visual basic ile paralel porttan araba kontrol etmek

nevzat92

Üye
arkadaşlar visual basicte paralel port ile arabayı ileri geri hareket ettirmek istiyorum programı nasıl yapabilirim yardımcı olun lüften acil

Paralel port olayı çok basittir
1 - Paralel port a Visual basic ile nasıl sinyal gönderip keseceğini öğren.
2 - Papalel fport veri çıkış uçlarının şemasını netten bul
3 - Bu şemayı kullanarak çıkışı led ile test et ledi yakabilirsen gerisi çok kolay. Çıkan enerjiyle röle kontrolü yapmak için yeterli. Ben led yakmıştım zamanında ama röle ile deneyecek imkanım olmamıştı.
4 - Röleler kakkında bilgin yoksa burdaki ustalardan sor ve nasıl bir röle kullanman gerektiğini öğren. Ayrıca çıkışıda bir avometre ile ölçebilirsen sana tedarik konusundada yardımcı olurlar heralde.
5 - Kısaca röle verilen az miktardaki enerjiyle anahtarlama/açma kapama yapan devre elemanıdır. Kontrol etmek istediğin aracın kumandasını sök tellerle deneyip anahtarlama yapmak için tel lehimle ve lehimlediğin telleri rölelerin anahtarlama uçlarına bağla.

Buraya kadar gelebilirsen gerisi senin programcılık yeteneklerine bağlı....

Röleye ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum.
Erkan1525 rumuzlu arkadaşın dediği gibi öncelikle portu nasıl kontrol edebileceğini öğren ve ledlerle kontrol et.
bilgisayarın paralel portundan aldığın çıkış uçlarını uzaktan kumandaya bağlayarak çalıştırabilirsin

Röleye ihtiyacın olduğunu düşünmüyorum.
Erkan1525 rumuzlu arkadaşın dediği gibi öncelikle portu nasıl kontrol edebileceğini öğren ve ledlerle kontrol et.
bilgisayarın paralel portundan aldığın çıkış uçlarını uzaktan kumandaya bağlayarak çalıştırabilirsin

Paralel portta örneğin 8 adet D0---D7 arası canlı data uc, 19---25 arasıda 7 adet Ground (toprak) ucu bulunmaktadır. Şimdi ben merak ettim
1-bu data uçlarından TTL 5VDC çıkıyor ve maks. 15-20 mA , bunu alıp kumandanın neresine bağlayacağız?
2-Kumanda devresi lojik bir yapıdan oluştuğunu varsayalım ve bu lojik yapıda 4 adet giriş bulunduğunu (sol-sağ-ileri-geri) varsayalım, bunlarda butonları basılması veya joystik kolun oynatılması ile ya sıfıra (0Volta) yada VCC ye ( örn 5VDC) çekiliyordur. Kumandadaki bu bilgileri bilmeden Parallel port kumandaya nasıl bağlarım...
3- 2. madde verdiğim TTL bas bırak Pullup,pulldown yapıdan çok faklı bir durum varsa paralel portu bilinmeyen bir şekilde bağlamak ne kadar doğru olur.

Benim tavsiyem eğer röle kullanırsanız kumanda üzerindeki buton veya joystikteki kontaklara bu rölelerin kontaklarını parallelliyerek sorunsuzca hem kumanday hemde bilgisayrın Paralel portuna zarar vermeden bu işe yapabilirsiniz...

Paralel portta örneğin 8 adet D0---D7 arası canlı data uc, 19---25 arasıda 7 adet Ground (toprak) ucu bulunmaktadır. Şimdi ben merak ettim
1-bu data uçlarından TTL 5VDC çıkıyor ve maks. 15-20 mA , bunu alıp kumandanın neresine bağlayacağız?
2-Kumanda devresi lojik bir yapıdan oluştuğunu varsayalım ve bu lojik yapıda 4 adet giriş bulunduğunu (sol-sağ-ileri-geri) varsayalım, bunlarda butonları basılması veya joystik kolun oynatılması ile ya sıfıra (0Volta) yada VCC ye ( örn 5VDC) çekiliyordur. Kumandadaki bu bilgileri bilmeden Parallel port kumandaya nasıl bağlarım...
3- 2. madde verdiğim TTL bas bırak Pullup,pulldown yapıdan çok faklı bir durum varsa paralel portu bilinmeyen bir şekilde bağlamak ne kadar doğru olur.

Benim tavsiyem eğer röle kullanırsanız kumanda üzerindeki buton veya joystikteki kontaklara bu rölelerin kontaklarını parallelliyerek sorunsuzca hem kumanday hemde bilgisayrın Paralel portuna zarar vermeden bu işe yapabilirsiniz...

kumandanın yön tuşlarının çok basit bir adi anahtar devresi olduğunu varsayarak bu yorumu yaptım. Eminim bir çok uzaktan kumandalı araba kumandası bu şekilde yapılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri