Vidalı Kompresör Arızası

orhnztrk

Üye
Arkadaşlar elimizde bulunan vidalı kompresör boştayken belli bir süre sonra kapanması gerekirken kendini kapatmıyor, sürekli çalışıyor bunun nedeni ne olabilir ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Basınç şalterini (Koruma-stop şalteri) kontrol edin.

Arkadaşlar elimizde bulunan vidalı kompresör boştayken belli bir süre sonra kapanması gerekirken kendini kapatmıyor, sürekli çalışıyor bunun nedeni ne olabilir ?
Termostat veya basınç şalteri arızası,Elektrik devresinde kontak arızası ve eksik soğutucu akiskan akla gelen ilk sebepler.

Basınç şalteri ve ondan kumanda alan zaman rölesi devresini kontrol ediniz.

Bu bilgiyi nereden aldınız bilmiyorum ama bizim işyerinde kullandığımız ATLAS ZR500 vidalı kompresörlerin bile böyle bir özelliği yok ki kompresör dünyasının şahikasıdır . Kompresör hattı set edilen üst basınç değerine kadar şişirdikten sonra boşa çıkar ve hattaki basıncı izlemeye devam eder , eğer set edilen en düşük basınç seviyesine kadar hava düşerse tekrar hattı şişirmek için devreye girer , yoksa kendini boşta tutarak hava basıncını izlemeye devam eder. Sizin dediğiniz gibi boşa çıktıktan bir süre sonra kendini kapıyor olsa hattaki hava düştüğü zaman tekrar birinin kompresörü devreye alması gerekir ki saçma olur .

Vidalı kompresörlerin hemen hemen hepsinde dijital kontrolör vardır. Programlı sistem oldukları için durma çalışma gibi kontroller kendi kumanda sistemine programlanmıştır. Dolayısı ile marka, hatta markanın üretim tarihini göre programları farlılık gösterebiliyor. Bazı markalarda motor komple duruyor.

Arızaya gelince daha önce otomatik duruyordu ise; ya hava yeterli gelmiyor ve basınç yükselemiyor. (Kullanım veya kaçaklar artmıştır ...) yada basınç sensörü ile ilgili bir sorun vardır. Basınç sensörü ile ilgili sorun var ise başka korumaların devreye girmesi gerekir... Yoksa başka sorunlar ortaya çıkar ...

Ekranda basıncı izleyip kullanıma göre artıp artmadığını kontrol ettiniz mi ? Mümkünse kitapçığını bulup inceleyin, servisini arayın ...

Bu makinalarla ilgili olarak üretici firma ile periyodik kontrol ve Bakım anlaşması yapılmasında da her zaman fayda var . Bizim kurumun yaptığı anlaşma gereği her hafta bir servis elemanı gelip makinaları kontrol ediyor , arıza durumunda yapılan bildirimde ise hemen müdahale için harekete geçiyorlar . Özel sektörün böyle bir kapsamlı anlaşmayı düşünmesi ve istemesi hayal olur ama belki daha basiti için en azından bir teknik anlaşma yapılabilir kompresör üreticisiyle.

Bu makinalarla ilgili olarak üretici firma ile periyodik kontrol ve bakım anlaşması yapılmasında da her zaman fayda var.

İsmi lazım değil markanın, kuruluma gelen elemanına sorduk;

-Nerde bu komperörün açma-kapatma düğmesi?.
-Düğme yoh abü.
-Olurmu öyle şey? Manyetik şalter koyaydınız bari.
-Ben bilmiyorum abü,
-Biz alalım bari gelmişkken bağlayıver.
-Ben annamam abüü. Onu siz yaptıracaaaanız, Bi elektriçi çaaarın da fişini bari bağlasın, teslim edeyim. Hönkk.
-Bu kopresör fazla gürültülü çalışıyor,
-Bu modeller böyle abüü, 10-15 gün sonra alışır sesi keser, (1,5 sene oldu alan komşum ''alıştı'' ses'e

Kafa çindistan
Motor çindistan
Depo kazancı Ameeet usta

Oldu sana yerli marka en ala kompresör, salla 2 senede garantili diye.
Hadi gel bu firmayla bakım anşalması imzala.
Servis mi, destek mi? Baş parmağın işaret parmağı ile şahadet parmağı arasından sallanma hareketi hepimiz biliyoruz herhalde .
Bildiğiniz rüştünü ispatlamış kişi ve kurumlardan şaşmayın.
Möhöm bilgi; Taş'ım size değil sayın Under Ground

İsmi lazım değil markanın, kuruluma gelen elemanına sorduk;

-Nerde bu komperörün açma-kapatma düğmesi?.
-Düğme yoh abü.
-Olurmu öyle şey? Manyetik şalter koyaydınız bari.
-Ben bilmiyorum abü,
-Biz alalım bari gelmişkken bağlayıver.
-Ben annamam abüü. Onu siz yaptıracaaaanız, Bi elektriçi çaaarın da fişini bari bağlasın, teslim edeyim. Hönkk.
-Bu kopresör fazla gürültülü çalışıyor,
-Bu modeller böyle abüü, 10-15 gün sonra alışır sesi keser, (1,5 sene oldu alan komşum ''alıştı'' ses'e

Kafa çindistan
Motor çindistan
Depo kazancı Ameeet usta

Oldu sana yerli marka en ala kompresör, salla 2 senede garantili diye.
Hadi gel bu firmayla bakım anşalması imzala.
Servis mi, destek mi? Baş parmağın işaret parmağı ile şahadet parmağı arasından sallanma hareketi hepimiz biliyoruz herhalde .
Bildiğiniz rüştünü ispatlamış kişi ve kurumlardan şaşmayın.
Möhöm bilgi; Taş'ım size değil sayın Under Ground
Kem alat ile kemalat olmaz deyim bende sadece . Bize ATLAS dan gelen elemanların gözlerinden ateş çıkıyor .Hiçbir arızasına elimizi sürmüş değiliz , adam tulumlarını giyip makinaya bodoslama dalıyor her arızada . O balık gibi bakanlar hangi firmanınsa bilgim yok.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri