Voltaj Düşmesi

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selamün Aleyküm Arkadaşlar
Özel trafodan beslenen bir elektrik hattın da şohben bağlı şohben kapaliyken voltaj ölçümü yaptığımda 232 volt ama şohbeni açtığımda voltaj 143 volta kadar düşüyor bu olay 3 fazın hepsinde aynı şekilde oluyor trafoya bağlı diğer 3 fazlı motorlar sorunsuz çalışıyor ama şohben çay ısıtıcı ve UFO çalıştırıldığında ani voltaj dusumleri gerçekleşiyor neden olabilir sizce
Sayın @zeybek 'in teşhisi doğrudur. Nötr hattınızda gevşeklik, kabloda kırılma vs.. var. Nötr bağlantı noktalarını kontrol ediniz.

Yük durumunuzu da trafo gücünüzü de bilmiyoruz ama %36 gerilim düşümünüz var . Yükünüzü 250 Kva düşünürek ( sallıyorum ) hesap ettiğimde yaklaşık 20 lik kesit çıkıyor ( Yakın kesit 25 ) . Bu hesaplar tamamen faraziye ama üstadların buyurduğu gibi kesit sorununuz var . Mesafe de baya kallavi .
1651834245662.png

Sayın @zeybek 'in teşhisi doğrudur. Nötr hattınızda gevşeklik, kabloda kırılma vs.. var. Nötr bağlantı noktalarını kontrol ediniz.
Bağlantı noktalarını kontrol ettim bir anormallik yok ama trafodan sohbende kadar gelen kablo yerin altından geliyor acaba kopma yada kırılma olmuş olabilirmi nötr de

Bağlantı noktalarını kontrol ettim bir anormallik yok ama trafodan sohbende kadar gelen kablo yerin altından geliyor acaba kopma yada kırılma olmuş olabilirmi nötr de
Daha önce sorunsuz çalıştığına dair beyanınız olduğuna göre illaki nötr sorunu var. Yer altindan sonraki tüm bağlantı noktalarını sökerek kontrol edin, özellikle ek yerlerinde oksitlenme, kırık arayın. Bunun dışında yer altindan sonra şofbene kadar olan güzergahta ölçüm noktaları oluşturup şofbeni çalıştırarak o noktalardan voltaj ölçümü yapıp nereye kadar normal olduğunu tesbit edin. Ona göre ileride mi geride mi arızayı sıkıştırabilirsiniz.
Ölçümler sırasında şofben mutlaka çalışır durumda (kademe 3) olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri