Voltaj kontrollü osilatör yapımı

acemi3

Üye
Merhaba arkadaşlar, öncellikle elektronikle hiçbir alakam yok tamamen yabancıyım bunu belirteyim.

Youtube'da bir VCO yapımı videosu gördüm, kullanılan malzemeleri Türkiye'de bulabilir miyiz merak ediyorum. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim. Video linkini de aşağı yapıştırıyorum.

Breadboard
9V battery plus clip OR 1x dual 9-15V power supply
40106 IC
TL074 IC (you can also use a TL072, we won't be needing more than one op amp)
1N4148 diode
1 uF foil capacitor
2.2 nF foil capacitor
100k resistor
3.5mm OR 6.35mm jack socket
lots of jumper wires

Bi ürün alacağım açıklamasında şöyle yazıyor: Maksimum çalışma gerilimi 35V.

Bu, minimum 35V ile çalışıyor anlamına mı geliyor? :D Biraz kafam karıştı. Maksimum çalışma gerilimi 35V deyince 35V'tan fazlası çalıştırmaz gibi anlıyorum.

Bu, minimum 35V ile çalışıyor anlamına mı geliyor? :D Biraz kafam karıştı. Maksimum çalışma gerilimi 35V deyince 35V'tan fazlası çalıştırmaz gibi anlıyorum.
Özel bişey degilse nedir bu ürün ?

yahu güzel insan bilmece gibi soru soruyorsun, sanırım kafandaki proje devlet sırrı. malzemenin linkini paylaşırsın, ne için kullanmak istediğini söylersin ustalarda ne olup ne olmadığını sana anlatırlar.

hadi sana geyik bir cevap vereyim; bakma sen onun maksimum 35 voltta çalışıyor dediklerine be 70 volt verdim bana mısın demedi.

hoşuna gitti mi by cevap?

yahu güzel insan bilmece gibi soru soruyorsun, sanırım kafandaki proje devlet sırrı. malzemenin linkini paylaşırsın, ne için kullanmak istediğini söylersin ustalarda ne olup ne olmadığını sana anlatırlar.

hadi sana geyik bir cevap vereyim; bakma sen onun maksimum 35 voltta çalışıyor dediklerine be 70 volt verdim bana mısın demedi.

hoşuna gitti mi by cevap?
Haklısınız daha açık bir şekilde sormalıydım.

https://www.direnc.net/33uf-50v-kondansator-9x4

örneğin şu kondansatör için max çalışma gerilimi 35V denmiş. ama ben, yapmak istediğim cihazı iki adet 9 voltluk pille çalıştıracağım. mesela cihazın içine bu kondansatörü taksak 9+9 volt ile çalışmaz mı?

Max voltaj degeri bozulma siniri demektir. Eger max voltaj 35V denmisse biz genellikle bunu 24v uygulamalarinda kullaniriz.

Haklısınız daha açık bir şekilde sormalıydım.

https://www.direnc.net/33uf-50v-kondansator-9x4

örneğin şu kondansatör için max çalışma gerilimi 35V denmiş. ama ben, yapmak istediğim cihazı iki adet 9 voltluk pille çalıştıracağım. mesela cihazın içine bu kondansatörü taksak 9+9 volt ile çalışmaz mı?
dur birazcık sesli düşüneyim; ve hatta senin yerine düşüneyim
şimdi ben okur yazarım (evet) azıcık meraklıyım (evet) internette bişiler gördüm yapayım dedim (olur) ama malzemeleri ve ne işe yaradıklarını bilmiyorum (doğru) birilerine sorup yardım alayım ustalarda (burası da doğru ama araştırma yapmadan olmaz) önce yapacağım şey ne işe yarıyor onu araştırmam lazım, sonra TDK nın sitesine gidip maksimum, minimum ne demek öğreneyim ki beni ali okulu mezunu sanmasınlar,
bir de bu kullanılan malzemelerin bir listesini yapayım, ne işe yararlar nasıl çalışırlar, özellikleri nedir bir okuyayım bilgi sahibi olayım derim (ben senin adına). bak fizik kanunları elektronikte kullanılır ve zannımca değişmez. ha bir devre yaparsın üzerindeki bileşenlerin özelliklerini bilerek tolerans değerleri üzerinde esnetme yapabilirsin. ama genel formül asla değişmez.

Max voltaj degeri bozulma siniri demektir. Eger max voltaj 35V denmisse biz genellikle bunu 24v uygulamalarinda kullaniriz.
Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.
dur birazcık sesli düşüneyim; ve hatta senin yerine düşüneyim
şimdi ben okur yazarım (evet) azıcık meraklıyım (evet) internette bişiler gördüm yapayım dedim (olur) ama malzemeleri ve ne işe yaradıklarını bilmiyorum (doğru) birilerine sorup yardım alayım ustalarda (burası da doğru ama araştırma yapmadan olmaz) önce yapacağım şey ne işe yarıyor onu araştırmam lazım, sonra TDK nın sitesine gidip maksimum, minimum ne demek öğreneyim ki beni ali okulu mezunu sanmasınlar,
bir de bu kullanılan malzemelerin bir listesini yapayım, ne işe yararlar nasıl çalışırlar, özellikleri nedir bir okuyayım bilgi sahibi olayım derim (ben senin adına). bak fizik kanunları elektronikte kullanılır ve zannımca değişmez. ha bir devre yaparsın üzerindeki bileşenlerin özelliklerini bilerek tolerans değerleri üzerinde esnetme yapabilirsin. ama genel formül asla değişmez.
Yapacağım şey ne işe yarıyor biliyorum, bilmesem neden uğraşayım, 1.
Türkçe'ye hakimiyetim EN AZ sizinki kadar iyidir, 2.
Yapacağım şeyde kullanılan malzemelerin işlevini öğrenmeye gelmedim, umrumda da değil. Elektroniğe meraklı bi insan değilim, ortaya çıkacak ürünle ilgileniyorum, 3.
Nickimi bile acemi koymuşum, buna rağmen sergilediğiniz tutumu hoş bulmadım, 4.
Bu mesajı yazmak için harcadığım vakite üzülüyorum, 5.
Selametle.

Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

Yapacağım şey ne işe yarıyor biliyorum, bilmesem neden uğraşayım, 1.
Türkçe'ye hakimiyetim EN AZ sizinki kadar iyidir, 2.
Yapacağım şeyde kullanılan malzemelerin işlevini öğrenmeye gelmedim, umrumda da değil. Elektroniğe meraklı bi insan değilim, ortaya çıkacak ürünle ilgileniyorum, 3.
Nickimi bile acemi koymuşum, buna rağmen sergilediğiniz tutumu hoş bulmadım, 4.
Bu mesajı yazmak için harcadığım vakite üzülüyorum, 5.
Selametle.
birinci postta maksimum ile minimum arasındaki farkı okuyamıyorsan göremiyorsan, sana söyleyecek sözüm yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri