Wd-40 kullanım yerleri

evet sıktım, yazıcı ve diğer nemden etkilenen, oksitlenen kartlara sıktım, enerji yok iken sıktım, kuruduktan sonra enerji verdim. bak kaynak makinesini oto yıkamada yıkatıp tamirini yaptım. sıvı teması enerji var iken tehlike arz eder.
Ben de televizyon ana kartı yıkamıştım hortum ile ama bazı devre elemanları bozulur mu diye düşündüm sonra birkaç tane direnç bozuk gelmişti. Mesela böyle devreleri suyla normal yıkamak bir tehlike oluşturur mu? (İyice güneşte kuruduktan sonra.)

Ben de televizyon ana kartı yıkamıştım hortum ile ama bazı devre elemanları bozulur mu diye düşündüm sonra birkaç tane direnç bozuk gelmişti. Mesela böyle devreleri suyla normal yıkamak bir tehlike oluşturur mu? (İyice güneşte kuruduktan sonra.)
Cnc firmasında ikinci el ve revizyon bölümünde çalışıyorum bir ustam var yaşı benden küçük eski Cnc ler geliyor bize bir sürücüleri var 1 metreye yakın boyu var bor yağı,toz birleşmiş çamur gibi oluyor ustamın adı Akın ilk onunla çalışmaya başladık kartı sökelim abi dedi söktük yere yatırdı traş köpüğü gibi bir köpük sıktı sonra bunu boya fırçası ile heryere yaydı aldı eline hortumu bastı suyu ben hemen atladım:Akın ne yapıyorsun karta su vurulur mu?Bu iş böyle yapılır abi sen merak etme dedi orada çalıştığım sürece onlar ca sürücü yıkadık böyle sonra odada yanına bir ufo açıyorduk kuruyuncaya karat bekletiyorduk kuruyunca bağlayıp çalıştırıyorduk ben hala kartı su ile yıkamaya cesaret edemem wd-40 la yıkarım ama su vurmaya korkarım

bak güzel insan, yaşın kaç bilmiyorum, ben tecrübe etmediğim hiç bir şeyi paylaşmam, suyun temizleyemeyeceği hiç bir şey yoktur, bazen de duruma göre tiner,benzin, mazot, gazyağı (karosen). pic up (picap) boyutunda makineleri olan gemilerde makinistlik yaptım, sosyetik yatlarda aşçı gemici çalıştım o yatların yapıldığı tersanelerde çalıştım, gece üçlerde kalktım gazete dağıtımı yaptım,bilgisayar servis hizmeti verdim, yapmadığım iş kalmadı. ne nasıl kirlenir, nasıl temizlenir bilirim. önemli olan uygun şartların sağlanmasıdır.

Bu işi yapacaksanız tavsiyem bir "ultrasonik temizleme" cihazı yapmanız kendinize.

WD 40 ı çok severim baya işime yarıyor.
Genelde tüfek ve tabanca temizliğinde kullanıyorum.
Küflenmiş sökülmeyen civatalarda ve aynı şekilde küflü yüzeyleri tel zımpara ile parlatma esnasında kullanıyorum.

Cnc firmasında ikinci el ve revizyon bölümünde çalışıyorum bir ustam var yaşı benden küçük eski Cnc ler geliyor bize bir sürücüleri var 1 metreye yakın boyu var bor yağı,toz birleşmiş çamur gibi oluyor ustamın adı Akın ilk onunla çalışmaya başladık kartı sökelim abi dedi söktük yere yatırdı traş köpüğü gibi bir köpük sıktı sonra bunu boya fırçası ile heryere yaydı aldı eline hortumu bastı suyu ben hemen atladım:Akın ne yapıyorsun karta su vurulur mu?Bu iş böyle yapılır abi sen merak etme dedi orada çalıştığım sürece onlar ca sürücü yıkadık böyle sonra odada yanına bir ufo açıyorduk kuruyuncaya karat bekletiyorduk kuruyunca bağlayıp çalıştırıyorduk ben hala kartı su ile yıkamaya cesaret edemem wd-40 la yıkarım ama su vurmaya korkarım
su ile değil temizleyecek ne ile yıkarsan yıka, yeter ki enerji olmasın uygun kurutulma yapıldıktan sonra herşey çalışır. dikkat edersen "sıvı temasından kaçınınız" diye yazarlar. doğrudur çünkü sıvılar genelde iletkendir ve sıvı teması kısa devreye sebeb olur. sen kabloyu soyup tutuyorsun çarpılıyor musun? hayır neden çünkü enerji yok. her şeyi kullanmayı bileceksin. pamuk suyu en fazla çeken bitkisel bileşendir. ama eski teknelerde kalafat denilen bir olay vardır. maderlerin (dış sarma) arası pamukla kalafat edilir ve tekne su almaz. (sızdırmazlık için) hani pamuk suyu emerdi?

suyun temizleyemeyeceği hiç bir şey yoktur, bazen de duruma göre tiner,benzin, mazot, gazyağı (karosen).
Hocam selamlar paylaşımlarınıza bayılıyorum amatör devreler yapiyorum partinaksa veya genel olarak plakete. lehim yaparken pastanın lehime verdiği müthiş parlaklık ve volkan yapısı etkisine hayranligimdan pastalı tel kullanmama karşın ek olarak pasta kullaniyorum. bazen pastayi fazla abartiyorum buda is bitince devrenin yapış yapış olmasına sebep oluyor. Sentetik tiner ve eski dis fircasi ile temizleme yapiyorum bende fakat merak ettiğim bu temizlemenin başka yolları varmıdır. Birde Selülozik tinerin bakır hatlara zarar vereceğini duymuştum dogrumudur?

Hocam selamlar paylaşımlarınıza bayılıyorum amatör devreler yapiyorum partinaksa veya genel olarak plakete. lehim yaparken pastanın lehime verdiği müthiş parlaklık ve volkan yapısı etkisine hayranligimdan pastalı tel kullanmama karşın ek olarak pasta kullaniyorum. bazen pastayi fazla abartiyorum buda is bitince devrenin yapış yapış olmasına sebep oluyor. Sentetik tiner ve eski dis fircasi ile temizleme yapiyorum bende fakat merak ettiğim bu temizlemenin başka yolları varmıdır. Birde Selülozik tinerin bakır hatlara zarar vereceğini duymuştum dogrumudur?
sakın sentetik tiner kullanma , temizliğe devam et insan sağlığına da dikkat et, solumak zararlıdır. tiner kokusu hoştur güzeldir de, hiç tiner çeken gördün mü? yada hiç tinerle kafa buldun mu? ( ben tiner ve kanyak ile istemeden kafayı buldum tavsiye etmem)

Son düzenleme:
İzopropil alkol daha çok kullanılıyor. Tiner bazı durumlarda fazla kaçabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri