Visual Basic ile bir plc nin veri bölgelerine nasıl ulaşılır?

red

Üye
sayın meslektaşlarım Visual Basic ile bir plc nin veri bölgelerine nasıl ulaşılır.Örneğin S7 200 CPU 226 nın I0.0 durumunu Visual Basic programıyla yazılacak bir programla nasıl görebiliriz.Bilgisi olan arkadaşlar paylaşım yaparsa belki kendi scadamızı yazmaya bile başlayabiliriz

çok kolay. internette yazılmış ve bir çok programlama dili için uygun hazır dll dosyaları var. Onları kullanabilirsin. google da ara bir çok kaynak bulabilirsin. Hatta s7 300 ve daha üst versiyonlar için siemensin kendi dll bile var. Hatta eğer bulabilirsen (ben bulmadım sadece dökümanları var) s7 200 için C prgroamı için gerçeklenmiş header file lar var.

ne amaçla istiyorsun? anladığım kadarıyla bilgisayardan giriş çıkışlara ulaşmak istiyorsun . bunun için hazır programlar var . örneğin omron da cx server ve cx server lite programları ile istediğini yapabilirsin .

Scada kadar kapsamlı olmayan daha çok excel formatında bir form hazırlayıp bununlla uzaktan kontrol yapmak istiyorum.Kabaca cpu nun digiital ve analog I/O larına yaklaşık 500 m uzaktaki bir pc den müdahale etmek istiyorum.

bunun için söylediğim gibi omron un bir programı var ama kendim şahsen denemedim . işyerimde cd si var ama şu an yanımda yok . yalnız omronlar pahalı cihaz . sonuçta işin içinde plc ile haberleşme var . plc nin formatına uygun bir haberleşme sistemi kullanılacak . bunu yapmak içinde konuya ve software e çok hakim olmak lazım yani excell formatında olacak bir şey gibi gelmiyor bana . bende bir süre önce dokunmatik panel yerine bilgisayar kullansammı diye düşündüm . outputları lpt çıkışından alıp . ısı ve nem bilgisinide kullanacağım cihazın com ucu ile haberleştirerek sağlamayı ve delphi ile yazılımı yapmayı düşündüm. ama o kadar çok uğraşı gerektiriyorduki maliyeti boşverip paneli kullandım . sende bir panel kullanıp rahatlıkla anolog i/o lara ulaşabilirsin . aradaki mesafe fiberoptik transmitter ile çözülebilir . ayrıca bu cihazlarda ethernet bile oluyor . ondanda istifade edebilirsin .

sayın mustafa_01980 yukadaki yazılarınızı okudum. bende delphi programcısıyım. pc ile plc kontrolü üzerine proje geliştirmeyi düşünüyorum. bahsettiğiniz yapıyı kuranlar var, ancak bilgi vermiyorlar. iş bahsettiğiniz gibi çok zor değil ancak temel bazı kavramları bilmeniz gerekiyor. ben haberleşme protokolü bile bulamadım nette dolasıyla da ilerleme kaydemedim.

PLC konusu çok derin bir konu, 3 boyutlu bir iş. elektrik, elektronik ve bilgisayar üçgeninde dönen bu yapıyı bilgisayarla kontrol etme düşüncesi otomosyon işi ile uğraşan bir arkadaşıma ait. bana söyledikleri ise, PLC nin lcd panellerle kontrolü pahalıya mal oluyor. bu işi pc ile yapsak ve maliyeti düşürsek. demeiyle başladı. bende konu üzerine araştırmalar başladım. Delta plc haberleşme protokolü nu ele geçirdim ancak elimizde delta marka plc olmadığı için örnekleme yapamadık.

konu ile ilgileniyorum. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini beyan ederlerse sevinirim...

Siemens PLC için iletişim sistemi MPI yada Profibus olabilir. Bu iletişim sistemini kullanmak içinde yine siemensin PC için PCI adaptörünü almanız gerekiyor. Bu adaptör Profibus yada MPI Bus hattını Bilgisayarın anlayabileceği biçime dönüştürür. Kartın herhangi bir driveri yok, Windows Xp Multifunction Card olarak tanımlıyor. Fiyatı 1000-2000 € Civarında. Bu kartın Fiberoptik olanıda var o çok daha pahalı. Sadece kartı almanız yetmiyor aynı zamanda Fieldbus Development Kit adı altında ek yazılım paketide almanız gerekiyor bu iş için. Bu kit içerisinde iki adet dp_slave.dll, dp_master.dll adlı iki dosyayı projenize import ediyorsunuz ve size iletişim sistemini örnekleyen açıklayan veri iletişim prosedürlerine göre karta programdan digital bilgiler gönderiyorsunuz veya alıyorsunuz. Bu şekilde geliştirerek S7-300 ve S7-400 PLC lerin tüm bilgilerine erişmek ve müdahele etmek mümkün.

ikinci bir yöntem yine siemense ait CP441 kartı almak. Bu kartın fiyatını bilmiyorum ama sonuç olarak yine siemense para bayılmak durumundasınız. Bu kartta RS232 Protokolüyle haberleşiyor sadece S7-400 tipi PLCler için kullanılıyor ama aynı zamanda hem bilgisayar hem PLC için kart almak zorundasınız.

arkadaşlar pc plc haberleşmesi için siemensin simatic net programı ve step7 ve protool yada wıncc flexible programı ile bu sorunu çözebilirsiniz tabi bu arada pc ile haberleşme için CP5611 yada CP5613 gibi kartlarıda kullanmanız gerekir.CP5611 biraz daha ucuzdur.bunlar ile MPI yada Profibus üzerinden haberleşebilirsiniz

Peki arkadaşlar bunu programlama kablosu olmadan similasyon üzerinden denememiz mümkünmüdür ?

kadirkurtoglu ' Alıntı:
sayın mustafa_01980 yukadaki yazılarınızı okudum. bende delphi programcısıyım. pc ile plc kontrolü üzerine proje geliştirmeyi düşünüyorum. bahsettiğiniz yapıyı kuranlar var, ancak bilgi vermiyorlar. iş bahsettiğiniz gibi çok zor değil ancak temel bazı kavramları bilmeniz gerekiyor. ben haberleşme protokolü bile bulamadım nette dolasıyla da ilerleme kaydemedim.

PLC konusu çok derin bir konu, 3 boyutlu bir iş. elektrik, elektronik ve bilgisayar üçgeninde dönen bu yapıyı bilgisayarla kontrol etme düşüncesi otomosyon işi ile uğraşan bir arkadaşıma ait. bana söyledikleri ise, PLC nin lcd panellerle kontrolü pahalıya mal oluyor. bu işi pc ile yapsak ve maliyeti düşürsek. demeiyle başladı. bende konu üzerine araştırmalar başladım. Delta plc haberleşme protokolü nu ele geçirdim ancak elimizde delta marka plc olmadığı için örnekleme yapamadık.

konu ile ilgileniyorum. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini beyan ederlerse sevinirim...

İş yrimde özel birbir firmanın geliştirmiş olduğu s7 ethserver diye bir yazılım ile db1.dbx 0.0 şekli ve benzerleri gibi bloklarını durumunu basic ile görebiliyorum. Tabiki bağlantıyı onlar kurdular . Evde plc olmadan similasyon üzerinden bağlanmaya .alıştım fakat sonuç sıfır.

Bu konuda tecrubesi olan olan bir arkadaş bizi aydınlatır ise sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri