Voltaja göre röleyi kapatmak

erkan1525

Üye
Merhaba,
12v akünün voltajı 10.5v nin altına düşünce röleyi kapatıp enerjiyi kesecek çok basit bir devreye ihtiyacım var. Benim yapabileceğimikadar basit bir çözüm bulunabilir mi?

Merhaba Erkan...
Bu dediğin uygulamayı Aşağıdaki linkte çok basit bir yöntemle çözebileceğin bir modül var. İstediğin voltaj seviyesini set edip çıkış kontağını açıp veya kapatabilirsin. Umarım işine yarar..
https://www.kartalotomasyon.com.tr/EPV241A-R-ACDC-Voltmetre-24VAC-Role-Cikisli-77x35,PR-433.html
Cevabınız için teşekkür ederim fakat istediğim şey böyle bir ürün değil. Bu işi basit bir devre ile yapmak istiyorum.

LM3914 entegresi bu iş için idealdir.
12-volt-battery-monitor-with-lm3914.jpg

D3 LED'i yerine bir röle kullanılır. D3 referans gerilimi de 10.5V a ayarlanırsa, röle ile istenilen kontrol sağlanır.

bir opampın evirmeyen(+) girişine 10.5v, eviren(-) girişine akünün voltajını gir. opampın çıkışıyla röleyi anahtarla. röleyi akünün çıkışına seri olarak bağla. com ve nc pinlerini kullanarak.
76ZNyv.jpg

en iyi cevap bu oldu sanırım. olaki röle anahtarlama 20ma den fazla çekiyorsa bir transistör atın opamp çıkışına
not: umarım eviren ve evirmeyen i birbirine katıp karıştırmamışımdır

:cool:
İşte aradığım şey bu Teşekkür ederim...
Yanlız !
"D3 referans gerilimi de 10.5V a ayarlanırsa" bunu nasıl yapacaz ? R1 ve R2 nin değerleriyle oynayarak mı?
VR1 ayarlı direnci ile hassas olarak ayarlanmaktadır.
5V luk bir gerilim aralığında istenilen değerde ayarlanabilmektedir.
LM3914 entegresi 5V display sürücüsüdür. İçerisinde kendi referans devresi ve karşılaştırıcısı vardır.
10. led akü aşırı dolu. Yaklaşk değer 14V
9. led akü tam dolu Yaklaşık değer 13.5V
8. led akü dolu 13V
7. led akü dolu. 12.5V
6. led akü boşalmaya başlamış. 12V
5. led akü biraz daha boş. 11.5V
4. led akü sınıra gelmiş 11V
3. led akü boş . 10.5V
2. led akü iyice boşalmış 10V
1. led akü tehlike sınırında boş. 9.5V
VR1 ayarlı direnci ile akü gerilimi 10.5V durumda 3. led set edilirse, devre istenildiği gibi çalışacaktır.
İstenirse bu referans değeri diğer ledlerden birisine uygulanıp, o ledin yerine röle bağlanırsa, yine aynı işi görecektir. Hatta akünün aşırı doluluk durumu için bile ikinci bir röle tahsis edilip aşırı şarj için de devre kesilebilir.

Ben TL431 ile yapıyım dedim.Şöyle bir sorun var.
Diyelimki 11 voltta kesicek şekilde ayarladık...Şayet aküye 5 wattlık bir ampül baglarsam sorun yok.
Ama 20wattlık bir ampül baglarsam kesme voltajı öne kayıyor.Yani 11 voltta uyarı ledi yanması gerekirken 11,9voltta yanıyor uyarı veriyor..Çözemedim bunu....
O nedenle bu tip devrelerde çıkışa yük bağlayarak ayarlı adaptörle mutlaka deneyim..Ben çözüm bulamadım henüz ve sistemi şu an iptal ettim.

VR1 ayarlı direnci ile ...
Çok teşekkür ederim. LM3914 lü devre benim için oldukça basit olacak. Son sorum şu LM3914 yerine daha küçük bişey kullanmak mümkün mü? LM358 Gibi? LM358 i biraz araştırdım fakat tam olarak işime yaramaz gibi.

Aşagıdaki devrede ayarlı adaptörde başka yük baglı değilken sorun yok.Voltajı 11 e getirdigimde ledler yanıyor.Ama adaptörde yük varken mesela 20wattlık bir ampül adaptöre paralel baglıysa ledler 11.9 voltta yanıyor ve bu işin bir anlamı kalmıyor?Bu problemi nasıl çözebiliriz?

PS2XbG.png

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri