Viessman vitopend 200 kombi arızası ( İlginç durum )

tüm petekleri söktüm sadece su ile yıkadım ilaçlı madde kullanmadım ve tüm su hattını ve filitleri yıkayım temizledim .
son durum bir daha temizliğe devam edildi gene azda olsa sanırım petek demir kalıntıları geliyor , filitreler temiz , kombii iç suyu temiz .
şimdi çalışma 1 çalışıyor 2 çalışıyor ( 10 sn sona sönüyor ) çalışma derecesi tekrar su sıcaklığı düşüyor bazen de 1 çalışma 1 çalışma durma var .

gaz geliyor , fan çalışıyor , prosestat sağlam , ateşleme yapıyor , pompa , üç yolu çalıyor , temizlik oldu , tüm diğer parçalar sağlam ( görünürde sağlam )
not : hiç şekilde arıza kodu vermiyor , musluk su ısıtmada problem yok
nedenini nedir anlayamadım ?

Son düzenleme:
sn. @arkaplan, aklıma gelen çözüm olabilecek yerleri sizinle paylaştım. O, ufak tefek demir kalıntıları için benim kullandığım mıknatıs yöntemini deneyebilirsiniz. Bunların haricinde kombinizin çalışmasını bu şekilde durdurabilecek sebep ne olabilir açıkcası bir fikrim yok. Şu şartlarda arızaya sebep olabilecek elektronik kartı haricinde geriye de çok fazla bir parçası kalmıyor zaten. Servise başvurmadan biraz daha bekleyin bakalım belki başka üyelerden daha detaylı bilgiye sahip arkadaşlar konunuzu görüp, bizim atladığımız bir yer yada çözüm yöntemi tarif edebilirler.

sn. @arkaplan, aklıma gelen çözüm olabilecek yerleri sizinle paylaştım. O, ufak tefek demir kalıntıları için benim kullandığım mıknatıs yöntemini deneyebilirsiniz. Bunların haricinde kombinizin çalışmasını bu şekilde durdurabilecek sebep ne olabilir açıkcası bir fikrim yok. Şu şartlarda arızaya sebep olabilecek elektronik kartı haricinde geriye de çok fazla bir parçası kalmıyor zaten. Servise başvurmadan biraz daha bekleyin bakalım belki başka üyelerden daha detaylı bilgiye sahip arkadaşlar konunuzu görüp, bizim atladığımız bir yer yada çözüm yöntemi tarif edebilirler.

merhaba .
yapmış olduğun sistemin ( mıknatıs yöntemi ) çizim şema vs gibi ( nereye taktınız vs gibi ) ve kendinizde bulunan şekilde fotoğraf ile gösterebilirmisiniz ?

kombi sistemini tam bilmediğimden
ilk kez çalışıyor , ( sensör sıcaklık düştü kombi komut veriyor )
ikinci veya üçüncü kez çalışmıyor ( sensör sıcaklık düştü kombi komut veriyor )
bence dönüş suyunun sıcaklıkğı fazla görüyor kombi alevi söndürüp durduruyor .
veya
pislik yok ama demir partikül ( parça / kalıntı ) basınç yapıyor tıkıyor .
( pislik temizleyici temiz ve kombi içi suyu temiz berrak , hat boruları peteklerin içi suyunda demir parçaları az da olsa var .
ne pis petek ve pis filitreli kombiler çalışıyor .
çok nadir olan bir durum ama kombi pompa sıkışması olabilirmi diyorum .
( kapatma haricinde her zaman sıcak pompa sıcaklığı ( devir daim ) hiç az sıcaklığı düşmüyor gibi geldi )

teşekkürler sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
merhaba .
yapmış olduğun sistemin ( mıknatıs yöntemi ) çizim şema vs gibi ( nereye taktınız vs gibi ) ve kendinizde bulunan şekilde fotoğraf ile gösterebilirmisiniz ?

kombi sistemini tam bilmediğimden
ilk kez çalışıyor , ( sensör sıcaklık düştü kombi komut veriyor )
ikinci veya üçüncü kez çalışmıyor ( sensör sıcaklık düştü kombi komut veriyor )
bence dönüş suyunun sıcaklıkğı fazla görüyor kombi alevi söndürüp durduruyor .
veya
pislik yok ama demir partikül ( parça / kalıntı ) basınç yapıyor tıkıyor .
( pislik temizleyici temiz ve kombi içi suyu temiz berrak , hat boruları peteklerin içi suyunda demir parçaları az da olsa var .
ne pis petek ve pis filitreli kombiler çalışıyor .
çok nadir olan bir durum ama kombi pompa sıkışması olabilirmi diyorum .
( kapatma haricinde her zaman sıcak pompa sıcaklığı ( devir daim ) hiç az sıcaklığı düşmüyor gibi geldi )

teşekkürler sağlıcakla kalın .

Merhaba,
Telefonum garantide olduğu için kendi resimlerimi gönderemiyorum kusura bakmayın (garantiden gelince onları da çeker eklerim) ama mevzuyu özetleyen aşağıdaki şekli çizdim. Üç aşağı beş yukarı size nereye ne yapmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır. Açıkcası ben elimdeki malzemeleri değerlendirdim. Yani daha iyisi de yapılabilir. Sistemi özetlemek gerekirse;
Başka işler çinden aldığım minik yaklaşık 7-8 mm çapındaki neodyum mıknatısları, metal filtreye sıkıca geçecek kadarını birleştirip filtrenin tapa kısmına yakın yerleştirdim. Peteklerdeki dönüş suyuyla beraber gelen metal toz ve parçacıklar aşağıdaki şekilde çizdiğim gibi filtre içine dolarken mıknatıs onları yakalıyor ve tortular filtrenin yukarısında biriktiği için filtreyi tıkamayıp kombiye su akışını gerektiği gibi sağlıyor.
Benim tesisatı yapan usta nasıl olduysa düşünüp 2. resimdeki gibi, çizdiğim filtrenin hem üstüne hemde altına vana (tabi benim ne vana nede filtre resimdeki gibi metal değil, ucuza kaçmışlar) yerleştirmiş. Temizlemek istediğimde her iki vanayı da kapatıp filtreyi söküyorum, koyduğum mıknatısa yapışan tozları yıkayıp tekrar yerine takıyorum. Bu işlemi, ilk mıknatısı taktığım 2-3 gün aklıma geldikçe (günde 3-4 kez) tekrar ettim. Kalın pul şeklindeki parçalar bitti ve mıknatısa toz şeklinde parçalar tutunmaya başladı. En son onlarda azalınca şimdi aklıma gelirse söküp bir bakıyorum çok şükür rahatım yani.
Siz bu sistemi bir adım geliştirip, benim gibi elde olan mıknatısları değilde çubuk mıknatıs alıp, onu filtrenin üstüne taktığınız kapağın içine sabitlersiniz. Hem daha fazla tortu yakalar hemde filtreyi sökmeden kapağı çıkartıp temizler geçersiniz. Dahada geliştirmek gerekirse mecbur aradaki o filtre sistemini kesip çıkararak iptal edip, yerine daha kapsamlı geniş hazneli manyetik bir filtre yaparak onu monte etmelisiniz. Ben anlamam uğraşamam derseniz de yukarıdaki mesajlarda bahsettiğimiz (n11 linkinde verdiğim) filtreden edinip onu takabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 20180322_113906.jpg
    20180322_113906.jpg
    214.7 KB · Görüntüleme: 34
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    39.7 KB · Görüntüleme: 27
Merhaba
hayırlı günler ve çalışmalar

viessman vitopend 200 kombi petekleri ısıtmıyor . kalorifer tarafında alev sönüyor .
önce fan devreye giriyor sonra ateşleme sonra ateşleme kesiliyor .
sıcak suda sorun yok ateşleme yapıyor sıcak su veriyor , sıcak su verdiği sürece fan çalışıyor
sıcak suyu kapadığımda fan duruyor
kalorifer su ayar sıcaklığı 40 derece de yükseliyor aniden iniyor .
ateşleme yapıyor alev yanma var 5 sn 10 sn çalışıyor alev yanma kesiliyor , fan çalışıyor duruyor
ateşleme çıtırdama var . pompa elimi tuttuğumda çok hafif titreme hissediliyor
ana kart fonksiyonlarının işlemlerini yapıyor , ( enerji ile bir sorun yok )
reset ve açma kapama fayda etmiyor .
yazın çıkışı Bakım yapıldı , tekrar pislik tutucular temizlendi , arıza devam ediyor .
arıza kodu , bakım uyarısı vermiyor .

1 - ateşleme ( sıcak suda ateşlemede sorun yok gibi )
2 - pompa ( elim titreme var hissi )
3 - ana kart şüphelendim ( tuş emirlerini yerine getiriyor )
sorun yok gibi .

arıza hakkında düşünceleriniz . kolay gelsin sağlıcakla kalın .
Merhaba,

Bu sorunu çözebildiniz mi ? Aynı kombi ve aynı sorunu ben yaşıyorum şu anda..Ev buz gibi...

Merhaba,

Bu sorunu çözebildiniz mi ? Aynı kombi ve aynı sorunu ben yaşıyorum şu anda..Ev buz gibi...

video gösterdim servis derdimi anladı çözüm getiremedi .
bahaneler söyledi , veya işine gelmedi elemanının

bakım servis modu vermişti
bakım modu ayarı yapılması sırasında sorun oldu , kombinin yazılımının kafası karıştı düzeltildi
onuda ayarını eksik yapmışlar
kalorifer çalıştığı dönemde servis tarafından ayar yapıldığı için pompa modu yazlık ( sıcak su )
pompayı durdurmaya almamışlar .
ben düzeltmek zorunda kaldım .
daha çok bozmasınlar dedim .
şimdi 45 dereceye ayarladım 3 - 4 tur alev alıyor sönüyor derece yükseliyor ani düşüyor pilot alevi sönüyor
sonunda işliyor kombi
şu oldu diyebiliriz bana göre gaz harcaması azaldı diyebilirim .
kartlı sayaç olduğu için sonuç doğrumu gaz harcaması pek emin değilim

arızanızı tam açıklayabilirmisiniz ?
pislik tutucular temizlendi mi ?

Son düzenleme:
video gösterdim servis derdimi anladı çözüm getiremedi .
bahaneler söyledi , veya işine gelmedi elemanının

bakım servis modu vermişti
bakım modu ayarı yapılması sırasında sorun oldu , kombinin yazılımının kafası karıştı düzeltildi
onuda ayarını eksik yapmışlar
kalorifer çalıştığı dönemde servis tarafından ayar yapıldığı için pompa modu yazlık ( sıcak su )
pompayı durdurmaya almamışlar .
ben düzeltmek zorunda kaldım .
daha çok bozmasınlar dedim .
şimdi 45 dereceye ayarladım 3 - 4 tur alev alıyor sönüyor derece yükseliyor ani düşüyor pilot alevi sönüyor
sonunda işliyor kombi
şu oldu diyebiliriz bana göre gaz harcaması azaldı diyebilirim .
kartlı sayaç olduğu için sonuç doğrumu gaz harcaması pek emin değilim

arızanızı tam açıklayabilirmisiniz ?
pislik tutucular temizlendi mi ?

Merhaba,

Kombi petekleri temizlendi ve bakımı yapıldı
Ondan sonra petekler ısınmamaya başladı.Sıcak su geliyor fakat petekler ısınmıyor.40-45 de çalışırken 4-5 saniye alev alıyor sonra sönüyor ama 65 dereceye çıkarınca uzun süre ateşleme yapıyor bazı petekler ısınıyor.fakat 40-45 derecede zerre ısınmıyor, önceden ateş gibi yanardı.

Merhaba,

Kombi petekleri temizlendi ve bakımı yapıldı
Ondan sonra petekler ısınmamaya başladı.Sıcak su geliyor fakat petekler ısınmıyor.40-45 de çalışırken 4-5 saniye alev alıyor sonra sönüyor ama 65 dereceye çıkarınca uzun süre ateşleme yapıyor bazı petekler ısınıyor.fakat 40-45 derecede zerre ısınmıyor, önceden ateş gibi yanardı.

hocam , merhaba hayırlı cumalar .

sizin kombide Viessman vitopend 200 herhalde .
forumun yararları diyelim ( bilği alış verişi )
ilğinç sayılabilecek arıza diyebiliiz .

bu durum öncesi kombi su akıtıyordu .
su akıtması
1 - kombi soğuk su musluğu arızası
2 - plakalı eşanjör delik
olur
ikiside değiştirdim hava basıldı , bakım sorun çözüldü .
tesadüfen bu arızayı buldum diyebilirim .
daha söyle bir durum oldu .
kombi başında iken
ilk kapalı halde çalışıyor sonra ateşme sorun çıkıyor .
kombi başına geçtim saatlerce test ettim .
sonra pisik tutucular ve petekleri söküp tek tek yıkadım .
kombi içindeki ve borulardaki su bir kaç kez yeniledim.

pompayı vidasından açtım zorlanma var mı ? diye çalışıyor ve tüm petek havalarını pompadan da hava aldım .

bu işi çözmem için malzeme bulup denemem gerekir
kombi eski masraf etmeye deymez dedim , böyle de işimi görünce sesimi azla çıkarmadım .
benim aklıma getirdiniz bu arızayı önümüz kış olğundan kısmen sorunlu olduğudan anca yazın ALLAH kısmet dee sağ kalırsak ve kombide sağ kalırsa belki el atarım düşüncesindeyim unutmasam tabiki !!!
ilğilerim .

araştırma sonuçları

cevap :
bu şekildeki arızalar genelde yaz mevsiminden kış yani kalorifer kullanılan aylara geçişte yaşanır.
öncelikle 3 yollu vana sıkışmış olabilir,karttaki yaz kış konumu ayar kısmı arızalı olabilir(cihaz kış pozisyonunna geçmez),kalorifer devresi ntc sensörü arızalı olabilir(kalorifer hattındaki suyun yeterli ısıda zannederek kalorifer hattına gönderim yapmaz )

diğer bir cevap :
O kadar çabuk devreye girmesi gaz çok fazla olduğundan yanma odasından çıkışta ki boru üzerinde olan ntc sensör ısıyı çabuk algılıyor yanma sonunce pompa çalıştığı için birkaç saniyede soğuyor tekrar çalışıyor bunu birkaç defa yapıyor benim. Başıma geldi aynısı gaz ayarı kaçmış modülasyon da Yok 2kati gaz geçiyor selenoid den gaz vanasını kıs biraz yada yapabilirsen gaz valfinden benim kombide Demirdöküm atron
Ntc den değil sen direkt gaz ayarına bak sayactan bakabilirsin

olumsuz veya olumsuz cevabınızı buraya yazmanız .

bakım pislik tutucu +petek temizliği + tam bakım diyelim
pompa sıkışması varmı ? kontrolu
+
ntc sensör söküp test yapmak gerekir ( ilk önce birinci yaplacak test )
gaz ayarı tehlikeli uzman servis yapmalı + kaliteli kontrol cihaz olması gerekir en önemlisi servis elemanının bilğisi ?
3 yollu vanayı sökmem gerek . sıkışma varmı ? diye ( ikinci yapılaak test )

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

burada ntc sorunu tam bilği sahibi değilim
sıcak su vermez fakat ntc sensörün değerleri ( kısmi arızalanmış ) düşmüş olabilir .

Son düzenleme:
hocam , merhaba hayırlı cumalar .

sizin kombide Viessman vitopend 200 herhalde .
forumun yararları diyelim ( bilği alış verişi )
ilğinç sayılabilecek arıza diyebiliiz .

bu durum öncesi kombi su akıtıyordu .
su akıtması
1 - kombi soğuk su musluğu arızası
2 - plakalı eşanjör delik
olur
ikiside değiştirdim hava basıldı , bakım sorun çözüldü .
tesadüfen bu arızayı buldum diyebilirim .
daha söyle bir durum oldu .
kombi başında iken
ilk kapalı halde çalışıyor sonra ateşme sorun çıkıyor .
kombi başına geçtim saatlerce test ettim .
sonra pisik tutucular ve petekleri söküp tek tek yıkadım .
kombi içindeki ve borulardaki su bir kaç kez yeniledim.

pompayı vidasından açtım zorlanma var mı ? diye çalışıyor ve tüm petek havalarını pompadan da hava aldım .

bu işi çözmem için malzeme bulup denemem gerekir
kombi eski masraf etmeye deymez dedim , böyle de işimi görünce sesimi azla çıkarmadım .
benim aklıma getirdiniz bu arızayı önümüz kış olğundan kısmen sorunlu olduğudan anca yazın ALLAH kısmet dee sağ kalırsak ve kombide sağ kalırsa belki el atarım düşüncesindeyim unutmasam tabiki !!!
ilğilerim .

araştırma sonuçları

cevap :
bu şekildeki arızalar genelde yaz mevsiminden kış yani kalorifer kullanılan aylara geçişte yaşanır.
öncelikle 3 yollu vana sıkışmış olabilir,karttaki yaz kış konumu ayar kısmı arızalı olabilir(cihaz kış pozisyonunna geçmez),kalorifer devresi ntc sensörü arızalı olabilir(kalorifer hattındaki suyun yeterli ısıda zannederek kalorifer hattına gönderim yapmaz )

diğer bir cevap :
O kadar çabuk devreye girmesi gaz çok fazla olduğundan yanma odasından çıkışta ki boru üzerinde olan ntc sensör ısıyı çabuk algılıyor yanma sonunce pompa çalıştığı için birkaç saniyede soğuyor tekrar çalışıyor bunu birkaç defa yapıyor benim. Başıma geldi aynısı gaz ayarı kaçmış modülasyon da Yok 2kati gaz geçiyor selenoid den gaz vanasını kıs biraz yada yapabilirsen gaz valfinden benim kombide Demirdöküm atron
Ntc den değil sen direkt gaz ayarına bak sayactan bakabilirsin

olumsuz veya olumsuz cevabınızı buraya yazmanız .

bakım pislik tutucu +petek temizliği + tam bakım diyelim
pompa sıkışması varmı ? kontrolu
+
ntc sensör söküp test yapmak gerekir ( ilk önce birinci yaplacak test )
gaz ayarı tehlikeli uzman servis yapmalı + kaliteli kontrol cihaz olması gerekir en önemlisi servis elemanının bilğisi ?
3 yollu vanayı sökmem gerek . sıkışma varmı ? diye ( ikinci yapılaak test )

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

burada ntc sorunu tam bilği sahibi değilim
sıcak su vermez fakat ntc sensörün değerleri ( kısmi arızalanmış ) düşmüş olabilir .

Tekrardan merhabalar hocam,

Evet benim de aynı kombi maalesef:)

Kış başladığında 40 derecede çalıştırdık bi sıkıntı yoktu,havalar biraz soğudu 45-50 almaya çalışınca basınç 3 e çıkmaya devam etti.
Pislik birikmiş olabilir dedim uzun sürede temizlenme işti.kombi bakım +petek temizliği yapıldı.

Ne olduysa ondan sonra başladı, kombi 40 derecede ateşleme yapıyor ama sonra sönüyor,65 derecede bazı petekler ısınıyor,bazıları ısınmıyor su.
Kollektörler ısınıyor ama suyu tekrar kombiye gönderme vanası buz gibi ısınmıyor.
Genleşme tankına hava basmıştık biraz,sonra onu boşalttık bu sefer 60 derecede bile ateşlemeyi bıraktı.

Pompa vidasını açtım çalışıyordu sıkıntı yoktu.
Acaba tesisat bi yerinde kir tıkalı kaldı ve devirdaim yapmasını mı engelliyor.Eve gidip tekrar filtreyi kontrol ediyim.

Üç yollu vanada sıkıntı olsa 65 derecede petekler ısınmazdı diye düşündüm.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri