Voltaj kontrollü jfet

qkhn444

Üye
Arkadaşlar merhaba ben jfeti direnç olarak kullanmak istiyorum vgs gerilimi ile de bu direnci kontrol edip görmek istiyorum yani bi nevi vgs ile değişken dirençler görmek istiyorum geri besleme de yapmam gerekiyor acaba nasıl bi yol izlemeli feedbacki neden yaptıgım hakkında da tam bi fikrim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhabalar,

Bu yazilandan anladigim bir jfet mosfeti direnc olarak kullanip bir nevi elektronik ayarli direnc yapmak istiyorsunuz.

Benzer bir konuyu gormustum. Eger ihtiyaciniz bu gibi bir devre ise bilgim dahilinde ise yardimci olmaya calisirim.

Simdi asagida bir devre semasi görüyorsunuz. Devrede bir opamp ve mosfet bulunuyor. Opampin girisindeki potansiyometre ile fet iletime sokularak besleme gerilimi fet uzerinde harcaniyor. Bu sisteme sunni yuk devresi deniyor. Guc kaynagi testleri solar panel gibi yada bir kaynaktan belli bir hizda akimda guc cekmek icin kurulmustur.

Devrenin omajini hesaplamak ise ikinci konumuzdu. Mosfetin bir bacaginda ana akim kolunda bulunan dusuk omajli bir direnc var. Bu direnc ohm kanununa gore ana koldan akim cekilmeyw baslandiginda cekilen akimin degerine gore uzerinde voltaj dusumu meydana gelmektedir. Bu dusen voltahi olcerek ana koldan gecen akimi hesaplayabilir bu akimdanda yola cikarak mosferin direncini ohm kanununa gore hesaplayabiliriz.

Sorunuz bu ise devre uzerinden ilerleyebiliriz. Ama yok ben yanlis anladiysam anlamaya calisayim biraz daha detaylandiriniz.

lm358-dummy-load-irfp450.png

Öncelikle teşekkür ederim bilgilendirme için evet aslında dediğiniz gibi jfeti değişken değerli ayarlı bi direnç olarak kullanmak istiyorum ama öncelikle mosfet yerine jfet kullanmam gerekiyor(sebebi çalışma şekli veya daha verimli olsun diye değil ).ama direnci dogrusallastırmam lazım yani lineer bi grafik görmek istiyorum bunun için Feedback yapmak gerek herhalde.benden Feedback yapıp belli vgs gerilimlerinde jfeti lineer burası önemli dogrusallastırılmıs olmalı direncim değişken dirençli bi proje yapılmam istendi AR-GE kısmında kullanılmak üzere belkide ses uygulamalarında falan kullanılacak tam bilmiyorum

2A4658EE-23D4-4885-B908-9E16D50C6955.jpeg

Fetin gate ucuna kurulacak geri beslemeli devre nasıl olmalı geri beslemeyi ölçülen direnci dogrusallastırmak için istiyorum

Şimdi ,

Ohm kanununa göre ya direnc sabit olabilir yada akım yada voltaj. ( bu üçünden ikisi )

Şimdi sizin istediğiniz direnç mi sabit olacak. Direncin sabit olması için feedback e gerek yok. Yukarıdaki devre uygundur. Feedback devresinden bahsediyorsanız ortada bir değişken olmalı. Bu voltaj yada akımdır.

Sizdeki değişken ne ise onu bilmeliyim ki ona göre direnci sabitleyelim. Yada ben iki yöntemi söyleyeyim.

Akımı sabit istiyorsanız devredeki gibi şönt direncinden alınacak feedback opampta işlenip yine jfet sürülecek.

Voltajı sabit istiyorsanız R yükü üzerindeki hattan opampa bir feedback alacaksınız o bilgi ile opampı süreceksiniz.

Her iki haldede opamp devreleri üzerinde bilgi sahibi olmalıyız. hangi izleme yöntemi ise ona göre devre kurup denemeli yada programlar ile simüle etmeliyiz.

Ben 3v için atıyorum jfet 20ohm direnç gibi olsun 4 volt için 38ohm mesela.

Değişkenim voltage olacak feedbacki voltaj için istiyorum

Herhalde voltajımla oynayıp değişik doğrultulmuş dirençler görmem için akım sabit olmalı.acemiym yanlış birşey söylersem kusura bakmayın on lütfen

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri