Voltaj regülatörü ve 3v3 step-down

İyi günler

Arduino yazılımları ile uğraşırken 5v çıkışı 3v3 olarak düşürmem gerekiyordu. ld1117 sabit 3v3 çıkışlı regülatör ile data sheet'inde verildiği gibi bağlantıları yaptım. Ancak devreye her hangibir cihaz bağlı değilken 3v3 volt çıkış alabiliyorum. Devreye ESP-01 modülü ekleyince 3v3 ile çalışan kart çalışmıyor. ve devre uçlarından ölçtüğüm voltaj 1.6'lara iniyor. Bağlantı şeması aşağıdaki gibi.

yardımlarınızı bekliyorum.
resim_2021-08-23_193957.png

Ben de AMS1117 3V3 1A aldım fakat henüz kullanmadım. Arduino ve Usb-Uttl çevirici ile programladım ve besledim. Ölçtüğümde ESP-01'in 160-190 mA kadar akım çekebiliyor. @kesmez ustanın önerisi gibi filitre kondansatörlerine daha yüksek kondansatörlerle sonuç iyileştirilebilir.

diode-diode23.gif

kapasitör bağlı değilken mavi dalga şekli. bağlıyken siyah dalga şekli.

diode-diode23.gif

kapasitör bağlı değilken mavi dalga şekli. bağlıyken siyah dalga şekli.
Çok teşekkür ederim. Peki kondansatörün regülatörün girişinde mi yoksa çıkışında mı olması daha yararlıdır? Her ikisi ise regülatör girişi mi büyük olmalı?

çıkış kapasitörü regulatörün pdf sinde yazan kadar olmalı. giriş kapasitörü çektiğin akım arttıkça armalı.

Voltaj dusumu regulatorun vereceginden daha fazla akim cekiyor olabilirsiniz. Birde o regulator sahte olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri