wincc flexible runtime`da reel sayi gosterme sorunu

checheva

Üye
Merhaba arkadaslar,
ekteki gordugunuz programin md60 degiskenini wincc flexible runtime`da reel sayi olarak gosteremiyorum. Yani virgullu bir sayi olarak gozukmuyor. Ama degiskeni sembol tablosunda DWORD olarak tanitirsam virgulsuz olarak gorebiliyorum. Buda istedigim deger olmuyor. Yardimlarinizi bekliyorum. tesekkurler

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    38.7 KB · Görüntüleme: 51
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sayıyı real yaptığında hâlâ tam sayı görüyorsun. 9999 gibi sayı formatı ayarı olması lazım. 999.9 yaparsan görebilirsin. "Symbol Table" ve "WinCC Flexible" 'da Real olarak belirtmelisin. Okuyacağın sayıyı ne formatta okumak istiyorsan ona göre değiştirmelisin. 999.9 yetiyormu yoksa 9999.99 mu gerekiyor. Sana bağlı bazen 9.99999 gerektiği durum da olur.

Durumu bildirirsin.

o varyasyonlari denemistim. sorun resimde girdigim 60 degerini reel sayi olarak girmedigimden kaynaklandi. 6.000000e+001 olarak degistirdigimde, degeri wincc flexible da okuyabildim. simdiki sorunum reel sayiyi bi timer`a atamak, yani md60`i timer`in tv`sine nasil atayabilirim?

MD60'daki veriyi saniye cinsinden kabul edersek,
reel olarak 1000 ile çarp, sonuç milisaniye olsun.
çarpma işleminin sonucunu ROUND komutuyla REAL-->DINT yap.
buradan çıkan sonucu MOVE komutuyla, Time cinsinden bir lokal değişkene ata.
Time cinsinden çıkan sonucu ise IEC Time To S5Time(Libraries--IEC--FC40)'a giriş yap. çıkışı ise S5TIME formatında ayarladığın bir database yada MW alanı olarak seç. çıkıştaki bu veri artık timer'da direkt kullanılabilir.

cok tesekkur ederim arkadasim, ise yaradi. bi sorum olcak, olceklemeyi 10ms olarak yapiyor. mesela 6s-6s10ms-6s20ms.. bunu 1 ms`ye kadar indirebilmenin bir yolu var mi?

LAD/FBD/STL'i açtım. LAD'de TV değerini S5T#6S12MS yazdım, LAD editör otomatik olarak S5T#6S10MS'ye düzeltti. S5T#6S19MS yazdım, yine aynı düzeltmeyi yaptı. S5T#6S20MS yazınca, bunu kabul ediyor. buradan ölçeklemenin 10MS olduğu sonucuna varılır.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri