Vu metre yapımı (resimli)

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Akşam evde can sıkıntısından yapılan bir devredir. :D ( hepi topu 10dk sürdü ama olsun) yapacaklara kolay gelsin

devrenin besleme voltajı 3-20v arası ama en sağlıklısı 5 veya 12v ile beslemek ben 5v'luk cep telefonu şarj adaptörü kullandım

devre gayet iyi çalışmaktadır.

NOT: Devre mono vu metredir.

malzeme listesi

1 adet lm3915n
1 adet 1k direnç
1 adet 3,5mm mono jack
10 adet kırmızı led ( bende kırmızı vardı)
1 adet 5x10 delikli plaket

devre şeması
314-f795bf7984.gif
2.jpg1.jpg

alıntı yapan kişi sitenin linki paylaşırsa iyi olur.

Ellerinize sağlık, yapmak isteyenlerin, ki vumetre yapmak isteyen çok oluyor, önünde çalışan denenmiş bir örnek olması güzel bir fırsat, paylaşım için teşekkürler.

- - - Updated - - -

Ellerinize sağlık, yapmak isteyenlerin, ki vumetre yapmak isteyen çok oluyor, önünde çalışan denenmiş bir örnek olması güzel bir fırsat, paylaşım için teşekkürler.

Vumetre yapan arkadaşların dikkatine.

vumetre nin amacı, ses kaynağından gelen sinyali desibel cinsinden (-db) kullanıcısına göstermektir.
1.hata ; vumetreler hoparlör veya kulaklık çıkışına bağlanmazlar.hiçbir anlam ifade etmeden yanıp sönerler.
bağlanması gereken yer, volume kontrolden önce sabit sinyal çıkışıdır.(deck çıkışı gibi) Böylelikle tüm ledleri görücem diye volümü köklemezsiniz.amaç ses kaynağınızın kalitesini göstermektir.
2. hata; tüm ledler kırmızı (tek renk) yapılması durumudur.
vumetreler 3 ayrı renk'den oluşur.yeşil,sarı,kırmızı
yeşil ledler (ilk 7 tanesi) kaynak sesin kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğunu (ortalama -30db ile 0db aralığında)
sarı ledler (8 ve 9.) kaynak sesin sınırı aşabileceğini uyarısıdır.gain kontrol varsa kısılır.
kırmızı ledler (10.led) kaynak sesin sınırı aştığını, peak (tepe değere ulaştığını) yaptığını gösterir.bu durumda ses kalitesi
bozulmuştur.ses de çatlamalar patlamalar meydana geleceğini gösterir.
3. hata ; vumetrelerin çoğu kalibre edilmez.
vumetrelerin girişinde mutlaka gain kontrol trimpotu olmalıdır.
sabit çıkışlı ses kaynağına bağlanan vumetre,kopya olmayan orginal müzik cd si ile sarı ledleri aşmayacak şekilde kalibre (gerçekte
db metre ile yapılıyor.) edilir.böylelikle kaynak'dan gelen kayıt ve kalite hataları görülebilir.
son olarak 1. led leri sabit yakarsanız vumetre'nin aktif olduğunu vede çok şık durduğunu göreceksiniz.saygılarımla.

Son düzenleme:
Güzel çalışma ...
Güzel bilgiler ...
..........
ilave
..........
Bu devreyi denedim böyle oldu :(

7572IMAG1018.jpg

sadece 1 led yanıyor. Ama hep o yanıyor :)

Aslında 2 gündür bununla uğraşıyorum.
Bir türlü çalıştıramadım.
Devreye sabit 12 volt geliyor.
Kulaklık jakını ben kendim lehimledim,
2 kablodan biri kısa uçlardan alt kısıma ait olan bölüme
diger kabloyu uzun uca lehimledim. Birbirine değmediğinde eminim.

Bilgisayar kasasının önündeki kulaklık çıkışı bağlı olan 5+1 le beraber çalışabiliyor.
Oradan her zaman ses geliyor.
Mp3 çalarıma da taktım onda da aynı olay oldu. Enerjiyi verir vermez 2 numarada ki sarı led yanıyor.

Acaba hatayı nerede yapıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
..........................
Entegre arızalıymış yada arızalandı :) onu değiştirdim. Devre çalıştı.

entegre bağlantılarını ve jack bağlantısını kontrol etmeni öneririm eğer hatam yok diyorsan yeni bir entegre dene derim olmazsa ince ayrıntısında bakarız.

entegre bağlantılarını ve jack bağlantısını kontrol etmeni öneririm eğer hatam yok diyorsan yeni bir entegre dene derim olmazsa ince ayrıntısında bakarız.

Teşekkürler Fehmi DAVRAN .
Entegre arızalıymış yada arızalandı :) onu değiştirdim. Devre çalıştı.
Led sırası şu şekildeydi. Örneğin;
1-1-2-2-3-3-4-4-5-5 = 10 led
Ben led sırasında bir değişiklik yaptım.
1-2-3-4-5-5-4-3-2-1 = 10 led

her 2 denememde de 5ler yanmadı. Bunun sebebi ne olabilir?

lm3515 entegresi mono vumetre tasarımını yapmaktadır bağlantı şekillerinde hatayı bu yüzden veriyor diyebilirim (Veya düşük ihtimal led'in bozuk olabilir ) eğer mümkünse sırasını değiştirmeden birdaha dene eğer tekrar hata verirse bağlantı şeklini bana gösterebileceğin fotoğraf veya bir şema olursa öyle bakalım çözümü daha net bulmuş oluruz
kolay gelsin

dostum bende farklı bir devreyle yapmaya çalışıyordum. entegreyi aldım umarım çalışır devre teşekkür ederim :)

lm3515 entegresi mono vumetre tasarımını yapmaktadır bağlantı şekillerinde hatayı bu yüzden veriyor diyebilirim (Veya düşük ihtimal led'in bozuk olabilir ) eğer mümkünse sırasını değiştirmeden birdaha dene eğer tekrar hata verirse bağlantı şeklini bana gösterebileceğin fotoğraf veya bir şema olursa öyle bakalım çözümü daha net bulmuş oluruz
kolay gelsin
Ledlerin hepsi sağlam. Sanırım güç yetmiyor :)
Artık bu konuyla ilgilenmiyorum. İlgin için teşekkür ederim.

dostum bende farklı bir devreyle yapmaya çalışıyordum. entegreyi aldım umarım çalışır devre teşekkür ederim :)
Arkadaşım bu devre çalışıyor. 100 de 100 hemde .
Bizzat denedim hiç bir sıkıntı yok. Denemek için board üzerine kurmak 10 dakika sürmez.
sonuç 100 de 100 çalışıyor .

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri