Voltaj kontrollü jfet

Attığım resimde de aşağıdaki devre dikkat ettiyseniz yukarıdan 12 boştu veriyorum direnç değiştikçe gerilim bölücüden dolayı gerilimde 0 6 arasında degisiyor

Herhalde voltajımla oynayıp değişik doğrultulmuş dirençler görmem için akım sabit olmalı.acemiym yanlış birşey söylersem kusura bakmayın on lütfen

Değişik direnç görmeniz için akımın sabit olması lazım. Şöyle düşünelim.

x ohm sabit yükümüz var. mesela 3 ohm. Bu 3 ohm a 12 volt uyguladığımızda x akım geçmeye başlıyor. Akımı direnç üzerinden algıladığımızda yüksek ise opamp JFET ü sirerek direncini değiştirip istediğimiz akımı yakalamak için direnci ayarlıyor. Keza bu esnada giriş voltajını değiştirdiğimiz an aynı dirençte akım değişeceği için şönt direnci üzerinde düşen gerilim değişecek ve opamp bunu algılayıp JFET direncini değiştirecek.

MAntık bu sanırım yani siz akımı sabit tutacaksınız bu devreye uyguladığınız voltaj değişsede akımın sabit kalması için jfetin direncini ayarlanmış olacak.

Bilgisayarınızda proteus varmı? yukarıdaki devreyi kurabilirmisiniz?

Jfet olarak ne kullanmayı düşünüyorsunuz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynen öyle Serkan bey

Jfet olarak bf246b var elimde

Proteus kurulu bu devrenin aynısını kurup mosfet yerine jfet versem istediğim sonuca varabilirmiyim

Zannedersem capacitör falanda kullanmam gerekiyormuş ne için olduğunu bilmiyorum yanlış.:)

Yanlız

Proteus kurulu bu devrenin aynısını kurup mosfet yerine jfet versem istediğim sonuca varabilirmiyim

Bende proteus 8.4 var. Sizdeki üst versiyon değilse kurup paylaşın bende test edeyim.

bahsettiğiniz jfet düşük güçlü bir transistör. Bununla çok fazla bir akım çekilmez.

Kapasitör olayını anlayamadım. Sanırım sizin ne istediğiniz anlayamadım.

Değişik direnç görmeniz için akımın sabit olması lazım. Şöyle düşünelim.

x ohm sabit yükümüz var. mesela 3 ohm. Bu 3 ohm a 12 volt uyguladığımızda x akım geçmeye başlıyor. Akımı direnç üzerinden algıladığımızda yüksek ise opamp JFET ü sirerek direncini değiştirip istediğimiz akımı yakalamak için direnci ayarlıyor. Keza bu esnada giriş voltajını değiştirdiğimiz an aynı dirençte akım değişeceği için şönt direnci üzerinde düşen gerilim değişecek ve opamp bunu algılayıp JFET direncini değiştirecek.

MAntık bu sanırım yani siz akımı sabit tutacaksınız bu devreye uyguladığınız voltaj değişsede akımın sabit kalması için jfetin direncini ayarlanmış olacak.

Aslında MAntık bu sanırım yani siz akımı sabit tutacaksınız bu devreye uyguladığınız voltaj değişsede akımın sabit kalması için jfetin direncini ayarlanmış olacak. bu paragrafınız benim tam derdimi anlatıyor

Ben bu devreyi kuracağım jfeti değiştiririm önereceğiniz bi jfet varsa o sıkıntı değil.devre bu olmalı diyorsanız ben kurup denerim

99DE7C74-CA89-49BB-BD5F-42E9721EB061.jpeg

Devreyi bu şekilde kurdum ama proteus konusunda acemi sayılırım hatalı şeylerim var herhalde.simdi ölçüm işini nasıl yapacağız gerilim değerlerini nerden değiştirip değişen direnç değerlerini nerden görecegiz

JVR_5V.gif

jfetle yapılmış gerilim referansı. V1 değişsede 5 volt değişmiyor.
R2 kısa devre edildiğinde akım kaynağı olarak kullanılıyor. akım kaynağı olarak analog entegre mimarisinde çok kullanılıyor.
http://instrumentationlab.berkeley.edu/Lab4

Biraz daha açabilir misiniz anlamadım acıkcası☺️

Direnci akım kaynağı olarak kullanmak istemiyorum attığım ilk resime bakarsanız orda 12 volt bi direnç ve bi fete bağlı fete verilen gerilimle fetin direnci değişiyor ve çıkış gerilimi degisiyor

5 volt ref devresi aslında bir ayarlı direnc gibi davranır. feed back te var.
Ben sizin ne yapmak istediğinizi tam anlayamadım .

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri