Vipa plc cpu haberleşme sıkıntısı

Arkadaşlar merhaba:
Hepinize şimdiden kolay gelsin.
Bulunduğum firmada otomatik tartım sistemi var. Sistem kendi içinde 3 kısma ayrılıyor(Plc olarak). Plc vipa marka ve a, b1 ve b2 kendi aralarında haberleşmeyi vipa Im 353dp cpu ile yapıyorlar. a ve b1 de sorun yok mesafeler 35 m civarında. Ama b2 de sorun var
bir türlü haberleşmeyi sağlayamıyorum. Profibas kablosunu, soketlerini değiştirdim ama olmadı. Arada bir haberleşme anlık geliyordu ama artık oda yok. Plc içine giremiyorum. Çünkü şifrelenmiş. Yardımlarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Haberleşme kartlarının doğru çalışıp çalışmadığından emin olmalısın. b2 deki haberleşme modülünü test yapabileceğin bir cpu ile test edebilirsin. Eğer yoksa b1 ve b2 deki haberleşme modüllerini yer değiştir. Tabi profibus adreslerini de ayarlamalısın. b1 in yerine taktığın haberleşme modülü çalışırsa modül sağlam. b2 nin yerine taktığın b1 modülü haberleşmez ise kablo/soket kontrolü yapmalısın.
Haberleşme kablosunun güzergahı önemlidir. Besleme kablolarının yanından geçiyorsa parazit yapıp haberleşmeyi koparır. b2 son haberleşme noktası ise soket üstündeki sonlandırma direncinin de ON pozisyonunda olduğuna emin olmalısın.

Haberleşme kartlarının doğru çalışıp çalışmadığından emin olmalısın. b2 deki haberleşme modülünü test yapabileceğin bir cpu ile test edebilirsin. Eğer yoksa b1 ve b2 deki haberleşme modüllerini yer değiştir. Tabi profibus adreslerini de ayarlamalısın. b1 in yerine taktığın haberleşme modülü çalışırsa modül sağlam. b2 nin yerine taktığın b1 modülü haberleşmez ise kablo/soket kontrolü yapmalısın.
Haberleşme kablosunun güzergahı önemlidir. Besleme kablolarının yanından geçiyorsa parazit yapıp haberleşmeyi koparır. b2 son haberleşme noktası ise soket üstündeki sonlandırma direncinin de ON pozisyonunda olduğuna emin olmalısın.
bilgi paylaşımın için teşekürler.
dediklerini benden önce yapmışlar.
bende topraklama üzerine duracağım biraz. faydası olur diye düşünüyorum.

arkadaşlar sorunu buldum. plc için gerekli bir yükseltici varmış bunu denemem lazım
ürün altta olduğu gibi. bunu denemek için almak lazım yardımcı olurmusunuz.
Bu cihazdan kimsede yok mu arkadaşlar. Acil lazım.

Ekli dosyalar

• sıemens profibas sinyal kuvvetlendirici.pdf
    36.2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular