Voltaj regülatörü hakkında

Eren3553

Üye
Selamun aleykum basit ayarlı bir güç kaynağı devresi yapmak istiyordum internetteki kaynaklarda ayarlanabilir voltaj regülatörü ile yapıldığını gördüm bunun üzerine kafama birkaç soru takıldı bunlardan birincisi 12 voltu potansiyometre ile istediğimiz voltaja düşürebiliyoruz o zaman neden voltaj regülatörü kullanılıyor devrelerde ? ikincisi basit bir ayarlı güç kaynağı devresi yapmak için ayarlı bir voltaj regülatörü kullanmak zorundamıyız zorundaysak neden? Herkese iyi forumlar.

Potansiyometre ile voltaj düşürürsünüz ama bu potansiyometrenin gücü çerçevesinde üzerinden çok büyük akım çekemezsiniz. O nedenle voltaj regülatör entegresi kullanılır.

Basit bir şey arıyorsanız LM317 ile başlayın. Ama çekebileceğiniz akıma dikkat edin.

Potansiyometre ile voltaj düşürürsünüz ama bu potansiyometrenin gücü çerçevesinde üzerinden çok büyük akım çekemezsiniz. O nedenle voltaj regülatör entegresi kullanılır.

Basit bir şey arıyorsanız LM317 ile başlayın. Ama çekebileceğiniz akıma dikkat edin.
Saolasın hocam vakit ayırıp cevapladin merak ettiğim birşey daha var elimdeki bilgisayar psu 5v girişinden 22a akım sağlıyor burdaki 5v giris ile telefon şarj edilemiyor diye biliyorum yüksek amper değeri yuzunden 12v psu çıkışını lm7805 ile regule edip telefona bağladığım zaman telefon 0.6 amper ile,0. 5 amper arası akım çekiyor cep telefonu sarj aletinden ise 0.6amper stabil akım çekiyor lm7805 regulatorun çıkışından neden stabil 0.6amper akım çekmiyor?

7805 kalitesiz sahte urun olabilir.

Onun yerine mc34063 ile yapilmis devre onerebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri