Voltaj Düşmesi (Müstakil İki Konut - Tek Faz 2x6 Kablo)

Merhabalar,
Müstakil evimde bitişik nizam komşumla birlikte 2x6 tek faz kablo ile direkten elektrik geliyor. Benim eletrik tesisatım komple yenilendi. Ancak evde kettle, şohben vs.. çalıştırdığımda voltaj düşüyor ve ışıklar kısılıyor.
Soruna neden olarak komşumla birlikte tek faz 2x6 kablo kullandığım için kablo kesitinin yeterli gelmediğini düşündüm. Ancak komşum evde yokken de aynı sorun devam ediyor. İşin kötü tarafı komşum kablonun değişmesi için harcanacak masrafa ortak olmuyor.
Komşumun tesisatındaki gevşeklik buna neden olur mu? Nasıl çözebilirim.
Gediz elektrik direği kontrol etti gevşeme yok.
Komşumun konut içindeki tesisatı bilemiyorum ama benim tesisatım komple yenilendi.
Direkten gelen kablonun ek yerinde kablolar birbirine sarılmış ve elektrik bandı ile izole edilmiş. Burada gevşeklik yok gibi.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Birkaç ay önce bir sitede ikamet eden akrabam sizin anlattıgınız gibi bitişik komsusu ile elektrik voltaj düsme sorunu varmış, rica etti gittim baktım, evin birinde kısa devre buldum site içi kablo boyu çok uzun oldugu için 20-30 amper çekiyor, sigortayı düsurmüyor, voltajı düsürüyor, işi pens ampermetre cözdüm,

iyi aksamlar mehmet bey. kisa devre akrabanizin evindemiydi yoksa komsusundamiydi. Biraz daha detayli anlatabilirmisiniz gerekirse elektrikci cagirip yaptiginiz uygulamayi anlatiyim.

HANGİ EVDE OLDUGU FARKETMEZ,,,,,,,Birtane elektrikten anlayan elektrikçi bulun, iki evinde cihazlarını fisten cekin, pens ampermetre ıle direkten beri baksın 5-10 amperin üzerinde akım geçiyorsa gizli bir kısa devre vardır,voltajı düsürür,, bu anlaktıgımla beraber arıza buradan olabilir, olmayabilir de,,,

Dağıtım trafosuna mesafe fazla olabilir. Evlerde ve sigorta girişlerindeki voltajı ölçmek lazım.

bir elektrikci cagirmistim. normalde yuk binmediginde voltajin normal oldugunu soyledi. ama kettle vs. acinca dustugunu gordu ve 3 faz icin proje hazirlatip yeni kablo cektirmemi soyledi. Ama diger komsularimda tek faz kullaniyor ve sorun yasamiyor. Bunu sordugumda kem kum etti.

5 yıl önce yine bir akrabam, elektrikli sobeni söktukten sonra evde lambalar yanıyor, elektrikli süpürge calısmıyor sorunu ile benden bakmamı istedi, gelen lambacılar mühendis cağırın deyip gitmiş, baktıgımda daireye nötr (trafonun sekonder yıldız noktası) gelmiyordu, ev yıllardır faz toprak ile calısıyormuş, gelen faz sofbenin kazanın topraklamasından suya temas edip demir borulardan topraga akarmıs , sofben sokulunce tabii topraklama zayıflayıp ceyranlar düsmüs,, nort hattını baglayınca işler düzeldi,,, neyse sizin işiniz basit, ceyrandan gercekten anlayan birini cağırmanız gerekir,,,

Ah oyle iyi bir tesisatci olsa buralarda. Yazlik belde de yasiyorum ve gencliginde ne yapsam diye dusunup eline kontrol kalemi alip benden guzel elektrik tesisatcisi olur diyenlerle dolu etrafi. birde komsumun umursamaz tavri.
Verdiginiz bilgiler neticesinde komsumun evindeki tesisatdaki herhangi bir eksikligin ayni kabloyu kullandigim icin bana da yansiyacagi kesin.

Bir evin tüm tüketimini kapatın öbür evde kettle açın voltaja bakın, sonra öbür evi kapatıp diğer evde kettle açın. Düşme aynıysa gelen ana hatta sıkıntı vardır. hatta kettle öncesi sigortayı kaldirdiginizda da düşme oluyor mu bakin

Merhabalar,
Müstakil evimde bitişik nizam komşumla birlikte 2x6 tek faz kablo ile direkten elektrik geliyor. Benim eletrik tesisatım komple yenilendi. Ancak evde kettle, şohben vs.. çalıştırdığımda voltaj düşüyor ve ışıklar kısılıyor.
Soruna neden olarak komşumla birlikte tek faz 2x6 kablo kullandığım için kablo kesitinin yeterli gelmediğini düşündüm. Ancak komşum evde yokken de aynı sorun devam ediyor. İşin kötü tarafı komşum kablonun değişmesi için harcanacak masrafa ortak olmuyor.
Komşumun tesisatındaki gevşeklik buna neden olur mu? Nasıl çözebilirim.
Gediz elektrik direği kontrol etti gevşeme yok.
Komşumun konut içindeki tesisatı bilemiyorum ama benim tesisatım komple yenilendi.
Direkten gelen kablonun ek yerinde kablolar birbirine sarılmış ve elektrik bandı ile izole edilmiş. Burada gevşeklik yok gibi.

Sorununun kaynağı gerilim düşümü ve muhtemelen kötü ek noktalarıdır. Kablonun ortak monofaz olması iki evin yüklü şekilde güç çekmesi gerilim düşümünü %8-10 lara kadar yükseltebilir. Burada dağıtım şirketinden evinize gelen hat mesafesi 50 metre kabul ederek eş zamanlı 10 kw (beşer,beşer) çektiğinizi varsayarsak gerilim düşümü normalin üstünde çıkar. Siz komşu yokken de bu durumun olduğunu söylüyorsunuz o zaman tesisatınızda linye ve sorti hatları ince olabilir yada bir ek noktası gevşemiş olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri