Voltaj kontrollü jfet

Ben istiyorum ki vgs gerilimi ile direnci değiştirmek istiyorum ve bunu yaparken direncin lineer olması icin gate ucunda bi feedback devresi kurmak istiyorum konu bu

Ekran Görüntüsü - 2018-01-14 09-57-07.png

v2 gerilimi ile jfet gate gerilimi kontrol edilerek vout gerilimi elde ediliyor.

Ekli dosyalar

• jfet.asc
    1.3 KB · Görüntüleme: 10
Devrenin çalışma mantıgını da izah edebilir misiniz tam anlayamadım da

Yani bunu çalıştırdığınızda lineer değişen direnç değerlerini görüyor musunuz eğer öyle bi çıktı varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ekran Görüntüsü - 2018-01-14 10-07-15.png

Ekli dosyalar

• jfetvref.asc
    749 bayt · Görüntüleme: 7
Bende şu bilgiyi ekleyeyim. Hangisi aklınıza yatarsa onun üzerinden ilerlersiniz. İster sayın kesmez'in ister bunun.

Sayın @kesmez in eklediği şema en basiti aslında. Benim eklediğimle aklınızı karıştırmak istemem.

Kısacası ;

Opamp fet devresinden geçen akımı 0.1 ohm direnç üzerinden okur. Giriş gerilimi ne olursa olsun akan akımı sabitlemek için fetin direncini ayarlar. Bu istediğiniz ayarlı direnc oluyor sanırım. Giriş gerilimi olarak 12 volt 9 volt ve 6 volt seçtim. anahtarla üçünü sıra ile açıp kapattım ve devreden akan akımı görüyorsunuz.

Ben burada mosfet kullandım ama siz jfet kullanacaksınız.

Opampz.png

ltspice ücretsiz similtördür. spice tabanlıdır. linear.com dan indirebilirsiniz.
ilk devrede opamp voltaj takipcisi olarak çalışıyor. + inputuna gelen gerilimi - inputda elde için etmek opamp çıkış gerilimini kontrol ediyor. jfet kesme gitmek için negatif gate voltajınada ihtiyaç duyduğundan -10 volt beslemesinide eklemek zorunda kaldım. Eğer devrede npn transistör veya n kanal mosfet kullanmış olsaydık - beslemeye gerek yoktu.

sonraki devrede çıkış voltajı 5 volt olduğu için ve bu voltaj source ucunda olduğu için gate voltajı source voltajından daha düşük vermek mümkün oluyor. asc dosyasını çalıştırırsanız çıkış voltajının 5 volt gate votajının 3.7 volt olduğunu görürsünüz.

Sayın kesmez ve Serkan bey çizimler için teşekkürler değişen gerilimlerle sabit kalan akımı gördüm ama djfeti kaç öhöm olduğunu bana her seferinde gösteren ne koyabilirim devreye

Bu omajı matematiksel olarak hesaplayabilirsiniz ancak bunu gösteren bir ölçü aleti bilmiyorum. Voltajı akıma bölerek bu değeri bulabilirsiniz.

Bunu bir mikroişlemciyi programlayıp bir ekranda bu bölme işlemini yaptırabilir omajı gösterebilirsiniz ama analog bir sistem varmı bilmiyorum.

Birde devreyi jfetle çalıştırsak değişen birşey olmaz çizimimizde herhalde Serkan bey

Zannedersem verdiğiniz gerilimde vgs gerilimi değil vgs gerilimiyle kontrol etmemiz gerekiyordu sanırım

opamplı devrede drain ile source arasına 10 volt dc range sahip bir voltmetre bağlayın. voltmetrenin gösterdiği her volt Rds direncinin 100 ohm una karşı gelir.
yazmayı unutmuşum devre sabit akımda çalıştığında yani 10ma de.
Bu durumda v1 yani besleme voltajı arttıkca jfetin rds direnci ve dolayısıyla Vds gerilimi artacaktır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri