Vestel LED TV görüntü sorunu.

alican42

Üye
Merhabalar.arkadaşlar benim TV de bu sorun meydana geldi ses var ama görüntü yok LED Ler yanıyor ekranda mavimsi bir ışık hüzmesi var ama görüntü yok bu ışık hüzmesi yayın akışına göre canlanıyor ve kısılıyor.mainboard üzerinde ısıdan dolayı sararmış kısımlar mevcut ama gözle görülür bir deforme yok.konu hakkında tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim.
1571000170326.jpeg
IMG_20191013_235811.jpeg
IMG_20191013_235927.jpeg
IMG_20191013_235939.jpeg
IMG_20191013_235932.jpeg

buda ekranın fotosu
IMG_20191014_001947.jpeg

çok masrafı olmayan basit bir komponent arızasına benziyor;
avometre ile önce güç kartı çıkışlarını cihaz bağlı ve çalışırken ölçün, güç tarafı voltaj çıkışları düzgün ise, görüntü işleme ve panel tcon kartı üzerindeki alçak akım elemanlara bakmanız gerekir; güç çıkışlarına belki kendiniz bakabilirsiniz ama diğer düşük voltaj taraflarına dokunmayın uzman birine götürün.

cihazda internet bağlantısı ve uydu receiver var gözüküyor, güzel bir model. alçak akım tarafında kaliteli kapasitörleri var.
3-5 TL parça masrafı ve toplamda 200 - 250 TL işçilik ve uzmanlık bedeli ile, hayata döner bence

.

teşekkür ederim.mainboard şemasını buldum becerebildiğim kadar voltajları takip edicem.sizde püf noktaları söylerseniz menmun olurum.anakartın işlemci entegrenin olduğu kısım ısıdan dolayı baya renk değiştirmiş.işlemci soğuk lehim arızası vermiş olabilirmi acaba.
Anakart şase no 17MB70_4

Son düzenleme:
Arkadaşlar besleme voltajlarını ölçtüm 14 nolu pine 24 volt gelmiyor.şema takibine göre bakıyorum.bu pinden 24 volt çıkması gerekiyormu fotosunu ekliyorum
1571261043269.jpeg
1571261174906.jpeg

Aradaki 522B teli var mı?
bu lent teşekkür ederim.arada 522B teli yok
Takibime göre soketin üst kısmında bulunan s255 telinden gelmesi gerekiyor o tel yine yok var sayalım telin bir ucundan 12 vol var diğer ucunda 24 volt olması gerekiyor ama yok.

Son düzenleme:
Arkadaşlar voltaj takibi yaparken Tigon karttan çıkıp panel kartına bağlanan kablo demetin de ısı ve renk değişimi fark ettim.görüntü almamıza engel olan arıza sebebi bu olabilirmi.
1571347832442.jpeg

Öncelikle bu ve benzeri videoları izleyin bilginizi geliştirin, uygulamaya çalışın. Ekran flex bağlantıları çok hassastır unutmayın, yanlış bir hareket ya masrafın büyümesine ya da panelin çöp olması anlamına gelir, tüm sorumluluk size aittir. Kolay gelsin.

Arkadaşlar voltaj takibi yaparken Tigon karttan çıkıp panel kartına bağlanan kablo demetin de ısı ve renk değişimi fark ettim.görüntü almamıza engel olan arıza sebebi bu olabilirmi.Ekli dosyayı görüntüle 58162
altta sağ tarafta; panele giden flex kablonun üstte karta bağlandığı soketin klipsini çözmüşsün hocam. koyu renk çubuğu aşağı döndürdüğünde altına aldığı kabloyu, kartın soketine temas ettirecek şekilde bastırır bu.
ilk gönderdiğin fotoğraflara da baktım, acaba bu soket hep açıktı, ondan temas etmiyor mu diye; hayır ilk gönderdiğin fotoğraflarda soket kapalı, bu bakımdan problem olmaması lazım.
güç kaynağı çıkışları ölçmekten öteye; alçak akım görüntü işleme ve TCON tarafını hiç kurcalama hocam, belki bir ihtimal soketler oksitlenmiştir, tam iletmiyordur diye flexleri ve soketleri yerlerinden çıkarıp tekrar takmayı deneyebilirsin, ( bu şekilde görüntü giden monitör tamir etmişliğim var) ama bunu ötesinde daha önce dediğim gibi;
uzmana danış. ucuz ve kolay tamir edilir, Vestel olduğu için.

24 V çıkışının olmaması ve bunun öncesindeki tellerin (bunlara köprü veya atlama da denir) de kartta olmaması, 24 V çıkışın senin TV de kullanılmadığından, güç kartında da üretilmediğini gösteriyor; bu bir arıza değil. Senin arıza, 24V çıkışının olmamasından hiç değil..

Teşekkür ederim.soket kilidini ben açtım.fotosunu çekmek için öylesine koyverdim.sizinde dediğiniz gibi daha başka arızalara sebep olmamak için uzmanına götüreceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri