Vinç Kumandası Sorunu

cenko

Üye
selam beyler ben 6 kontrollü bir köprü vinç kumandası yaptım röleler ile kontaktörü çalıştırıyor sistem çok güzel çalışıyor fakat vinç e taktığımda ilk iki gün ideal bir biçimde çalıştı daha sonra takılmalar yapmaya başladı (röleler yapışma yapmıyor) bastığında çalışıyor elini çeksen bile çalışmaya devam ediyor bu neden kaynaklana bilir . kontrol için rf kit ve pic kullandım yazılımda bir sorun olmadığını düşünüyorum devre dizynında bir problem var gibi gözüküyor acaba motorlar devreye girdiğinde pic devresinin gerilimini mi sallıyor acil yardım şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ben daha yeni örenmeye başladım ama sanırım buyuk 1 ihtimal sen mümürleme yapmamışindir

kontaktörlerin bobinlerine rc filtre takarsan sorunun çözülür.

kontaktörlerin bobinlerine rc filtre takarsan sorunun çözülür.

Merhaba orhann rc filtre nedir ve kontaktör bobinlerine nasıl bağlanır,bağlanması hangi durumlarda geçerlidir,bilgilendirirsen memnun olurum..

buyuk ıhtımalle pik kullanmışsın pik çikişlarını izole etmemışsın röle bobınlerı uzerınden pik proğramını bozacak yukseklıkte sızmalar oluyor bır kaç sefer çalıştıktan sonra proğramda takılmalar oluyor

tam okumadan yazdım bağişlayın evet pik kullanılmış çaresı pik çikişlarına optokublor koyacaksın ikincisi röle bobınlerıne paralel enfazla 10nf yuksek voltajlı kondansator koyarsan ayrıca koyduğunu tahmın edıyorum röle bobinine paralel diyot koyulması gereklı

sistemde 6 adet röle var röleler kontaktörleri çalıştırıyor ben rölelere ters polarma şeklinde diyotlar koydum ters bir emkdan pici koruması için
kontaktörlere negibi bir şey yaparım anlamadamım birde kontaktörlerin salınım yapması motorun salınım yapması kadar etkilemez motorlar 10kwatt lık sorun buradan kaynaklanıyor gibi acaba pic devresini besleyen bir pilmi koysam böylece salınımlardan etkilenmez önerin için teşekkürler rc filtresini araştırayım elinde döküman varsa paylaşırsan sevinirim

konuyla ne kadar alakası olur bilemiyorum ama,vinç denilen makinalar şayet insanların çalışma alanlarında kullanılıyosa bu tür denemeler çok tehlikeli.Çünkü vinçler ölümcül ve ciddi yaralanmalara neden olabilecek makinalardır.iş hayatımda yaşadım ve gördüm.vinç hareketlerine dur komutu geldiğinde durmaması çok tehlikeli bir olaydır.çalışma alanı tehlikeli ise profesyonel telemetri cihazları var,onlardan kullanmak daha mantıklı bence.

söylediğiniz telemtri cihazları yurt dışından geliyor ve fiyatları 1200-1600 dolar civarında bu kadar pic öğrenip o kadar uygulama yaptıktan sonra o cihazı alıp takmanın hiç bir anlamı kalmıyor eğer bunu bile yapamıyorsak biz türkler hakikatende yeteneksiz ve cahil adamlarız alt tarafı 6 tane tuşuvarr basınca gidicek profyonel telemetri cihazlarınıda inceledim benim kurduğum devreden bir farkı yok yapamadığım tek yeri ayrıntı kısımları bu yüzdende bu siteye başvurdum.ama sende haklısın insan hayatının değeri hiç birşeyle ölçülemez..

cenko bir şeyler yapmaya çalışmanı tabiki takdirle karşılıyorum,sadece uyarı amaçlı bir mesaj yazdım.yani ben sana al telemetri cihazını tak geç,uğraşma bu tür işlerle demiyorum.önce iş güvenliği.ama çok maliyetli değilse ikinci bir rf kit ile vincin ana besleme şalterini keserek acil bir durumda enerjiyide kestirebilirsin.vira-mayna,kedi,köprü switchlerininde çalıştığından kesin kez emin ol.kolay gelsin.çalışmalarında başarılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri