videodaki makina mach3 ile yapılabilirmi

mkurt08

Üye
Merhaba arkadaşlar, bir zamanlar reklam sektörüne mach3 kullanan cnc router üretip satmıştım, reklam sektörü genelde corel ile çalışır. corelde hazırlanan çizimleri router a aktarmak basitti ancak çin malı makinaların ucuz oluşu nedeni ile pazarımız daraldığı için bu makinaları üretmekten vazgeçtim. geçenlerde youtube da şu aşağıdaki linkte görebileceğiniz makina dikkatimi çekti, arduino kullanmışlar, bunu mach3 kullanarak yapabilirmiyiz? merak ediyorum.
Cevaplarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
The D.I.Wire Bender - YouTube

Tel büküm makinesi yapıla bilinir ancak teli sürücek kısım PLC olmalı bunun dışında telin kalınlığına göre büküç açısından çıkıcak fireyi hesaplama kabiliyetine sahip bir yazılım yada postun olmalı. Ayrıca bu makineler yaklaşık 1.5 saniye gibi bir aralıkta bir iş çıkarma kabiliyetine sahiptirler. Videodaki çok amatör.

Tel büküm makinesi yapıla bilinir ancak teli sürücek kısım PLC olmalı bunun dışında telin kalınlığına göre büküç açısından çıkıcak fireyi hesaplama kabiliyetine sahip bir yazılım yada postun olmalı. Ayrıca bu makineler yaklaşık 1.5 saniye gibi bir aralıkta bir iş çıkarma kabiliyetine sahiptirler. Videodaki çok amatör.

adsız.JPG
Mach3 çok profesyonel bir yazılım olduğundan her türlü işlemi yapabilirsin. Bazen makro yazmak gerekebiliyor bu da zaten en güzel tarafı sonuçta ben her şeyi yaparım yeter ki siz yapmayı bilin demek gibi bişey :). PLC kullanmanıza gerek yok zaten mach3 plc gibi çalışır makrolarla. sistemde tel süren sistem step motor sistemi.

konu cok eski ama bende suanda bunu yapmak isitiyorum mesela acısal degerleri g code nasıl cevire bilirm
mach3 ile tel bukmem makınesi yapıcam
hemen hemen aynısı olacak

konu cok eski ama bende suanda bunu yapmak isitiyorum mesela acısal degerleri g code nasıl cevire bilirm
mach3 ile tel bukmem makınesi yapıcam
hemen hemen aynısı olacak

İki eksen açısal bir eksen lineer olması gerekiyor.

Teli ileri süren eksene y bu eksen lineer olacak

Telin mandren ile bağlı olduğu eksene de x dersek bu eksen açısal olacak

Teli büken kısmada z dersek bu da açısal olacak

Bir 100x100 kare oluşturmak için gcode şöyle olur.

g00 y100
g00 z90
g00 y100
g00 z90
g00 100
g00 z90

Bir "Z" harfi yapılması için harfin üç çizgiside 100mm olsun yine yatayların arasındaki çizgininde iç açılarını 45° olduğunu var sayarsak

g00 y100
g00 z135
g00 y100
g00 x180
g00 z135

simdi siz cok guzel acıklamıssınız fakat anlattıklarınız bizim anlayacagımız kadar olucagından yardımlarınız içi tesekkur ederim 45 derecelik acı yı bene nasıl yapacagım

z135 yazdığım yer 45 derecenin tersi 180 ni tamamlayan kısmı

Gcode elle yazılacaksa biraz geometri ve birazda hayal gücü lazım bazı hareketleri tersten yapmak gerekiyor.

ilk mesajımda 1 eksen lineer 2 açısal dedim. Mach3 te bu eksenleri bu şekilde ayarlayacağız tıpkı 4. eksen divizör gibi ayar
x ve z açısal olduğu için g00 x90 z90 dersek mach3 bunu 90° olarak algılayacaktır.

Son düzenleme:
Yani g00 yazıyoruz sonraa açı x90 dediğimizde 90 derece dönüyor süper peki şimdi cnc rooter da kalibrasyon yapıyoruz ya mm ayarları 10 yazınca 10 mm gidiyorum diye şimdi bu bükme işlerinde dairesel hareketler mevcut bükme ve dondurmede bunların adım kalibrasyonunu nasıl yapariz

En kabaca ve en kolay şu şekilde olur. Dönen ve sabit kısma birer ayar çentiği atılır. 360 yazdığınızda çentikler tekrar üst üste gelmeli sabit kısma daha fazla çentik atarak açları daha fazla yapabilirsiniz. 180 90 45 gibi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri