Vinç aşağı indiriyor yukarı kaldırmıyor.

Bu tip motorlara ait devre şeması şu şekilde.
Hocam paylaştığınız şema sanırım tek kondansatörlü motor şeması. Çift kondansatörlüler için söyle bir şema buldum. Bilmiyorum ne derece doğrudur. Ayrıca sağa sola dönüş mantığını aklımda oturtamadım. Bu sağa dönüş ve sola dönüş yazan şemalardaki bağlantıları rocker switch ile sağlayacağız anladığım kadarıyla. peki 1. şemadaki en sağdaki (s) anahtarı nedir?
unnamed.jpg

Şemayı aşağıdaki şekilde düzenledim. Bağlantı yerleri daha kolay görünüyor. Görünen o ki motor yönü değişikliği, yardımcı sargının hangi tarafını kondansatör üzerinden beslendiği ile alakalı. Ancak halen ck kondansatörünün görevini anlamadım.
unnamed.jpg

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Hocam paylaştığınız şema sanırım tek kondansatörlü motor şeması. Çift kondansatörlüler için söyle bir şema buldum. Bilmiyorum ne derece doğrudur. Ayrıca sağa sola dönüş mantığını aklımda oturtamadım. Bu sağa dönüş ve sola dönüş yazan şemalardaki bağlantıları rocker switch ile sağlayacağız anladığım kadarıyla. peki 1. şemadaki en sağdaki (s) anahtarı nedir?
Ekli dosyayı görüntüle 82206

s kontağı merkezkaç anahtarını temsil ediyor fakat sizin vinç motoru daha farklı bi yapıya sahip. ikinci fotonuzda sarı fona sahip yüzey üzerinde devre şeması var. bu semayı düzgün fotoğraflayabilirseniz daha kolay yardım alırsınız.

s kontağı merkezkaç anahtarını temsil ediyor fakat sizin vinç motoru daha farklı bi yapıya sahip. ikinci fotonuzda sarı fona sahip yüzey üzerinde devre şeması var. bu semayı düzgün fotoğraflayabilirseniz daha kolay yardım alırsınız.
Akşam fotoğraflayıp atacağım hocam. Caraskalın tamiri bahane sayenizde güzel bilgiler öğreniyorum.

Akşam fotoğraflayıp atacağım hocam. Caraskalın tamiri bahane sayenizde güzel bilgiler öğreniyorum.

Cd: daimi kondansator
Ck: kalkış kondanstoru

motor kalkındıktan sonra merkezkaç anahtarı açılarak kalkış kondansatorunu devre dışı bırakır. 1 fazlı yardım sargılı asenkron motorlarda dönüş yönün değiştirilmesi ana sargı veya yardımcı sargının akım yönü değiştirilerek yapılır.

Makinenin klemens kutusu içerisinde bulunan şema şu şekilde. Açıkçası ben bu şemadan pek bişey anlamadım.
Untitled-1.jpg

Sistemde sürücü var mı? Biz bu sorunu sürücülü vinçlerde ara ara yaşıyoruz.

Sistemde sürücü var mı? Biz bu sorunu sürücülü vinçlerde ara ara yaşıyoruz.
Yok standart bir elektrikli caraskal. Bir rocker switch, bir mantar stop buton, iki limit switch bir de iki çıkışlı kondansatör var

whatsapp-image-2021-10-09-at-12-28-20-jpeg.82122

Aceba rocker switch bağlantım doğru mu? kumanda içerisinde şema yoktu internette bulduğum ekinoxun uzaktan kumanda modülü bağlantı fotoğrafına göre bağladım. Bu modülün çıkışları rocker switch ile aynı sıralamaya mı sahip bilmiyorum.
107197[1].jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri