Volmetre Ampermetre devresi hakkında?

aegeanxtr

Üye
Selamlar. Resimdeki devreyi yapıyorum voltmetre ve ampermetre olarak geçiyor fakat iki devre de birebir aynı. Devrenin girişine şönt direnç bağlayınca ampermetre olarak mı kullanılıyor acaba? Birde şemadaki DP1-2 ve 3 pinleri atlama mı olacak tam anlayamadım. Ayrıca bu devreler ile kaç volt ve ampere kadar ölçüm yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
voltmeter-circuit-ampmeter-circuit-icl7106-icl7107.jpg

Devrenin eagle şeması : Ekli dosyayı görüntüle icl7106-icl7660-voltmetre-ampermetre-devreleri.rar

Arkadaşlar devreyi yaptım güzel çalışıyor. Fakat kalibrasyon 10K pot ile çok hassas Potu daha yüksek veya düşük kullansam farkeder mi? mesela 1K ya da 100K. Ayrıca şöyle bir durum var notebook adaptörü ile kalibrasyon yapıyorum farklı adaptörler ile deniyorum düzgün ölçüyor. Sonra bios pili ölçüyorum 5.50 volt gösteriyor bunu neden yapar acaba?

notebook adaptörleri 18-19v verir. devrede 7812 yada benzzeri bir regulator yoksa bu adaptörü kullanmayın. 7107 ve 7106 absolute max ratings supply 15v görünüyor.ayrıca içerisinde bu entegre gibi yüksek çözünürlükte adc bulunan entegreler için beslemeyi laptop adaptörü gibi smps kullanmayın mümkünse iyi filtre edilmiş seri regülatörlü beslemeler kullanın.potun değeri ile kalibrason hassasiyetinin alakası yoktur gerilim bölücü olarak kullanılıyordur bunun terine pota seri bağlı bir dirençler varsa span daraltıp hassasiyet değiştirin.

ampermetre devreside aslında temelde voltmetresir. seri bağlı şönt direnci dediğiniz genellikle manganin üzerine düşen gerilim oranına göre akım ölçülür.hatta yeri gelmişken aklınıza gelen çoğu ölçü aletleri voltaj ölçerek yorum yaparlar. basınç,sıcaklık,ağırlık,alkol,gaz vs..

trimpot kullan onda istediğin değeri alırsın

notebook adaptörleri 18-19v verir. devrede 7812 yada benzzeri bir regulator yoksa bu adaptörü kullanmayın. 7107 ve 7106 absolute max ratings supply 15v görünüyor.ayrıca içerisinde bu entegre gibi yüksek çözünürlükte adc bulunan entegreler için beslemeyi laptop adaptörü gibi smps kullanmayın mümkünse iyi filtre edilmiş seri regülatörlü beslemeler kullanın.potun değeri ile kalibrason hassasiyetinin alakası yoktur gerilim bölücü olarak kullanılıyordur bunun terine pota seri bağlı bir dirençler varsa span daraltıp hassasiyet değiştirin.

ampermetre devreside aslında temelde voltmetresir. seri bağlı şönt direnci dediğiniz genellikle manganin üzerine düşen gerilim oranına göre akım ölçülür.hatta yeri gelmişken aklınıza gelen çoğu ölçü aletleri voltaj ölçerek yorum yaparlar. basınç,sıcaklık,ağırlık,alkol,gaz vs..

Cevap için teşekkürler. Yanlış anlaşıldı galiba devreye besleme için pc power supply çıkışından 5V veriyorum notebook adaptörünü ölçüm yapmak için kullanıyorum. Şöyle bir durum oluyor adaptöre multimetre ve devreyi bağlıyorum multimetredeki voltaja göre devrenin kalibrasyonunu yapıyorum daha sonra devre ile başka voltajlar ölçüyorum yanlış gösteriyor. Mesela bios pilini 5.50v gösteriyor. Neden böye oluyor anlamadım.

Elimde 10 ampere kadar ölçüm yapan arızalı bir multimetre var. Bunun içindeki şönt direnci Ampermetre için kullanabilir miyim?

Cevap için teşekkürler. Yanlış anlaşıldı galiba devreye besleme için pc power supply çıkışından 5V veriyorum notebook adaptörünü ölçüm yapmak için kullanıyorum. Şöyle bir durum oluyor adaptöre multimetre ve devreyi bağlıyorum multimetredeki voltaja göre devrenin kalibrasyonunu yapıyorum daha sonra devre ile başka voltajlar ölçüyorum yanlış gösteriyor. Mesela bios pilini 5.50v gösteriyor. Neden böye oluyor anlamadım.

Elimde 10 ampere kadar ölçüm yapan arızalı bir multimetre var. Bunun içindeki şönt direnci Ampermetre için kullanabilir miyim?

kullanabilirsin.

yanlış ölçümler devrede kullanılan dirençlerin tolerans yada değerleri hatalı olduğundandır. non lineer çalışması bundan.

%1 tolaranslı metal film direnç kullanmalısın.

kullanabilirsin.

yanlış ölçümler devrede kullanılan dirençlerin tolerans yada değerleri hatalı olduğundandır. non lineer çalışması bundan.

%1 tolaranslı metal film direnç kullanmalısın.

Devredeki bütün malzemeler smd. Hepsini hurda notebook anakartlarının şematiklerine bakarak ve ölçerek kullandım fakat dirençler %1 toleranslımı değilmi emin değilim ona dikkat etmedim. Ayrıca şöyle bir durum var devrede comm diye bir jumper var pili ölçerken o jumperı atlama yaptığımda pilin voltajını doğru gösteriyor. O jumper ne işe yarıyor anlamadım.

devrenin açık şemasını görmediğim için jumper hakkında yorum yapamam.

smd malzemelerdede %1 %5 %10 toleranslı olanlar vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri