Voltaj düşüklüğü

Musabeymen

Üye
Merhabalar
Bizim mezra trafoya olan uzaklığı yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta ve voltajimiz aslında 190 volt kadar ama birşeyleri çalıştırmaya yetersiz zayıf kalıyor kullanılan cihaz buzdolabı ve akşam oda lambaları toplamda 7 haneyiz ve kullandığımız cihazlar sadece bunlar ve buna rağmen voltaj 190 iken bazen oynamaya yapıyor sık sık mesela 190 volt hicbirsey takmasan da voltaj 170 180 190 inip inip kalkıyor trafoyu bir sene önce yanmıştı degismislerdi ama demontaj trafo kullanılmış sorun bu olabilir mi ikincisi trafo çıkışları 230 volt faz faz arası 385 volt ve trafo son kademe şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Demek ki trafo gücü yetersiz kalıyor. DAha büyük bir trafo takmaları lazım. Yada taktıkları trafo gücünü yanlış hesapladılar.

Merhabalar
Bizim mezra trafoya olan uzaklığı yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta ve voltajimiz aslında 190 volt kadar ama birşeyleri çalıştırmaya yetersiz zayıf kalıyor kullanılan cihaz buzdolabı ve akşam oda lambaları toplamda 7 haneyiz ve kullandığımız cihazlar sadece bunlar ve buna rağmen voltaj 190 iken bazen oynamaya yapıyor sık sık mesela 190 volt hicbirsey takmasan da voltaj 170 180 190 inip inip kalkıyor trafoyu bir sene önce yanmıştı degismislerdi ama demontaj trafo kullanılmış sorun bu olabilir mi ikincisi trafo çıkışları 230 volt faz faz arası 385 volt ve trafo son kademe şimdiden teşekkürler

Trafo gücü çekilen güç hesaplaması ile bağlı olduğunuz enerji dağıtım firması çeşitli konumları ( yaz , kış , 24 zaman , mesafe ;( trafo yanı ilk bina son bina ) , vs gibi
baz alarak kademe ayarı yapılması gerekir .
Trafo çıkışı 400v / 240v
Trafo etiketinde yazar

ÖRNEK

13-2.jpg

Kendiniz çözüm için regülatör vs gibi türleri

Trafo gücü çekilen güç hesaplaması ile bağlı olduğunuz enerji dağıtım firması çeşitli konumları ( yaz , kış , 24 zaman , mesafe ;( trafo yanı ilk bina son bina ) , vs gibi
baz alarak kademe ayarı yapılması gerekir .
Trafo çıkışı 400v / 240v
Trafo etiketinde yazar

ÖRNEK

Ekli dosyayı görüntüle 89943
Kademe ayarı son kademede sorunda bu

trafo ile kullanım yeri 6 km ise bu yaşadıklarınız normal bence hatta hiç kullanmamanız gerekirdi .
dağıtım şirketi bölgenize yeni trafo bölgesi oluşturması için başvuru yapabilirsiniz.
yönetmelik değişmedi ise 5 kişi ortak trafo kurup sonra 6cı kişi sizin trafodan enerji talebinde bulunmak kaydı ile kurulan trafonun dağıtım şirketine devrini yaptırabilirsiniz.
tüm önerilerim ile ilgili ayrıntılı bilgiyi dağıtım şirketine sorabilirsiniz
Demek ki trafo gücü yetersiz kalıyor. DAha büyük bir trafo takmaları lazım. Yada taktıkları trafo gücünü yanlış hesapladılar.
bunu hangi hesaplamaya istinaden yazdınız ?

trafo ile kullanım yeri 6 km ise bu yaşadıklarınız normal bence hatta hiç kullanmamanız gerekirdi .
dağıtım şirketi bölgenize yeni trafo bölgesi oluşturması için başvuru yapabilirsiniz.
yönetmelik değişmedi ise 5 kişi ortak trafo kurup sonra 6cı kişi sizin trafodan enerji talebinde bulunmak kaydı ile kurulan trafonun dağıtım şirketine devrini yaptırabilirsiniz.
tüm önerilerim ile ilgili ayrıntılı bilgiyi dağıtım şirketine sorabilirsiniz

bunu hangi hesaplamaya istinaden yazdınız ?
İlk mesajda trafo gücü belirtilmediği için trafo gücü yetersiz kalıyor diye yazdım.

Elektrik Dağıtım Şirketlerinde çalışan mühendislerin yaptığı yanlışlıkları vatandaş forumlarda çözüm arıyorsa sıkıntı kimde bulmak lazım bence.
6 km için isterse 1000 kVA trafo olsun gerilim düşümü kurtarır mı ?
Kullanılan telin kalınlığından tutunda üretilen malzemeye göre bile gerilim düşümü yaşanabilir. Onlarca sorundan dolayı gerilim düşebilir. Soruyu soran elektrik mühendisi değil farkındasınızdır umarım.

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri