Vinç Fren Bobinleri Hakkında

Arkadaşlar ben bir firmanın vinç fren bobinlerini sarıyorum, Ancak fren direnci hesaplamasını yapamıyorum. Örneğin 0,50 mm İletkenle 2200 spir sarımlı bir bobinin fren direnci kaç ohm olmalıdır. Bir Diğer konu fren bobinin girişine 380 volt gerilim vererek diyotlar yardımıyla yarım dalga 220 volt gerilim uygulaması yapıyoruz. Bu Uygulama doğru bir uygulama mı.İlginize şimdiden teşekkürler....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
fren bobininin direnci sarmış olduğun telin uzunluğu ile beli olur sarış olduğun telin öz direnci dir.
380.volt ac girişli fren devresinin tek fazına diyot bağlarsan bu kutupla diğer faz arası yaklaşık 220 volt yarım dalga (nabazanlı akım)
akım elde edersin. ve doğru akımla çalışan fren sistemi çalışır.benm yaptığım böyle bir vinç fren sistemi senelerdir çalışıyor.
en doğrusu iki faz üzerine köprü diyot koyarak doğru akıma çevirerek kulanmak.
Fren sisteminin nasıl bir gerilimle çalıştığını bilmek için fren sisteminin nüvesine bakmak lazım.
1- fren sistemi nüvesi tüm demirden yapılmış ise doğru akımla (nabazanlı akımla) çalışır.
2- fren sistemi nüvesi saç plakalardan yapılmış ise alternatif akımla çalışır.

Arkadaşlar ben bir firmanın vinç fren bobinlerini sarıyorum, Ancak fren direnci hesaplamasını yapamıyorum. Örneğin 0,50 mm İletkenle 2200 spir sarımlı bir bobinin fren direnci kaç ohm olmalıdır. Bir Diğer konu fren bobinin girişine 380 volt gerilim vererek diyotlar yardımıyla yarım dalga 220 volt gerilim uygulaması yapıyoruz. Bu Uygulama doğru bir uygulama mı.İlginize şimdiden teşekkürler....

sen orijinaline uygun sar bence yeterli.omik direnç senin pek işine yaramazki.bunu neden istiyorsun anlamadım.burda asl olan indüktif dirençtir.orijinalı gibi aynı spirde sar düzgün protolin dök yeterli bence.

Fren bobininin karkas çapını,karkas uzunluğunu bilirsek 2200 sipir sarımın tel uzunluğunu hesaplar,0,50 mm. çap telin ohm. değerini hesaplayabiliriz.Doğrultulmuş bir gerilim uygulanan bobinde indüktif direnç ihmal edilip,DC. gerilimi bobin omik değerine bölerek geçecek akım hesaplanır.Harcanacak güç Güç=Akımın karesiX Direnç formülü ile hesaplanır.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri