Voltaj regülatörlerinin devre şemaları

WattMan

Üye
Herkese hayırlı günler dilerim.

Elektronik üzerine makaleler okuyarak deneyler yaparak bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum.
o yüzden sizlere sık sık sorular soruyorum, özellikle Kesmez beye.

Lm317 vb gibi voltaj regülatörlerinin iç yapısını bulamadım, transistör ile voltaj regülatörü olusturmak ve geliştirmek istiyorum, internet üzerinden bir-çok örnek mevcut lakin şuana kadar elle tutulur voltaj regülatörünü opamp ve transistör ile yapabildim.

Lm serisi voltaj regülatörlerinin iç yapısını gösteren yada anlatan bir kaynak varmı
Teşekkürler

Elektronik üzerine makaleler okuyarak deneyler yaparak bu alanda kendimi geliştirmek istiyorum.

Lm317 vb gibi voltaj regülatörlerinin iç yapısını bulamadım, transistör ile voltaj regülatörü olusturmak ve geliştirmek istiyorum, internet üzerinden bir-çok örnek mevcut lakin şuana kadar elle tutulur voltaj regülatörünü opamp ve transistör ile yapabildim.

Lm serisi voltaj regülatörlerinin iç yapısını gösteren yada anlatan bir kaynak varmı
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• LM317.doc
    147.5 KB · Görüntüleme: 9

Teşekkürler

İç yapısı ve uygulama notları ile ilgili şu dökümanı da ben eklemiş olayım.

Ekli dosyalar

• lm317.pdf
    166 KB · Görüntüleme: 11
çok teşekkürler
Lm317 datasheet sizi üretici firma Texas instruments e götürür.
Oradaki reçetede verilen en son uygulama ise sizi
https://www.kontrolkalemi.com/forum...lgisi-olan-çalışma-şeklini.103669/post-867349 buraya getirir.
Tüm mesele şemadaki ince ayrıntılardadır ve Hatalarımız işte bu ayrıntılarda gizlidir. Maalesef kitaplarda yazılan başka, uygulamada ise başımıza bir sürü aksilikler geliyor.
@Mr_YAMYAM bu başlık altında hayli ince bilgiler vermiş. En çokta ben faydalandım. Başlık altındaki bilgileri dikkatlice okur ve değerlendirirseniz, size faydalı olacağına eminim.
Başarılar dilerim.

Burada 7805 gerilim düşürücünün iç yapısı var.

http://www.righto.com/2014/09/reverse-engineering-counterfeit-7805.html

7805.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri