Voltaj Düşmesi

Srvtkrl55

Üye
Selamün Aleyküm Arkadaşlar
Özel trafodan beslenen bir elektrik hattın da şohben bağlı şohben kapaliyken voltaj ölçümü yaptığımda 232 volt ama şohbeni açtığımda voltaj 143 volta kadar düşüyor bu olay 3 fazın hepsinde aynı şekilde oluyor trafoya bağlı diğer 3 fazlı motorlar sorunsuz çalışıyor ama şohben çay ısıtıcı ve UFO çalıştırıldığında ani voltaj dusumleri gerçekleşiyor neden olabilir sizce

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nötr hattınız bır yerden/ baglantıdan vs gevsek olabilir. Her uc fazda da olduguna göre, bunu arastırın. Trıfaze motorların nötre ıhtıyacı olmadıgından sorun yaşamıyorsunuz.

100v gibi bir gerilim düşümü olduğunu söylüyorsunuz. Bu kesitin yetersiz olduğunu gösterir, dengesiz yüklenme buna sebep olabilir,yüksek bağlantı direnci olabilir. Proje bilgileri (mesafe kesitler yükler) bilinmeden yorum yapmak doğru değil.

100v gibi bir gerilim düşümü olduğunu söylüyorsunuz. Bu kesitin yetersiz olduğunu gösterir, dengesiz yüklenme buna sebep olabilir,yüksek bağlantı direnci olabilir. Proje bilgileri (mesafe kesitler yükler) bilinmeden yorum yapmak doğru değil.
Ustam kablo kesitinden kaynaklı olamaz çünkü aynı yer daha önce sorunsuz çalışıyordu sohben

Ustam kablo kesitinden kaynaklı olamaz çünkü aynı yer daha önce sorunsuz çalışıyordu sohben
Yüklerden başlayarak Trafoya doğru tüm noktalarda pensampermetre ile akım sonra da gerilim ölçün.
Gerilimlerde 6 adet değer akımda 4 adet değer.
Şofben diyelim L1 fazına bağlı adamın biriside UFO'yu L2 fazına bağlı prizden söküp L1 fazına bağlı prize takarsa sigortada atmasın diye 63A falan takıldıysa yandı gülüm keten helva. O yüzden ölçüm şart

Son düzenleme:
Gerilim ölçümü yaptım sohbenden b
Yüklerden başlayarak Trafoya doğru tüm noktalarda pensampermetre ile akım sonra da gerilim ölçün.
Gerilimlerde 6 adet değer akımda 4 adet değer.
Şofben diyelim L1 fazına bağlı adamın biriside UFO'yu L2 fazına bağlı prizden söküp L1 fazına bağlı prize takarsa sigortada atmasın diye 63A falan takıldıysa yandı gülüm keten helva. O yüzden ölçüm şart
Şohbenden bir gerideki dağıtım kutusunda sohbende 143 iken voltaj orda 170 cikiyo diğer iki faz 230 standart ama deneme yaparken sadece şohbeni çalıştırıyorum ve trafonun dibinde ölçüm yaptığımda şohben bağlı olan faz 230 cikiyor

Gerilim ölçümü yaptım sohbenden b

Şohbenden bir gerideki dağıtım kutusunda sohbende 143 iken voltaj orda 170 cikiyo diğer iki faz 230 standart ama deneme yaparken sadece şohbeni çalıştırıyorum ve trafonun dibinde ölçüm yaptığımda şohben bağlı olan faz 230 cikiyor
Yeterli değil mesajımı tekrar okuyunuz !

Cihaz fazla akım çektiği için mi gerilim düşüyor?
Cihazın devreye girdiği fazda zaten fazla yüklenme var da kendisi de girince mi voltaj çöküyor?
Bu ayrımı bahsettiğim ölçümleri yapmadan anlayamazsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri