de bunun excelde herhangi bir yapısı var mı ? yani bi excel tablosu paylaşabilir misin?

burada amaç wincc içinde olusturdugun tagleri daha kısa zamanda excelde olusturmak böylece tek tek wincc içinde tagleri olusturup isimlerini ve adreslerini ayrı ayrı yazmak 1000 tag kullandıgını dusunursek bayagı bir zaman alıyor,oysaki excelde olusturmus oldugun bir adet tagı aşagı dogru sürüklediğinde hem adresler hem isimler nümerik şekilde artıyor ve wincc ye yazdırıyorsun böylece belki 1 2 günü alacak bir işlem 10 dakikada bitiyor amaç bu.Excel bu formatı otomatik olusutruyor senin ayrıca bir format olusturmana gerek yok sadece baglanacagın projeyi seciyor ve devam diyorsun excel otomatik olarak herseyi yapıyor.Örnek bi projeden excel tablosu olusturup paylaşayım

Amacınızı gayet iyi anladım, ben excel yapısı derken hangi sütun veya satıra nelerin yazılacağı ne gibi değerlerin kullanılacağı, cahilliğimi bağışlayın görmediğim için nasıl birşey olduğunu hayalde edemiyorum. Kısacası tag numaralarını alt alta herhangi bi sütuna yazmak yeterli mi? WinCC kısaca direk excelde ne yazdıysam onu mu görüyor ?

kendisi bi yapı olusturuyor zaten sizin ayrıca bi yapı olusturmanıza gerek kalmıyor sadece o yapının üstüne devam ediyorsunuz

Bu güzel çalışman dan ötürü seni tebrik ederim bekirkaan..
Gerçekten çok faydalı olacak.Tek tek tag girmek çak zaman alıyor..

düzeltme
arkadaslar excel excel workbook kurulumu datamonitor özelliğini kullanmak için
configuration tool tag import export özelliğini kullanmak için.
yani burada configuration tool u kurmamaız gerekiyor setup da.

Tarih itibari ile biraz geç kaldım ancak daha yeni Wincc 7 ile tanıştım. Wincc 7 de projemi de active mod da açık bekletiyorum ve excel'e tagları sizin dediğiniz gibi aktar diyorum ancak internal tagları aktarıyor yalnız eternal tagları aktarmıyor hal böyle iken tanımlanmış alarm , taglogging ve trend bloklarınıda aktarmıyor. Birde proje aktifken deniyorum olmuyor. Reading Error sheetin de de yer alan mesaj

The communication driver set is unknown!

The set connection does not exist!

bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Tarih itibari ile biraz geç kaldım ancak daha yeni Wincc 7 ile tanıştım. Wincc 7 de projemi de active mod da açık bekletiyorum ve excel'e tagları sizin dediğiniz gibi aktar diyorum ancak internal tagları aktarıyor yalnız eternal tagları aktarmıyor hal böyle iken tanımlanmış alarm , taglogging ve trend bloklarınıda aktarmıyor. Birde proje aktifken deniyorum olmuyor. Reading Error sheetin de de yer alan mesaj

The set connection does not exist!

bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

İletişim yapılmak istenen sürücünün ayarları bilinmiyor

The set connection does not exist
Bağlantı ayarları yapılmamış

Siz tag ları atıyorsunuz ancak tagların kullanılacağı giriş/çıkış ve PLC nin sürücüleri yüklenip programa tanıtıldımı.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri