voltaj düşüklülügü

selam arkadaşlar benim bir sorum olacak bende 2000 wat bir ısıtıcı var ben bunu yaklaşık günlük altı saat kullanıyorum giriş beslemesi 220 /230 volt yazıyor ama bana gelen voltaj akşamları 202 volta düşüyor acaba voltaj düşünce akım yükselirmi sayaç fazla akımdan dolayı hızlı dönermi beni bilgilendirirseniz memmun kalırım bunun bir formülü varmı gerilim düşümü ve akım yükselmesi tabiri dogrumu şimdiden teşekür ederim

hocam keşke bu soruyu sormasaydın :) buna benzer bir soru yüzünden forum biribirine girmişti :)

ısıtıcı resistive bir yuk olduğundan voltaj düştüğünde akımda düşüyür sonucunda güçte düşüyor ısıda.

sayaçta bu oranda normal çalışmaya göre daha az yazıyor.

202 volt sorun yaratacak kadar düşük sayılmaz.çebine zarar vermez.Tam tersi.

[SUB][SUP][/SUP][/SUB] yani bumu--- u = r / I 202volt 2000waat mesala 30 ohm 202/30=6.7 amper 220 /30=7,33 amper olay bumu direnç sabit oldugundan voltaj düşüyor akımda düşüyor​

Ölçülen 30 Ohm. direnç sıcak iken ölçülmediyse ısındıkça biraz daha artacak,akım daha da düşecektir.Kolay gelsin.

selam ustalar bence fark şu nekadar ısı okadar para yeni sayaçlar affetmez

Son düzenleme:
selam arkadaşlar benim bir sorum olacak bende 2000 wat bir ısıtıcı var ben bunu yaklaşık günlük altı saat kullanıyorum giriş beslemesi 220 /230 volt yazıyor ama bana gelen voltaj akşamları 202 volta düşüyor acaba voltaj düşünce akım yükselirmi sayaç fazla akımdan dolayı hızlı dönermi beni bilgilendirirseniz memmun kalırım bunun bir formülü varmı gerilim düşümü ve akım yükselmesi tabiri dogrumu şimdiden teşekür ederim

senin ısıtıcın omik yük olduğu için 100 volta da düşsede yine çalışır ancak verim düşer akım azalır güçte düşer beraberinde sayaç daha az yazar.

Bizim mahalledede düşüyo kışın hatlara çok yüklenilince hatlar yeteri gücü taşıyamıyor ( hani ince su borulu evlerde mutfak suyu açılınca banyodaki çeşmeyin taziği azalırya ve parklarda yanyana çeşmelerde birini açınca diyer çeşmenin suyu azalırda şaka yapardık :D ) ev mahalle trafosuna uzak ise kışın soğuk günlerde voltajın düşmesi normal bişedir yani.
Elektrik sayaçları (yeni akıllı rayaçlar özellikle) Şebeke geriliminide ölçer. Sayaca nötürde bağlanır. Yani sayaçlar V*A=W değerini içerisindeki denetleyiciler hesaplayarak kayıt alır.

Eve gelen gerilim çok düşerse bazı cihazlar arızalanır bunun nedeni bazı cihazlar gerekli wattı harcaması gerekir bunun için gerim düşünce daha çok akım harcar ve güç kaynakları motor sürücüleri gibi aksamlar yanabilir.

Son düzenleme:
Bizim mahalledede düşüyo kışın hatlara çok yüklenilince hatlar yeteri gücü taşıyamıyor ( hani ince su borulu evlerde mutfak suyu açılınca banyodaki çeşmeyin taziği azalırya ve parklarda yanyana çeşmelerde birini açınca diyer çeşmenin suyu azalırda şaka yapardık :D ) ev mahalle trafosuna uzak ise kışın soğuk günlerde voltajın düşmesi normal bişedir yani.
Elektrik sayaçları (yeni akıllı rayaçlar özellikle) şebeke geriliminide ölçer. Sayaca nötürde bağlanır. Yani sayaçlar V*A=W değerini içerisindeki denetleyiciler hesaplayarak kayıt alır.

Eve gelen gerilim çok düşerse bazı cihazlar arızalanır bunun nedeni bazı cihazlar gerekli wattı harcaması gerekir bunun için gerim düşünce daha çok akım harcar ve güç kaynakları motor sürücüleri gibi aksamlar yanabilir.

Mekanik tip eski sayaçlarda gerilimi ölçmektedir. Eski tip sayaçlarda da akım ve gerilim bobini olmak üzere 2 bobin bulunur.(Bir fazlı olanlarda). Nötr hattı gerilim bobinine bağlıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri