Vestel satelite 22PF5065 22'' LCD ekran arızası

eoztrk

Üye
Vestel satelite 22pf5065 Televizyon ekranı birden bu hale geldi. (Her hangi bir dış müdahale olmadan)
1 hafta kadar güç verilmeden bekledi ve fişe taktığımda normal bir şekilde çalıştı fakat yaklaşık 1 dakika sonra yine bu hale geldi.
Bir kaç saat güç vermeden ara ara denedim fakat hala böyle.

İçini açtığımda her hangi bir anormal durum göremedim fakat MEDIATEK ARM yazan işlemci biraz ısınmış gibi geldi. (ilgisi olabilir mi bilmiyorum)
Voltajları ölçtüğümde de bir problem göremedim. Hatta LCD ledin voltajı da 34 volt geldi.

Sorun ne olabilir ? Teşekkürler.

edit: TV yaklaşık 2,5 seneliktir. Yani çok eski değil ve düzenli olarak kullanılmıştır.

WhatsApp Image 2019-01-15 at 17.38.47.jpeg

WhatsApp Image 2019-01-15 at 17.38.47 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-01-15 at 17.52.39.jpeg

Son düzenleme:
Cihaz uzun süre çalıştırılmadığı için rutubet nedeniyle soket bağlantı ayaklarında oksitlenme olmuş olabilir.Ana karttaki bilgiyi panele aktaran LVDS kablosunu(şerit halinde yanyana çoklu üzerinde yazılar olan beyaz flex kablo gurubu) dikkatlice yerinden çıkarıp temizleyerek takın.Önce ana kart üzerindeki kısmını söküp takın,düzelmez ise panele ve T-con karta giden kısmını deneyin.Kablonun sökülüp takılması ve temizlenmesi deneyim ister.Ayrıca cihazda sıvı teması sonucu panel arızasıda oluşmuş olabilir.Belirtiler panel arızasınada benzemektedir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam yanıtınız için teşekkürler. Dediklerinizi deneyeceğim. Aklımı karıştıran bu durumdan sonra,
uzun süre (yaklaşık 1 hafta) hiç çalıştırılmadan bekletilip bugün fişe taktığımda kısa süre da olsa sorunsuz çalışması.

edit:

WhatsApp Image 2019-01-15 at 19.36.05 (1).jpeg

WhatsApp Image 2019-01-15 at 19.36.05.jpeg

Son düzenleme:
LVDS kablosunun diğer ucunun takılı olduğu T-con kartınının panele olan bağlantı soketlerinden veya panele bağlı olan COF olarak bilinen bağlantı noktalarında nem veya sıvı teması sonucu oluşan oksitlenme olup olmadığına bakın.Bazı kısımları görmek için paneli sökmeniz gerekebilir.Bu iş deneyim gerektirir.COF bağlantıları çok hassastır,kolay kopma veya yırtılma yapabilir.Cihazınızı tamir edilemez halede getirebilirsiniz.Bunuda dikkate almalısınız.Söktüğünüz soket içlerini ve panel alt bağlantı kısımlarını,cof altlarını fön ile kurutabilirsiniz.İşlemcinin ısınması normaldir.Kolay gelsin.

Arkadaşim tv parca niyetine alayım bana kartlari lazım sağlamsa

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri