voltaj oynaması

Değerli arkadaşlar,elektrik hakkında çok acemi olduğum için mümkün olduğu kadar açıklayıcı yazmaya çalıştım.
Bir süredir özellikle mutfak ve banyoda bulunan çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi, mini fırın, çaymatik gibi elektrikli aletlerin görev yapmadığını fark ettik.biz ilk başta ürün arızası zannettik ancak servis çağırınca ürün arızası olmadığını anladık.bu sefer fırın için oturma odasından, çamaşır makinesi için yan odadan üçlü priz çektik.sorun yok normal çalışıyor.banyoda ise bazen çamaşır makinesi çalışıyor bazen çalışmıyor.yani mesela 2-3 makine çamaşır yıkanacak.birinci normal çalışıyor ama ikinci kez makineye çamaşır attığımızda çalışyıyor fişini çekip başka odadan üçlü priz çekiyorum çalışıyor.ama üçüncü kez makineye çamaşır attığınızda normal banyo prizinden çalışıyor.saç kurutma makinesi bile çalışmıyor. bir elektrikçi getirdik.mutfaktaki üçlü priz nedeni ile kablolarda deformasyon tespit etti.üçlü priz hattını yeniledi gitti.ama sorun hala aynı...
Dün akşam mutfakta su ısıtıcısı ile bir deneme yaptım.mutfakta 2 prizim var. her ikisinde de önce su ısıtıcısını soğumasını bekledim. su ısıtıcısına bir litre su koydum. mutfaktaki iki prizde de 4 dakika 15 saniyede kaynadı.bu sefer üçlü priz çektiğim odada su ısıtıcısını bir litre su ile denedim 3 dakika 45 saniyede kaynadı.yani voltaj ya da amper mi diyorsunuz mutfak ve banyoda daha düşük...
Anlatmaya çalıştığım şey mutfak ve banyoda elektrikli aletler bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. sebebi ne olabilir...yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evinizin yeni mi?Eski mi?Bunun bir kaç sebebi olabilir!
1-Binanıza gelen voltaj düşüktür zaman zaman voltaj yükseliyordur
2-Dairenize gelen besleme kablosu incedir
3-Daire içinde priz hatlarına kullanılan kablolar incedir
4-Buatlarda yapılan ekler gevşektir!Bu olay yangın çıkmasınada sebep olabilir dikkat etmek lazım
5-Ana giriş sigortanız arızalanmış ve içinde oluşan deformasyon nedeniyle giren voltaj la çıkan voltaj aynı değildir
Bir elektrikçi çağırıp binaya gelen voltajı ölçtürün kablolarınızın kesitlerini kontrol ettirin sigortaların giriş ve çıkış voltajları aynı mı bunu kontrol ettirin buatlardaki ekleri kontrol ettirin

geç geri dönüş için özür dilerim.
eve elektrikçi getirdim.sigortanın birini değişti.içi simsiyah olmuştu.ayrıca mutfak ve banyo sigortalarını da ayırdı.Ancak şimdiki sorunum şu: banyoda çamaşır makinesi çalışırken mutfakta örneğin aspiratör ve buzdolabının lambası pırpır yapıyor.çamaşır makinesinin fişini başka bir prize takıyorum pırpırlanma olmuyor.nedeni ne olabilir acaba...
saygılarımla

işten anlayan elektrikçi bulun .
her işin bir hesabı vardır , siğorta amper , tipi , kablo kesiti , kullanılan cihazların güçleri , bağlantılar vs gibi bir çok durum .
siğorta değiştirmek sadece işi çözmez ( cihazlar uygun amper ve tip olması gerekir ) kablo değişti mi ? .
elektrikci tüm yerleri kontrol etmedi mi ? ölçüm , boşta ve güçte , seri lamba ile kontrol vs gibi .
birazda iş sizde bitiyor , arızanız hakkında tam bilğiler verin , tüm yerlerin kontrolunu isteyiniz ( arızalı olmasa bile ) günü kurtaran elektrikcilerden uzak durum !!!

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri