Volt Amper Metre ve değer Kayıt devresi hakkında yardım.

sadecemavi

Üye
Selamün Aleyküm;

Öncelikle paylaşımlarınız gerçekten çok yararlı ve bana çok faydalı oldu. Sizden Allah Razı olsun hakkınızı helal edin.

Bir ricam yardım talebim olacak sizden. Benim bir devre tasarlamam lazım. Bu devre volt_amper ölçecek aynı zamanda belirli volt ve amper aralığında (Örneğin 5 volt 2 Amper ile 8 volt 3 Amper) ne kadar süre çalışmış olduğunu hesaplayacak (Örneğin 5 saat 23 dakika). Bu süreyi de bir lcd ekranda gösterecek. Aylardır uğraşıyorum pek fazla tecrübem yok bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Allah şimdiden razı olsun sizden.

Devrende RTC (Real-time clock - Gerçek Zamanlı Saat) birimi kullanman gerekiyor.
DS1307 entegresini önerebilirim.
Belirlediğin aralıklara girince o anki zamanı kaydedeceksin E2PROM'a.
O belirlediğin aralıktan çıktıktan sonra yine o anki zamanı kaydedeceksin E2PROM'a.
Bu iki zaman arasındaki süreyi, E2PROM'daki toplam zaman bölümüne, o bölümdeki bulunan değer ile toplayıp kaydedeceksin.
Tabii bunları yapabilmen için programlama bilgisine sahip olman gerekir

Çok teşekkür ederim. Programlama bilgim idare edecek derecede var. Dediğiniz çok mantıklı geldi. Başlangıç zamanı ve bitiş zamanının kaydedip aradaki süreyi hesaplatmak göremediğim bir ayrıntıydı.

Benim sormak istediğim şu; pic ile bir volt_amper metre yapıp; değerin belirttiğim aralıklara geldiğini nasıl bulabilirim?

Peki Arkadaşlar en sonda yazan volt ve amper ölçmek için olan devrenin elemanlarını bana çıkarabilir misiniz?

CCS C ile geliştirilmiş iki tane örnek buldum.

Ekli dosyalar

• PIC16F876A.ile.CCS.C.Dili.Kullanilarak.Nokia.3310.LCD.li.Voltmetre.ve.Ampermetre.zip
    54.6 KB · Görüntüleme: 6
  • PIC16F877.ile.CCS.C.Dili.Kullanilarak.LCD.li.0.5V.Voltmetre.zip
    530.4 KB · Görüntüleme: 4

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri