Voltajı düşürmek

Affansen

Katılımcı Üye
Elimde 12V 1.5Ah bir matkap bataryası var, ben de bunu Arduino uzaktan kumandalı araba projesinde kullanıyordum. Ama motor sürücüden tiz bir ses geliyordu motorlar çalışmıyordu, motorları dışarıda test ettiğimde elektrik süpürgesi gibi ses yapıp aynı zamanda çok hızlı dönüyorlardı. Ben de taş direnç koymaya karar verdim ama işim yine ters gitti direnç çalışmıyordu. Motor sürücüyü PWM pinlerinden hız ayarlaması yapılabiliyor ama ben daha motor sürücüye gelmeden ayarlamak istiyorum. Evde hiç bir şey satın almadan ne yapabilirim?

Güç harcayacak üç şey var: Arduino, motor sürücü, rölenin ucundaki dc motor. Bunları besleyeceğim. Farklı bir bağlama yöntemiyle falan voltaj bölünebilir mi? İnternette baktım ama istediğim gibi bir sonuç yoktu.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İlgimi çekti. Zaten yeterli olacak birkaç volt. Hatta şu an gerek kalmadı bile. Çünkü motorun biri az dönüyor. Değiştireceğim. Diyotlar konusunda model fark eder mi? 4001 olması gerekli mi? Eğer fark etmiyorsa anakarttan söktüklerimi kullanırım. Hem de geri dönüşüm yapmış olurum bir nevi. :D

Bir de bir sorum daha var. Bu hobi amaçlı diye yazan motorlar kaç volt kaldırıyor? Ben çünkü içindeki motoru değiştirdim, 12V ile çalıştırırken en son yanan elektrik süpürgesi gibi koku geliyordu. :D

Arabanın fotoğraflarını da paylaşayım. :)
Fotoğraflar:

Ekli dosyalar

• IMG_20210316_215150.jpg
    IMG_20210316_215150.jpg
    196.1 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20210316_215107.jpg
    IMG_20210316_215107.jpg
    284.7 KB · Görüntüleme: 8
diyot ne kadar büyük olursa o kadar direnç gösterir.
O zaman benimkiler iş görecek galiba. :)

Bu arada, o sarı motorların içindeki motorları değiştirmiştim. Motorunun rengi siyahtı. Sadece sarı kısmı aynı kalmıştı. Öncesinde böyle bir sorun olmuyordu çünkü. Bu sarı motorların içindekini değiştirmek istiyorum. Bir motor öneriniz var mı?

Orijinali:
1615921820621.png

İçinde bundan vardı. 1 milyoncularda bunlardan var. Gidip aynısı ile değiştirmek mi daha mantıklı, yerine torku daha fazla olan bir motor almak mı?

O zaman benimkiler iş görecek galiba. :)

Bu arada, o sarı motorların içindeki motorları değiştirmiştim. Motorunun rengi siyahtı. Sadece sarı kısmı aynı kalmıştı. Öncesinde böyle bir sorun olmuyordu çünkü. Bu sarı motorların içindekini değiştirmek istiyorum. Bir motor öneriniz var mı?

Orijinali:
Ekli dosyayı görüntüle 72714
İçinde bundan vardı. 1 milyoncularda bunlardan var. Gidip aynısı ile değiştirmek mi daha mantıklı, yerine torku daha fazla olan bir motor almak mı?
bunlar oyuncak motoru çok zayıflar, sen nerede kullanıyordun ki

kumandalı araba çok güzel ama o motorlar çok küçük ve 12 voltta hemen yanarlar gerçek 12 volt motot temin etmen lazım, yada o motların beslemesi 3-4 volt olmalı

kumandalı araba çok güzel...
Öncelikle çok teşekkür ederim. :)
...ama o motorlar çok küçük ve 12 voltta hemen yanarlar gerçek 12 volt motot temin etmen lazım, yada o motların beslemesi 3-4 volt olmalı
12V motor alsam bile internetten o sarı şeyin içine koyması sorun olacak. Ya da direkt olarak tekere bağlayabilirim ki bu daha mantıklı geliyor. Bakarım yarın. Teşekkürler. Bu arada robotun asıl amacı yerleri silmek. Altına paspas tarzı bir şey koyacağım ve öyle çalışacak.

@cengover_ekin röle kullanma durumunda kaldım. Transistör kaldırmayacak muhtemelen motoru.
@paskomya bir sorum var. Bu motorları 12V alsam, daha mı az ses yapar?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,807
Son üye
bdursun

Yeni konular

Geri