Villa Bahçe aydınlatma tesisatı

PiRaMit61

Üye
20140112_124300.jpg
Mrb arkadaşlar resimde gözüken bahceye 19 adet aydınlatma konulacak. daire seklinde karalamalarda lambalarin konulacagi yerler resimde gözüküyor.
Sagda kalan büyük çarpılı yerde villa var.
Şimdi gelelim asıl mevzuya. Buraya nasil bir tesisat yapmam gerekir.
Tek seferde hepsi yanmasın istiyorlar. Üç bolum veya max. dört bölüm yanabilir.
Zaman roleli bir pano yapalim dedim ve içerisine bölümleri ayırmak için sigorta koymak istiyorum.
Bu tesisata nasıl kablo kullanılmalıdır ve kablolama şeklini nasıl yapmalıyım ?
Kablonun dışına muhafaza olarak ne koymaliyim. 18'lik mutlusan atu boru işimi görürmü?
Estetik, yakışıklı ve temiz bir iş olsun istiyorum.
Tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle direk-armatür ve güç seçimi yapılacak nasıl bir aydınlatma isteniyor? Aydınlatma güçlerine göre kesit hesabı yapılacak, boru çapıda ona göre belirlenecek. Boru kullanmadan nyy kablo direk de gömülebilir, kemirgen riski varsa nyry kablo kullanılabilir.

Bahçede loş bir ışık isteniyor, restaurant bahçesi gibi aydinlik olmasın diyorlar. Tahminen tasarruflu tip ampul kullanılır max. 20 watt diyelim. Direkli veya büyük bir ihtimalle toprağa saplanan armaturlerden olacak.

Sent from my SM-T210 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Bahçede loş bir ışık isteniyor, restaurant bahçesi gibi aydinlik olmasın diyorlar. Tahminen tasarruflu tip ampul kullanılır max. 20 watt diyelim. Direkli veya büyük bir ihtimalle toprağa saplanan armaturlerden olacak.

Ledli çim armatürü yada bahçe saplama armatür diye google'da aratırsanız istediğiniz ürünü bulabilirsiniz. Ankraj ve beton derdinden kurtulmuş olursunuz.

Armatür seçimi önemli değil, onemli olan tesisatı nasıl sekillendirip nasil bir planlama ile çekeceğim.

Panodan 3 linye çıkarak dağıtım yapabilirsiniz 6+6+7 yada toplamda 21 armatür kullanıp linye başına 7 armatür. Her kol tek faz olarak dağıtabilirsiniz mesela 1 kol gücü 20wx7ad=140w kol uzunluğu 60-70m olsa 3 kol içinde 3x1,5mm2 NYY kablo kullanabilirsiniz.
Panoyu koyacağınız yeri belirlediniz mi? Villa girişinde camekanlı giriş kısmına plastik kanal ile plastik pano monte edilebilir

Ortaya kadar 5x2.5 nyy kablo ceksem, sonra buradan üç linyeye bolum yapip 3x2.5 nyy ile dağıtım yapsam olrmu? Armaturlere ayriyetten toprak hattı çekmek sartmi acaba? Birde panoya kaçak akım sigortası koymam gerekirmi? Bahçe olduğu için zırt pirt atmasindan korkuyorum.

Seçilen armatüre bakmak lazım metal kasa ve toprak terminali olmalı. 3x2,5mm2 kabloya gerek yok. Bütün yük bir linyede ve hepsi linyenin sonunda olsa! tek faz beslesen (en kötü durum); 20 armatür 20w'tan 400w eder 0,4kw yaklaşık 60m
%e=0,074xLxN/S
%e=0,074x60x0,4/1,5
%e=1,18 < 1,5 olduğundan 1,5mm2 kesit uygundur.

Dolayısı ile dediğimi yapın 3 linye (her faza 1 linye) ve 1,5mm2 kablo.

Armatürlerin koruma sınıfı en az IP65 olmalı.

Linyeleri trifaze hatlami beslemem gerekli? Tek fazla beslesem ne gibi sakıncası olabilir? Tek zaman rolesi kullanmayı düşünüyordum, tek zaman rolesinin trifaze olani varmi? Yoksa bağlantısı nasil olmali acaba. ?

Yazdıklarımı okursanız en son sorduğunuz sorulardan ilkinin cevabını bulacaksınız. 3 kola ayırın yani 3 linye yapın her faz'a bir linye verin diye belirtmiştim. Astronomik rölenin 3 fazlısı diye birşey olmaz 1 kontağı vardır başka bir modelin 2 kontağı vardır. Aydınlatma sistemlerinde astronomik rölenin çıkış kontağı üzerinden ya 3 enversör kontaklı bir röle veya bir kontaktör enerjilendirip sisteminizi burdan besleyeceksiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri