bide birisi şu adresteki oyunu çözsün kafayı yiycem yoksa :) siz ustalar eminim bunu şıp diye çözersiniz. Konu ararken denk geldim gelmez olaydım saatlerim gitti :) Kablo Döşeme oyunu oyna

Bu olayı ALTIUM(PCB Çizim Programı)da simüle ettim ve otomatik çizdirdim.Program çizemedi.Demek ki bu çizim imkansız.Uğraşmayın boşuna :D

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Şimdi o anahtarın çalışması için bir faz bir nötr lazım.eğer anahtarınıza faz geliyorsa(anahtarınız fazı anahtarlıyorsa),sizin bir nötr çekmeniz lazım.Lamba üzerinde L N L yazar.Burada ilk L faz,N nötr,2. L ise lambaya giden fazdır.Yani size faz ve nötr lazım.3. kablo olarak da lambaya giden bir kablo gerekiyor.Bazı uygulamalarda lambaya anahtar üzerinden giden hat nötr olabilir.Bu durumda sizin faz çekmeniz lazım.Bu durumda L N L bağlantısında,L nötr,N faz,L lambaya giden hat olmalıdır.
burada 3. olarak kablo çekilmesi gerekiyor derken 3. kablo lambanın neresine bağlanacak?
bende bir nötr bir faz artı bir kablo daha var lambaya giden fakat nötr görevi görmüyor. bunu sağlamak için ne yapmak gerekiyor?
bu arada teşekkürler.)

aynı sorun bendede var bağlıyabilen var mı acaba?

o tür anahtarlar kontrol kalemi mantıgında calışır lamba anahtar kapalı oldugunda uzerinde yanan işik anahtara gelen fazın canlı olup olmadınıgını gösteren kontrol kalemi vazifesi görür bana göre 3 uc dahi gerekmez

anahtarda da ki ledin çalışma mantığı anahtarınızda zaten faz var lambada nötr bağlı ise alıcının öbür ucuda nötr dür faz verene kadar öyleyse anahtara gelen devre de anahtarın kapalı konumunda nötürdür yani anahtar kapalıyken ledin üzerinde faz ve nötür vardır led yanar anahtarı açtığınızda devre faz olur led söner alıcı üzerinde 220 oluştuğundan alıcı devreye girer bunun için anahtara nötür çekmeye gerek yok

en iyisi ceryancı çağırın :)

saçma bir oyun

Moderatör tarafında düzenlendi:
burada 3. olarak kablo çekilmesi gerekiyor derken 3. kablo lambanın neresine bağlanacak?
bende bir nötr bir faz artı bir kablo daha var lambaya giden fakat nötr görevi görmüyor. bunu sağlamak için ne yapmak gerekiyor?
bu arada teşekkürler.)

3. kablo olarak anahtar kutusuna çekilmesi gerek.Anahtar kutusunda 2 adet kablo ucu vardır,bu uçlar faz ve nötr değildir.Ya fazdır ya da nötrdür.Yani faz gelir faz gider.O yüzden o kutunun içinde nötr varsa faz,faz varsa nötr çekilmesi gerek.
Bağlantıyı da şöyle anlatayım.Anahtar üzerinde L N L1 yazar.Burada L faz N nötr L1de faz çıkışıdır(Lambaya giden uç).

Birde şunu söyleyeyim.O anahtar elektronik bir anahtardır,yani içerisinde mikroişlemci ve power supply devreleri vardır.O yüzden Faz ve nötr e ihtiyaç duymaktadır.Yani kontrol kalemi mantığı ile çalışmamaktadır ve kesinlikle 3 kabloya ihtiyaç vardır.

arkadaşlar vikonun ledli anahtarları şu mantıkla çalışır lambayı açınça led söner lambayı kapatınça led yanar fakat tasarruflu ampül kullanıyorsanız lambayı kapattığınız zaman ampul pırpır eder karanlıkta bunu fark edersiniz bunu önlemek için anahtara bir nötr uçu koymuşlar kasaya bir nötr çekerek anahtara bağlıyorsunuz anahtarın arkasında küçük bir swiç var onuna florasan işareti gösteren yere alıyorsunuz yanlız bu durumda led devamlı yanar kolay gelsin

benim bildiğim prizlerde faz-nötr olur. bu nebiçim bir olay:)

arkadaşlar vikonun ledli anahtarları şu mantıkla çalışır lambayı açınça led söner lambayı kapatınça led yanar fakat tasarruflu ampül kullanıyorsanız lambayı kapattığınız zaman ampul pırpır eder karanlıkta bunu fark edersiniz bunu önlemek için anahtara bir nötr uçu koymuşlar kasaya bir nötr çekerek anahtara bağlıyorsunuz anahtarın arkasında küçük bir swiç var onuna florasan işareti gösteren yere alıyorsunuz yanlız bu durumda led devamlı yanar kolay gelsin

Lambanın pırpır etmesi,led üzerinden geçen küçük akımdan dolayıdır. Eğer evinizde öyle bir dekoratif anahtar kullanacaksanız,anahtar kasalarında faz ve nötr bulunmak zorunda.

Merhaba arkadaşlar,
Benim uygulama yaptığım modelin ambalajında Viko ışıklı anahtar Ç.B M+D/K yazıyor "tek lamba için tek düğmeli model"
Yukarıda yaşanan sorunları ben de yaşadım.Orginal haliyle kullanımında ürün tasarruflu lamba veya şerit ledlere uygun değil.
Bağladığınız lambayı(tasarruflu lamba veya şerit led) yakmak için düğmeye bastığınızda ürün üzerindeki led sönüyor,düğme kapalıyken de led yanıyor,lambanız pırpır ediyor.
Çözüm:Led ayak bağlantılarından Faz bağlantısını üründe diyot simgesi olan yere taşıyıp bu kısma toprak(veya yalancı toprak;su tesisatı, bina beton zeminine bağlantısı olan metal aksamlara bağlamak) bağlantısı yapmaktır.
Bu dizaynda düğme üzerindeki led, düğme aktif(basılı)iken yanacak(lambanız açık) düğme kapalı durumda iken lamba da led de sönecek.
Can sıkıcı pırpır olayı da bu yeni bağlantı şeklinde ortadan kalkıyor.
Kendim bizzat denedim.

kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular