Vestel Tv de Görüntü Arızası

arkadaşım flaman yanmıyorsa buna seri bağlı direnci kontrol et 4.7 ohm gibi değerde olur,rgb transistörlerinin kollektöründe 200 v varmı birde grid voltajlarına seri bağlı megaohmluk dirençlerin sağlamlık kont. yap şase no söyleseydin parça no sunu ve değerini yazardım,şase nosuna göre(Şasenin bir köşesinde mutlaka yazıyordur) şemanı indirip ona göre voltaj ölçümlerini yapmanı tavsiye ederim
Şase numarası; 11AK53-3

arkadaşım flaman yanmıyorsa buna seri bağlı direnci kontrol et 4.7 ohm gibi değerde olur,rgb transistörlerinin kollektöründe 200 v varmı birde grid voltajlarına seri bağlı megaohmluk dirençlerin sağlamlık kont. yap şase no söyleseydin parça no sunu ve değerini yazardım,şase nosuna göre(Şasenin bir köşesinde mutlaka yazıyordur) şemanı indirip ona göre voltaj ölçümlerini yapmanı tavsiye ederim
Semihyazar kardeşim Şemayı hiç bir sitede bulamadım Sizde var ise verebilirmisiniz. Saygılarımla......

Flamanlar yanmıyor. RGB kartındaki TDA6108 entegresi soğutucuya bağlı olduğu halde 50 derecenin üzerinde sıcaklığa çıkıyor normalmi. Q905 (BD138) transistörünün bacaklarında ; 84-43-83 voltları var...... Q904 (BD137) transistörünün bacaklarında; 0-43-0 voltları var. RGB uçlarında 100 volt var..... eht'ye 135 volt geliyor, B+'ya voltaj var..... Q101 transistörü şemada 2SC5331 gösteriliyor, kartta C5302 var.... Şase no 11ak53-3.... 87 ekran....
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim
Saygılarımla

Vestel 11AK53 Service Manual free download,schematics,datasheets,eeprom bins,pcb,repair info for test equipment and electronics şemayı bu linkten indirebilirsiniz ayrıca "chassis 11ak53-3"diye yazınca biçok şema geliyor sizin tv nizle bu şema uymazsa diğerlerinide deneyebilirsiniz.eğer ingilizceniz varsa bu şema ile kesin sonuca ulaşacağınıza inanıyorum.entegreninde datasheetini internetten indirin ve bacaklarındakı voltaj frekans ölçümünü yapın ki ent den emin olalım flamana bağlı seri direncide bi kontrol edermisiniz küçük omajlı bir dirençdir

yukarıda vermiş olduğum linkteki şemanın iyi okunmadığını fark ettiğimden size başka bir şema linki veriyorum burdaki çok net ama sadece şema içinde manuel yok. 11AK53 Arıza Notları

kayma sorunu AFT bobinindendir onu resim kaydığında ayar yap düzeldiğini görünce bırak başka bi şi yapma kronik arızadır başka yerlerini kurcalama tuner bozulmaz sadece aft bobini ayarla büyük m entegrenin yanında kutucuk çok hassas ayarlamak gerekir kolay gelsin.

Vestel 11AK36 (RTV-3716) Besleme Normal.(+B 115V) Start yaptığımda Stand-By Ledi yeşil oluyor. Hor. beysine 15625Hz. geliyor. Sanki Hor. Tr. Mini Bu 808DF bozuk gibi. Tr.yi ölçtüm. Sağlam görünüyor. Test için, yeniledim. Hor. Tr. hiç yük çekmiyor. Bu durum EHT nin sağlam olması ihtimalini artırıyor. Çünkü Tv. yüksek gerilim üretmek için çaba sarf etmiyor. Bu durum da Sürücü devresi üzerinde durmam gerekiyor. Fakat 15625Hz. gelmesi. Sanki o devrede hatanın olmadığını gösteriyor gibi.
Değerli arkadaşlar, sesli düşünür gibi yazdım. Belki bir arkadaşın başına gelmiştir. Önerilerinizi bekliyorum...

Hor. Sürücü 10Mf elk. Kon. değişti. Ayrıca 33Mf 160V Elk. Kon. değişti. Arıza giderildi.

Cemil bey kardesım
horz.trnz.eht trafosu ile birlikte calısır .Çıkış trnz.kollektörüne + B gelır beyze gelen 15625 ıle eht anahtarlanır ve sekonderde anot voltajı başta olmak üzere tüpün çalışması icin gerekli voltajlar alınır.yapılacak şey çıkış trnazistörünü söküp kollektöre +B geliyormu bakmak sonunda Df ibaresi olan trnz.ler o trnz.kollektör emiter arasında bir diyot oldugunu beyz emiter arasında kucuk degerli bir direnc oldugunu gösterir.kollektör emiter arası kısa devre oldugunda genelde +B voltaj yolunda olan direncin yanmasına neden olur +B gelmez 15625 hz gelse kollektör voltajı gelmese yine yuksek voltaj cıkmaz.
start yaptıgınızda yuksek voltaj devresınde cıkış trnz.kollektörüne voltaj gelir ve trnz.veya kollektörde olan condansatörlerde kısa devre olursa ya cıkcık gibi ses cıkarır ve standby ısıgı yeşıle donmez.bence cıkıs trnz.devreden söküp kollektöre voltaj ve beyze 15625 geliyormu bakmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri