Vinç Kumandası Sorunu

Bu Linkte Pic beslemesi ile ilgili, çok güzel detaylar verilmiş.Baştan sona kadar okumanızı öneririm. Kontaktör bobinlerine bir şey yapmanız, çok bir şey ifade etmez diye düşünüyorum.Çünkü orada oluşacak çok hızlı bir piki sönümleyecek bir şey yapmak zor. Siz kontaktöre filtreleme yapsanız bile, motor kalkış anında, zaten şebekeyi kirletecek.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kontaktör bobinine rc filtre tamanız gerekli , daha önce benim de başıma geldi pic ile kontol edilen devre kontaktörü kumanda ediyorsa parazitten kaynaklana problemler olabiliyor.Pic in besleme gerilimi ile alakalı deyil tamamen kontaktör bobinin pazaziti ile alakalı.

dstum ,kumanda elceğinden direk kontaktör bobinine enerji ver
hiçbir sıkıntı yaşamazsın
bnde 17 adet tavan vinci var
hepsinn sistemini bn yaptım
bu arada aşağı yukarı yaparken yukarı kontaktör arsına limit siviç koyki sınıra geldiğinde dursun
hrhangi bir kazaya mahal vermesin

konya
elfatek sorabilirsin.tübitak ile çalışıyorlar.kumandaları iyi.

arkadaşım hevesini ve heyecanını anlıyorum fakat senin ileride üzülmeni istemiyorum.
1-herhangi bir iş kazasında iş yerin çok büyük tazminatlar ödemek zorunda kalır.ve o anda kimse seni anlamaz başın ciddi bir derde girer.

2- sorunun vinç enerji baralarındaki arktan kaynaklanabilir.ve pic beslemesi için normal trafo diyot değil mutlaka kaliteli bir dc güç kaynağı (SMPS)
Filtreli kullanmalısın.ve besleme çıkış kablosuna ferrit nüve (halka) takmalısın.güç kaynağınıda faz -nötr 220 den değil 380v faz - faz arasından izolasyon trafosu üzerinden almalısın.çünki çoğu işletmede 3 bara vardır toprak veya nötr barası yoktur .vinç raylardan toprak nötr alır.bu ise duruş ve kalkış anındaki rejeneratif etki dolayısı ile elektronik sistemlerde kararsız çalışmalara neden olur.

şimdi sevgili kardeşim *** kulanılarak yapdığın kontroldevresinde anladığımkadarıyla filitre sorunu çekiyosun
busorunu gideremezsin çünkü kontaktörlervar .kontaktörler çekip bırakdığıan kontaklarından çıkan ark çok küçükdeolsa parazit sebebidir
buda senin *** kontroldevreni olumsuz etkiliyodur

bu sorundan kurtulmak istiyosan pic in çıkşlarındaki rölelere ters diyot bağla ve swich mode power kullan
ayrıca kontrol üniteni iyi topraklanmış bi kafes içine koy böylece sorundan kurtulma ihtimalin oluyo %30 bi ihtimal oda
pic üreticileri micro controllerleri ağır şartlarda çalışabilecek şekilde tasarlamıyolar

Sayın cenko yukarı aşağı sağ sol ileri geri devre yapmışsın arkadaşım 6 adet kontaktörle yapsan nasıl olur sence extra röleye gerek varmı mutlaka emergeny stop olması lazım ayrıca frenleri besleyen dc voltaj senin kullandığın röleler kaç voltla çalışır motorlar 380 v değilmi kolay gelsin

devreleri yalıtın ve kontaktör bobinindeki ters diyodu asla unutmayınız,bilgim ölçüsünde bunu düşündüm.

arkadaslar ilk olarak ortaya bi ürün yapan arkadsımıza tşk ederim böle şeyler ile başlar bu cihazların keşfi. yaşadığın sorun bana kalırsa pic beslemesi ile oluyor.

soru 1 : besleme voltun kaç ve röleler kaç voltluk
soru 2 : peki güç kaynağın kaç amper veriyor rölelerin çekeceği alım dan dolayı dalgalanma olabilir
soru 3 : Beleme şeklin nedir. Switch yada trafo mu trafo bi sebep le devreye gelecek olan darbeleri alabilir
soru 4 : pic besleme ucları arasına 100nf 2 ila 3 kondansatör koymalısın tabiki mclr ye de 4k7 direnç
soru 5 : sormayı unuttum röleleri ne ile sürüyorsun
Bu tip endüstiriyel işlerde picin yalıtımı gereklidir bu uzun süreli kullanım sağlayacak

cevap yazarsan sevinirim bende böle devreler yapıyorum yaşadığım sorunlara göre sordum sorularını

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri