Vinç Barası Kesit Hesabı

ciletus

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Vinç barası kesit hesabı ile ilgili formüllere ihtiyacım var.
Saygılarımla.
İyi çalışmalar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sayın ciletus

sana teorik olarak mı lazım ? eğer teorik bilgi lazım değilse vinç sisteminin güç, motor vb. bilgilerini verirsen yardımcı olmaya çalşırız...

Sayın Volcanoos,

Çelik (Köşebent v.s.) bara yapmayı düşünüyorum.
Farklı birkaç tane hol olduğu için vinç güçlerine göre kullanmam gereken köşebentin kesit hesabı ile ilgili bilgiye veya bu işleri anahtar teslim yapan firmaların ileişim bilgilerine ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Çelik köşebentten bara olmaz.Ya bakır bara ya da raylı kablo kullanacaksınız.

Sayın Fahri Yetiş,

Tecrübenize saygım var, ancak özellikle haddehanelerde köşebent bara kullanımı çok yaygındır.

Hatta ben şimdiye kadar haddehanelerde hiç bakır bara v.s. kullanmadım.

Saygılarımla.

ciletus ' Alıntı:
Çelik (Köşebent v.s.) bara yapmayı düşünüyorum.

Demirin elektrik iletkenliği, bakırın beşte biridir. Yani 10mm2 kesitindeki bakırın taşıyacağı akımı 50mm2 kesitinde demir (16mm2 kesitinde alüminyum) taşır.
Çeliğin elektrik iletkenliği de bakırın yaklaşık 9'da biridir.

Bilginize...

fahri yetiş ' Alıntı:
Çelik köşebentten bara olmaz.Ya bakır bara ya da raylı kablo kullanacaksınız.

sayın fahriyetiş

bizim fabrikada eski tesisimizdeki vinç baralarını söküp göstersem inan bana hurda demir sanarsın. normal bildiğimiz çelik profiller ve 80 senesinden beri çalşıyor...

Sayın genç arkadaş,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bende

Bakır / Çelik (Akım Taşıma Kapasitesi - A ) = 5

Olarak alıp hesaplarımı yapacağım.

İyi çalışmalar.

ben çelikhanede çalışmaktayım.elk bak formeni olarak.fabrikamızda tüm vinçler 80 lik köşebent baradan(düşük güçteki vinlerde 50-60 lık) baradan enerjiyi alıyor.sürtünmeye dayanıklı.enerji alma pabuçları pirinç yay baskılı uzun ömürlü.gerilim düşümünü önlemek için aynı faza ait köşebent ler uygun kesitli kablo ile merkezinden birbirine bağlı.bara nın başlangıç sonu ve ortasından besleme veriliyor.150 ton 125 ton 85 ton kapasiteli aynı holde çalışan 3 vincimiz var.sıcaklığada dayanıklı sorunsuz çalışıyor.kurulum maliyeti düşük ve olası arızaların giderilmesi kolay.
busbar sistemleride kullanışlı fakat ısı değişimlerinden fazlasıyla etkileniyorlar.yüksek sıcaklıklara dayanıklı değil.

bakırın erime sıcaklığı yaklaşık 1050 derece çeliğin erime sıcaklığı ise yaklaşık1450 derece olduğundan çok sıcak çalışma koşullarında bazen çelik baralar kullanılabilir. (kesit hesabı tabiiki bakırdan farklıdır, Demirin elektrik iletkenliği, bakırın beşte biridir. Yani 10mm2 kesitindeki bakırın taşıyacağı akımı 50mm2 kesitinde demir (16mm2 kesitinde alüminyum) taşır.
Çeliğin elektrik iletkenliği de bakırın yaklaşık 9'da biridir.)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri